Originální květinová paruka – květináč nebo dekorace?

O tom, jak rozmanité mohou mít květináče barvy, tvary a podoby obecně není pochyb. Dokonce už ve světě panuje trend květináčů, zavěšených ze stropu tak, že květina roste směrem k zemi… Ale možná vás překvapí jak úžasně může vypadat třeba bílá busta s květinovou parukou!
kvetinac-ve-tvaru-hlavy-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Pro rostliny pěstované v substrátu

Designerka Tania da Cruz jistě svým novým počinem udělala radost všem milovníkům pokojovýchzahradních rostlin. S velkým úspěchem totiž uvedla na světlo světa originální „květináč“, vhodný jak do bytu, tak i na zahradní terasu, či do volného exteriéru.

Jedná se v podstatě o jednoduchou keramickou bustu s ženskými, něžnými liniemi, která je uvnitř dutá. Pakliže bílou „vázu“ nadzdvihnete, objeví se úzká válcovitá nádoba (rovněž z bílé keramiky), která slouží k umístění substrátu a zasazení rostliny.

Květinová dáma„, jak svůj výrobek designérka familiárně nazývá tedy vlastně slouží jako zákryt květinové nádoby. Vtip je ale v tom, že na vrchní části busty, nebo chcete-li na vrchní části „hlavy“ má „Květinová dáma“ dostatečně velké otvory v různé vzdálenosti, jimiž posléze květiny prorůstají a mohou tak této „slečně s křehce bělostnou pletí“ tvořit pokaždé zcela originální kštici.

Jako váza pro živé, řezané květy

Pakliže upřednostňuje spíše řezané květiny, před těmi pěstovanými, není problém si s pomocí této něžné keramické „hlavinky“ vytvořit úžasné květinové aranžmá. Válcovitá nádoba uvnitř busty bude v tomto případě sloužit spíše jako váza, nežli jako pěstební květináč. Do válečku nalijete vodu (v případě, že se jedná o živé květiny) a jednoduše jej zase ukryjete. Ze shora potom už jen umístíte jednotlivé květiny do otvorů tak, aby jejich stonek bezpečně končil ve vodě.

Dokonalý základ pro aranžmá ze sušených květů

Aby toho nebylo málo, tak lze keramickou bustu použít také jako stylový základ pro takřka profesionální aranžmá ze sušených květin a plodů. Veledůležitou roli i v tomto případě hraje válcovitá nádoba v útrobách křehké vázy. Ani půdním substrátem ani vodou jej však nyní  není třeba plnit. Postačí vám silnější blok aranžérské hmoty, který ke keramickému válci připevníte tak, že jej přiložíte k jeho vrchní části (hrdlu) a jemně přitlačíte tak, dokud se bílá nádobka do hmoty nezaboří dostatečně pevně.

Pak už jen stačí mít nachystané potřeby, díky nimž budete moci vytvářet na hlavě „Květinové dámy“ neopakovatelné a osobité „účesy“  a „vlasové kreace“. Takto vyšňořena vám bude bílá keramická „kráska“ dělat jedině radost a potěšení.

TIP:

Do dekorativní vázy v podobě keramické busty se hodí…

Pro účely pěstování v substrátu – takzvané plazivé rostlinky (asparagus, fíkovník, maranta, petúnie, vánoční kaktus apod.), květiny s dlouhým stonkem (hortenzie, okrasný česnek, orchidea apod.), nekvetoucí pokojovky apod.
– (vhodné do interiérů, zimních zahrad nebo jako ozdobná dekorace na balkón)

Pro umístění rostlin do vázy s vodou – jakékoliv živé řezané květiny, okrasné listy, kapradinyokrasné trsy travin, bambusy, keříkovité rostlinykvětu, obyřejné luční kvítí i masivní a bohatá stébla všech bylinných druhů
 – (vhodné spíše jako doplněk terasy, dekorace umístěná v prostoru zahrady, oživení venkovního schodiště před domem apod.)

Na aranžování – sušené květiny (růže, pomněnky, slaměnky, kopretiny…),  šišky, suchá stébla trav, ratanové doplňky, sisalová vlákna, sušené stébelnaté svazky (Lagurus, Nigela,Achilea…),  samozřejmě různé aranžérské detaily (například perly, korálky, jutové stuhy, mušle, lýkové stuhy, sklo, pírka apod.), odolné živé květiny, suché proutí – (hodí se jako dekorace na zahradní slavnosti a party, pro slavnostní příležitosti pořádané venku i v interiéru, coby dominantní květinová výzdoba krbové římsy, ale především do volných, otevřených prostorů – nejlépe v zahradě)

Text: Lucie Sýkorová

18.7.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist