Orámujte si terasu květinami

Jestli chcete mít zahradu plnou barevných trvalek a letniček, rychle se vydejte na nákup semínek a začněte s jejich předpěstováním. Budou se skvěle vyjímat nejen na záhonech, ale také na terase, kterou promění v příjemnou oázu klidu.
shutterstock_1729657507-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Terasa může být takové malé útočiště před uspěchaným světem. Abyste se na ní cítili opravdu příjemně, osázejte ji. A aby vám dělala radost co nejdelší dobu, už nyní začněte s předpěstováním trvalek a letniček.

Květiny přirozeně obdivujeme pro jejich krásu, pestrost, barevnost a v neposlední řadě i pro jejich vůni. Pochopitelně každý má své oblíbené druhy, ale někdy není na škodu inspirovat se, jak to dělají jinde.

I terasa musí mít styl

Myslete na to, že rozmanité barvy na terase dodají prostoru švih. Krásná je terasa vyladěná do dvou, tří hlavních barev, ale pestrobarevná terasa má taky své kouzlo. Květiny byste měli vybírat podle toho, na jaké místo je usadíte, zda je místo slunné, nebo zastíněné. Rozhodně ale zvažujte také dobu květu různých druhů. Ideální je zvolit ty rostliny, které budou nasazovat na květ po celou sezonu.

Terasu můžete zaměřit na rustikální styl, nebo spíše podlehnout volání jižních slunných zemí a zařídit si ji v římském nebo mořském stylu. Celkový styl terasové kompozice je kromě rostlin nejvíce ovlivněn výběrem pěstebních nádob. Roli hraje nejen velikost květináčů, ale například i barva truhlíků.

Příprava se vyplatí

Nejdřív s výzdobou a osázením terasy bude trochu víc práce, ale ta se určitě vyplatí, jakmile v květnu a pak přes léto budeme usedat na terasu a zálibně se kochat svými květinami.

V únoru jsme si do květináčů zasadili hlízy begónií a nechali je v teple naklíčit, nyní bychom je měli zkontrolovat. V březnu si vysejeme do studeného pařeniště čínské hvozdíky, šruchy, měsíčky a nezapomeneme ani na astry a hledíky.

Pokud máme zahradu v teplých polohách, nic nám nebrání vysetí těchto letniček přímo do půdy na záhonu. V květnu pak můžeme na terasu vyrukovat se všemi letničkami citlivými na mráz. Pochopitelně stěhované rostliny ze sklepů, chodby a dalších míst nejprve otužujeme a zvykáme je na nižší teploty. Ale po zmrzlých mužích už se letnění nemusíme obávat.

shutterstock-81988273.jpg

Zdroj: archiv redakce

Květy pro jaro

Už od začátku jara můžeme mít na terase všechny rychlené cibuloviny, pokud je budeme schovávat na noc, když hrozí mráz. Bez obav na terase již nyní vydrží hrnkové převislé jívy, na kterých se objevují kočičky. Přidejte odolné macešky a klasické prvosenky. Pokud se vám nebude chtít je schovávat, přehoďte přes ně navečer netkanou textilii a zajistěte ji proti odfouknutí větrem. A také zateplete květináč, aby kořeny zůstaly v teple a nepromrzly.

Bez závěsných košů by to nebylo ono

Osazování závěsných košů se těší velké oblibě, ušetří totiž spoustu místa a navíc květy na terase pak můžete pozorovat rovnou i ve výšce očí. Zálivka by v sezoně u květin v závěsu měla být častá.

V košících se dají využít petúnie, million bells, lobelky nebo převislé macešky, torenie, tunbergie, bakopa, lilek jasmínový, vějířovka, sanvitálie, fuchsie, kejklířka, pelargonie, štírovník, tařicovka, hrachor, povijnice, popenec, dichondra, svlačec, vilec nebo psineček výběžkatý.

shutterstock-544889560.jpg

Zdroj: archiv redakce

Hortenzie – královny pozdního léta

Nezapomeňte ale ani na hortenzie, královny pozdního léta, udělají vaší terase neobyčejnou službu zvláště tam, kde nebude pálit slunce po celý den. Milují polední zastínění a kyselou půdu. Na to nezapomeňte. Zeminu v květináčích pokryjte oblázky anebo kamínky, jednak to sníží odpar vody z květináčů v horkém letním období a rovněž to pomůže proti vyvracení nádob při silnějším větru. Nesmíte zapomenout ani na přihnojování. Květiny, které musí po celou dobu vydržet s omezeným množstvím půdy, budou potřebovat ve vegetačním období pravidelný příděl živin. Nejlépe se osvědčuje buďto rozpustné hnojivo přimíchané do vody anebo hnojivo gelové.

Na balkoně či terase nemusíme pochopitelně pěstovat jenom okrasné květiny, ale můžeme zde mít i zeleninu anebo ovoce. Velmi pěkně vypadají v truhlíku vysazené různobarevné saláty nebo v závěsném košíku pěstované stáleplodící jahody. Ale o těchto druzích až zase někdy příště.

shutterstock-170000252.jpg

Zdroj: archiv redakce

Foto: Shutterstock.com

12.3.2021 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist