Ovocné stromy, kterým sucho nevadí aneb Zkuste to s exotikou

Granátovníky, olivovníky, fíkovníky - stromy, které máme spojené spíše s letní dovolenou. Jenže díky oteplování si můžete tyto ovocné stromy vysadit i u nás. Které přežijí v našich podmínkách a jak na jejich pěstování?
exoticke-stromy-1100x618.pngCelá galerie 10 Zdroj: shutterstock.com

S posunem teplotních podmínek, které se již i u nás začínají blížit středomořskému prostředí, se můžeme stále více zaměřovat na pěstování teplomilných rostlin a dřevin, a to bez obav, že bychom o ně v průběhu zimy přišli. Mnohdy bychom neřekli, že granátovníky, olivovníky a fíkovníky mohou být tím pravým pro naši zahradu. Opak může být pravdou, stačí jen vybrat správnou odrůdu, která si poradí s mrazem v našich podmínkách a vysadit ji na slunné místo.

Sucho nás sužuje v posledních letech natolik, že stále častěji uvažujeme o tom, které stromy a rostliny dokážou přežít letní úpal bez dodávky patřičného množství závlahy. Kromě keřů a stromů, které jsou proti suchu přirozeně odolné jako například lísky, kaštanovníky, mandloně a oskeruše nebo dřín, existují i druhy, které jsme u nás dosud často nepěstovali.

Ze Středozemí na sever

Změna klimatu umožňuje v jižních oblastech naší vlasti pěstovat stále častěji stromy dosud typické pouze pro Středomoří. Poradí si s omezeným množstvím vody a zvládnou leckdy poměrně silné mrazy. Hovoříme o granátovnících, olivovnících a fíkovnících. Pochopitelně je třeba upozornit, že tyto druhy nejsou vhodné pro vyšší horské a celkově nepříznivé polohy.

Olivovníky ‘Chalkidiki‘ a ‘Megaron‘

Olivovník ‘Megaron‘ plodí velké hnědé olivy. Tato odrůda se dá spolehlivě pěstovat i v našich podmínkách, kde doroste výšky okolo 3 metrů. Dá se rovněž pěstovat jako přenosná rostlina. Proti velmi silným mrazům je třeba tento druh chránit.

Olivovník evropský ‘Chalkidiki‘ je dostatečně odolná odrůda odolávající mrazům do –15 °C. Proti silnějším mrazům je dobré rostlinu chránit. Hodí se pro výsadbu do květináčů, pak je možné je na zimu uložit do fóliovníku, zimní zahrady nebo do studeného skleníku. Dorůstá do výšky 3 metrů. Plodí olivy zelené barvy.

Granátovníky ‘Hermione‘ a ‘Nikitskij černyj‘

Nejodolnější známá odrůda granátovníku je ‘Nikitskij černyj‘, která odolává mrazům až do –30 °C. Plodí velmi tmavé plody, jejichž barva je skoro černá. Rostlina dobře prospívá na slunných místech. Její dobře vyzrálé plody se hodí pro přípravu ovocných salátů, míchaných nápojů i k získávání čisté šťávy.

Punica granatum ‘Hermione‘ nese větší sladké plody. Jeho odolnost vůči mrazům se pohybuje mezi –15 a –20 °C. Vždy závisí na místě výsadby. Ideální je chráněné plně osluněné místo. Plody se hodí k přímé konzumaci nebo společně s dalším ovocem do salátů či ovocných koktejlů.

Fíkovníky smokvoně ‘English Brown Turkey‘

Na složení půdy není tento fíkovník smokvoň (Ficus carica) příliš náročný. Vděčný bude za nekyselou jílovitou půdu. Před výsadbou půdu vylehčete ve vykopané jámě kbelíkem zahradnického substrátu. A pak už jen zalít a nepřemokřit a čekat na bohatou nadílku slunečních paprsků.

Čtěte také:

Chráněná poloha při výsadbě ani později není na škodu. Fíkovníky není třeba zalévat příliš, mají pak zbytečně velké přírůstky a s tím souvisí špatná odolnost vůči mrazům. Pouze dobře vyzrálé dřevo totiž dokáže účinně bojovat s nízkými zimními teplotami.

Jakmile na podzim strom odplodí, sestřihněte jej tak, aby se vám dobře balil na zimu. U starších stromů zkraťte větve na 2,5 metru. Mladé ohebné větve můžete ohnout k zemi a obložit důkladně slámou. Postačí i dostatečná vrstva chvojí a listí. Svazky větví se nakonec obalí do netkané textilie. Musí dostatečně dýchat a díky proudění vzduchu mít možnost se bránit vzniku plísní. Takto dostatečně připravené na zimu odolají úspěšně i mrazům okolo –25 °C.

Mezi další dobře odolné odrůdy fíkovníků řadíme také odrůdy ‘Black Royal‘, ‘Black Mission‘ a ‘White Royal‘.

Tak co říkáte? Dáte těmto u nás netradičním stromům šanci? Pokochejte se tou nádherou v naší galerii:

15.6.2022 7:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist