Ošetřované trvalky kvetou déle

Rozsáhlá skupina rostlin s odlišným označením pereny nebo vytrvalé rostliny, jsou nám všem dobře známé trvalky. Liší se v nárocích na půdu, umístění i zálivku, ale rozhodně mají i něco společné. Je-li o ně dobře pečováno, vydrží kvést opravdu dlouhou dobu a příští rok nás opět zaplaví velkým množstvím květů.
zvonek-broskvolisty-1100x618.jpgCelá galerie 19 Zdroj: Lucie Peukertová

Na trvalky je třeba si počkat. V prvním i druhém roce potřebují trochu více pozornosti, ale v dalších letech, když zesílí, budou růst bez přesazování několik let na tomtéž místě. Budete-li jim dobře udržovat záhon, dopřávat hnojivo, závlahu a odstraňovat odkvetlé květy, budete překvapeni, kolik květů se na trvalkových záhonech objeví již v třetím a dalších letech. Pokud odkvetlé věty necháte na rostlinách, rostliny se soustředí na tvorbu plodů, a to je celkově oslabí.

Na rozdíl od letniček, které kvetou v sezoně i několik měsíců, kvetení trvalek obvykle nepřesahuje dobu 4 týdnů. Ideální je pro prodloužení celkového efektu z kvetení vhodně obě skupiny květin různým způsobem kombinovat.

Další péče o trvalky

Vzhledem k tomu, že trvalky, které jsou vysazené na vhodném místě, jsou velmi nenáročné na údržbu, stačí jim jako běžná péče již zmíněné pravidelné odstřihování odkvetlých květů, občasné zmlazení a pravidelné přihnojení kompostem.

Nenáročné trvalky ideální pro začátečníky

Pro polostinná místa je dobré zvolit některou z těchto nenáročných trvalek: udatna lesní (Aruncus vulgaris), bergénie (Bergenia), srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis), škornice (Epimedium x rubrum) nebo kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum).

Pro slunná místa se více hodí tyto nenáročné trvalky: šanta (Nepeta), krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata), vrbina tečkovaná (Lysimachia punctata), denivka plavá (Hemerocallis fulva), orlíček obecný (Aquilegia vulgaris), pivoňka čínská (Paeonia lactoflora) nebo třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida).

shutterstock-442130053.jpg

Zdroj: archiv redakce

Zdánlivé trvalky

I když některé rostliny v zahradě budí dojem vytrvalých rostlin, skutečné pravé trvalky to nejsou, jedná se spíše o dvouletky. Ty se průběžně přesévají a vysemeňují v blízkém okolí původního stanoviště a vytvářejí trvalé porosty, z nichž jednotlivé rostliny nepřetrvají déle než 2 roky. K těm řadíme například slezové růže (Alcea rosea) a divizny (Verbascum).

Foto: Shutterstock.com

25.6.2020 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist