Osaďte si závěsné koše sukulentními rostlinami

Sukulentní rostliny mají velkou výhodu v tom, že jich schopnost zadržovat ve svých stoncích a listech vodu jim slouží jako rezervoár pro období sucha, které je pak nijak neohrozí. Navíc vypadají zajímavě, mají spoustu podob a tvarových variant a jejich pěstování je snadné i pro začátečníka. Není tedy složité ani pěstovat sukulentní rostliny v závěsných koších.
kvetinace-1100x618.jpgCelá galerie 11 Zdroj: Popout

Po sukulentech nežádáme záplavu květů

V běžné praxi znamená schopnost sukulentů zadržovat vodu to, že se těmto rostlinám nepřihodí nic neblahého, pokud se jim nedostane zálivky třeba i 14 dní. Sukulenty si vystačí po tu dobu se zásobou vody uloženou ve svých pletivech. Pokud nebudeme po sukulentech vyžadovat záplavu květů, tak jako po letničkách, můžeme pěstovat sukulenty v truhlících, nebo v závěsných koších klidně i po celý rok. U sukulentů považujeme za hlavní přednost nikoli květy, ale jejich tvarovou různorodost a barevnost pokožky listů.

Osázení závěsných košů ve tvaru polokoule

Jako materiál pro výsadbu je doporučován kvalitní rašelinový substrát, který lze vylehčit objemovou čtvrtinou agroperlitu a dlouhodobě se uvolňujícím hnojivem. To dokáže sukulentním rostlinám dodávat živiny po celou sezónu, protože tento rostlinný typ rozhodně není tak náročný na živiny, jako klasické letničky. Osázené koše a rostliny v nich je dobré chránit v případě vytrvalých dešťů tak, že je umístíme pod stříšku pergoly anebo balkonu, kde budou před neustálým zamokřováním chráněny.

Tipy na výsadbu do košů

Kombinovat se pochopitelně dají různé tipy sukulentů. Vyzkoušet můžete například kombinaci nenáročných druhů Sedum pachyphyllum a poměrně silně kvetoucí bíle-růžovými květy Sedum moranense. Zajímavý vzhled této výsadbě dodá ještě velká stříbrná rozeta druhu Pachyveria. Jako další tip na osázení závěsného koše se nabízí kombinace Haworthie, Huernie a Stapelie. Se zálivkou počkejte vždy, až substrát dokonale vyschne. Sukulenty snesou spíše přísušek než trvalé zamokření, to je třeba mít vždy na mysli.

Co má pěstitel na výběr

Spolehlivými a nenáročnými zástupci sukulentů jsou rody Echeveria, Pachyphytum a Sedum. Na výběr však jako pěstitelé máte mnohem širší paletu rostlin. Zkušenější pěstitelé mohou vybírat klidně podle tvaru, barvy či květů. Uspořádání rostlin v koších se meze nekladou, snad jen, že mohutnější sukulenty by měly být umístěny ve středu koše.

Jak je to s přezimováním

Takovéto způsoby osázení závěsných košů umožňují využití nejen jako balkonové, ale rovněž jako přenosné rostliny. Velmi snadno totiž přezimují, a to při teplotách okolo 10°C. Pokud máte sukulenty vysazené v truhlících, na chráněném místě a přikryté chvojím také zimu přežijí, zvláště nenáročné druhy.

Text: Zuzana Bohdalová

24.11.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist