Osvětlení podzimní zahrady

Osvětlete si svou zahradu, siesta ve večerní zahradě má své neopakovatelné kouzlo. Podzim je ideální, už jsou kratší dny a přitom ještě teplo.
osvetleni-zahradniho-jezirka-2-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Vděčnými objekty pro nasvícení jsou staré košaté stromy, zajímavé zákoutí, pergola porostlá popínavkou nebo část skalky. Obecně lze venkovní osvětlení v zahradě rozdělit na provozní (osvětlení komunikačních prostor typu příjezdová cesta, chodníky kolem domu, garáž) a akcentové, kdy je cílem vyzvednout zajímavé zahradní prvky, fontánky, keře, jezírka atd.

Pro přírodní partie v zahradě volíme svítidla s přirozenou barvou jasu, tedy nebarevná. Zbarvení světla totiž ovlivní výsledný dojem – osvětlení má spíše vyzdvihnout zajímavosti v zahradě než vyvolat pouťový efekt. ​

TIP: Měkké paprsky světla dokáží zvýraznit krásu kamene i dřevěných plastik. Svítidla volíme tak, aby paprsky světla směřovaly na plastiku nebo objekt zespodu nebo ze strany.

Osvětlení nesmí v žádném případě oslňovat, neboť pak nasvícení objektu ztrácí svůj smysl.

Kolik stojí osvětlení zahrady?

Záleží na tom, jak velkou plochu hodláme osvětlit a jestli je na zahradě rozvod elektřiny. Pak máme na výběr svítidla připojená na síťové napětí (220 V) nebo osvětlení s transformátorem. Druhá možnost je výhodnější pro menší zahrady, protože lze kabely vést i po povrchu, ale o to je tato varianta nebezpečnější. S montáží elektrických rozvodů se vyplatí obrátit na odborníky – vlhkost a elektřina se rády nemají, proto je zcela na místě dbát na bezpečnost.

Co nabízí trh pro zahradní osvětlení:

•    Malé dekorativní osvětlení kruhového nebo hřibovitého tvaru je velmi jednoduché na instalaci díky bezpečnému 12-V napájení. Je z lehkého PUR materiálu, odolného
proti poškození a povětrnostním vlivům, mrazu a UV-paprskům.

•    Otáčivý reflektor pro osvětlení a zdůraznění jednotlivých keřů, stromů s flexibilním výškovým nastavením a pohyblivým ramenem, s možností umístění na zeď, zem nebo
zápichem.
•    Světlo Romantic vypadá jako japonská lampička, je ideální do skalek, pergol a vřesovišť.

Co nabízí trh pro osvětlení zahradních jezírek

Zkuste bodové svítidlo. Volně nastavitelný reflektor s barevnými filtry nebo bez; je k dostání včetně transformátoru
•    Plovoucí světlo pro mnohostranné náladové osvětlení vodní nádrže. Ideální pro nepřímé osvětlení rybníčku nebo vícebarevné efekty na vodní hladině.
•    Podvodní reflektor s vysokou světelnou účinností a barevnými filtry je vertikálně a horizontálně plynule nastavitelný. Může být instalován v interiéru i exteriéru.
•    Jezerní lampa pro mnohostranné využití. Její výška se dá nastavit ve 4 stupních, čímž se současně reguluje i průměr osvětleného kruhu. Lampu lze použít i jako plovoucí.

Solární osvětlení zahrady

•   Solární koule různých rozměrů je určena pro osvětlení zahradního jezírka, bazénu, vstupu do zahrady. Využití: Plovoucí koule na hladině nebo plastovým trnem
upevněná do půdy.
•    Světelná koule se zabudovaným solárním panelem a baterií nabízí dvě varianty proměny barev: 9 barev během 1 minuty nebo plynulá změna v 1600 barevných
odstínech.
•    Sestava tří plovoucích světel, reflektory jsou volitelně nastavitelné, každé obsahuje dvoubarevné vysoce účinné světlo LED.
•    Sestava tří zahradních světel je dodávána včetně solárního modulu a baterií. Světla lze výškově nastavit, každé obsahuje dvoubarevné vysoce účinné světlo LED.
•    Svítící kámen pro osvětlení cest, na skalkách či v trávníku lze umístit individuálně, v řadě nebo ve skupině.

Autor: Irena Forejtová

23.8.2010 2:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist