Osmero nebezpečí, které v sobě skrývá zahradničení

Blahodárné účinky zahradničení na lidské zdraví byly již mnohokrát prokázány. Při zahradničení se lidem daří snížit vysoký krevní tlak, spálit spoustu kalorií a mnohým dokonce i zlepšit sexuální život. Nicméně jsou tu i jistá zdravotní rizika a potenciální nebezpečí, které může se zahradničením souviset. Podívejme se tedy dnes společně na ně.
komar-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Náhodné škrábance a řezné rány

Pokud pravidelně zpracováváte a ořezáváte na zahradě trnité rostliny a pracujete s ostrými nástroji, měli byste se ujistit, že máte k danému období platné očkování proti tetanu. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí doporučují, aby měly dospělé osoby přeočkování vždy jedenkrát za 10 let. Bakterie tetanu mohou totiž přežívat v půdě a do těla se dostat otevřenou ránou. K příznakům onemocnění tetanem patří mírné křeče žvýkacích svalů, křeče se postupně dostávají do nižších částí těla a stávají se stále více bolestivými. Mohou následně způsobovat i problémy s dýcháním. Nejlepší ochrana je používání kvalitních pevných rukavic při práci s ostrými předměty anebo trnitými keři.

Hmyz přenášející choroby

Borelióza patří k nejznámějším nemocem přenášeným infikovanými klíšťaty na člověka. V případě nákazy postižený trpí horečkou, zimnicí, bolestí hlavy a svalů. Dlouhodobě provází toto onemocnění únava a v dalším stádiu nemoci dokonce i kognitivní poruchy. Proto je vždy před odchodem na zahradu důležité ujistit se, že jste chráněni buďto vhodným oděvem a obuví anebo postřikem ve spreji.

Zacházení s chemikáliemi

Existuje mnoho prostředků k ošetřování trávníků, které ale obsahují pesticidy a prodávají se společně s dalšími toxickými látkami, které pak běžně používáme na trávníky, hubení škůdců v zahradě atd. Laboratorní testy však prokázaly jejich obrovskou škodlivost u laboratorních zvířat, například různé mutace, rakovinné bujení atd. Tyto škodliviny, budou-li nadužívány, mohou mít nepříznivý ekologický dopad, a to včetně kontaminace okolních zdrojů vody. Nakupujte tedy raději organická hnojiva a přípravky a nejste-li si při jejich nákupu jisti, poraďte se s odborníkem.

Horké letní počasí

Mnozí z nás, kdo zahradničíme, jistě již na vlastní kůži poznali, jak vypadá úžeh a jak se na člověku dokáže podepsat práce v horkých letních dnech přímo pod žhavými slunečními paprsky. Kromě toho, že vystavujeme svou kůži škodlivému polednímu žáru, často dojede i k vnitřnímu přehřátí organismu, které může končit až dehydratací. Pamatuijete na to, že je vhodné dělat při práci přestávky, odpočívat ve stínu a častěji doplňovat tekutiny. Potřebujete-li doplnit energii dopřejte si některý z energy drinků pro sportovce anebo popíjejte vodu s přídavkem soli.

Slunce ohrožující vaši pleť

Zahrada sice není pláž ani koupaliště, přesto i zde vystavujete svou pokožku přímému slunci a často i mnohem déle, než by tomu bylo na plovárně nebo na pláži, a tak tedy pozor na škodlivé paprsky a raději svou pokožku chraňte jěště dříve, než na zahradu vyrazíte. Natřete se ochrannými prostředky s vyšším UV filtrem, ať máte jistotu, že se nespálíte.

Jedovaté rostliny

Dokonce i ty nejkrásnější květiny mohu být jedovaté a představovat poměrně vysoké riziko otrav při náhodném požití. Máme na mysli například rododendrony, hortenzie a rovněž mnohé pokojové rostliny. Vždy tedy pozorně sledujte děti a své čtyřnohé mazlíčky, pokud jsou s vámi na zahradě, co zde konzumují a s čím si hrají. Někdy ani ne rostliny samotné, ale spíše jejich plody jsou zvláště pro děti velmi lákavé a mohly by je požít.

Přetažení svalstva

Nevhodným postojem při zvedání těžkých břemen si na zahradě můžeme až neskutečně ublížit. Nesprávné zvedací a spouštěcí techniky vedou k bolestem zad, až k případným výhřezům plotének anebo zablokování obratlů. Pamatujte proto při práci na zahradě na tato nebezpečí a buďto vyhledejte pomocníky, kteří vám s těžkými břemeny pomohou anebo nastudujte správné postupy, jak břemeno uchopit. Nikdo přece nestojí o nepříjemné vymknutí, záněty šlach, bolesti v zádech anebo dokonce o syndrom karpálního tunelu, který postihuje ruce při neustále opakovaném namáhání týchž svalů a úponů.

Silný hluk oslabuje sluch

Elektrické nářadí jako jsou pily a sekačky, drtiče odpadu, rotační kultivátory anebo strunové vyžínačea křovinořezy, to vše je nářadí, které způsobuje hluk v rozsahu 80 až 105 decibelů. Cokoli nad 80 dB však již může způsobit trvalé postižení vašeho sluchu, takže ochrannné pomůcky pro práci při těžkých a hlučných zahradních pracech rozhodně nepodceňujte!

Text: Zuzana Bohdalová

19.8.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist