Originální minizahrádky v nádobách s nápaditými kombinacemi rostlin

Na zahradě, u plotu i na něm, na terase, u vchodových dveří, na schodech, na zídce, podél cestičky… nesmějí chybět květinová aranžmá v nádobách. Zaženou nudu jednotvárné plochy plotu nebo zdi, zateplí chladný kámen či beton a hlavně potěší, kdykoliv na květy obsypanou nádobu pohlédneme. Přinášíme inspirace, jak na to.
shutterstock_211457830-1100x618.jpgCelá galerie 20 Zdroj: shutterstock.com

Experimentujte

Není nutné držet se při tvorbě minizahrádek v nádobách výhradně osvědčených a klasických nádobových rostlin jako jsou muškáty, petúnie nebo surfinie. Existuje celá řada půvabných vytrvalých květin, travin, letniček i dvouletek, které nabídnou ve vzájemných kombinacích fantastické oku lahodící spojení.

Škatulata, hýbejte se

Odlišné tvary, proporce, barvy, textura a seskupování přinesou vždy neopakovatelné možnosti sestav v nádobách. Speciálně osázené nádoby pak mohou podtrhnout či zlepšit vchod do domu, upozornit na skromnou cestu či pěšinu v zahradě, nebo ozvláštnit schody v zahradě, která už nejsou jinak využívané.

S nádobami můžete různě zacházet, osazovat je individuálně nebo naopak zcela totožně. Jakmile se výsadba v nich plně rozvine, rostliny dosáhnou svého maxima, můžete nádoby od sebe libovolně vzdalovat, a tak zdůraznit jejich bohatší dojem.

Kombinujte

Volte různé textury rostlin, pomocí nichž dokážete vytvořit odlišný dojem nebo různou náladu. Chcete-li se zaměřit na energickou atmosféru, volte ostré a špičaté rostliny, tedy hlavně trávy. Naopak pro uvolněný vyrovnaný dojem vsaďte na ohebné měkké rostliny. Jedná se o princip, který je možné aplikovat jak u listových, tak i u kvetoucích rostlin. Nezapomeňte, že pro celkový vyrovnaný dojem je nutné do celého aranžmá zahrnout i zvolenou nádobu.

Styl teplé suché zahrady ve Středozemí

Rostliny z podobné lokality dokážou navodit naprosto přesně dojem konkrétní oblasti nebo životního prostředí. Pro atmosféru Středozemí zvolte olivovník v kombinaci s levandulí a rozmarýnem. Při společném začlenění do jedné nádoby nebude pochyb, že vaším přáním bylo přiblížit se lokalitě ozářené paprsky každodenní slunečné nálady.

Aranžmá pro velké tmavé nádoby

Pro velkou hladkou zaoblenou nádobu tmavých barev se budou skvěle hodit panašované rostliny. Jako základ, který vytvoří převis, zvolte barvínek Vinca minor ‘Illumination‘ s panašovanými žlutozelenými listy. Do širšího středu vysaďte několik rostlin milion bells (Calibrachoa) višňové barvy a nahoru do samotného středu umístěte ozdobnici čínskou, trávu ve variantě ‘Zebrinus‘. Díky této široké paletě druhů vytvoříte velmi odolné nádobové aranžmá.

Osázení vysokého kuželu křiklavou červení

Do slunných a zároveň chráněných míst se hodí následující aranžmá vysazované do vysoké kuželovité nádoby směrem odzadu dopředu. Začněte dobrou drenáží a vyplněním minizahrádky kvalitním úrodným substrátem. Velké listy dosny (Canna) ‘Black Knight‘ vytvářejí pozadí pro červeně kvetoucí jiřinky (Dahlia) ‘Ragged Robin‘. Poté následuje výsadba travního druhu Imperata cylindrica ‘Rubra‘. Na samý závěr jako nejnižší přední patro vysaďte Impatiens ‘Accent Cranberry‘.

Budete-li svým minizahrádkám věnovat dostatek péče a pravidelně kontrolovat jejich zdravotní stav, odstraňovat zvadlé listy a celé aranžmá přihnojovat a zalévat dle potřeby, zcela jistě se vám taková výsadba odmění nádhernými zrak přecházejícími výsledky.

Foto: Shutterstock.com  

15.5.2020 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist