Ozdobnice čínská – okrasná tráva do vaší zahrady

Na trávy v našich zahradách bychom rozhodně neměli zapomínat. Zvláště některé druhy okrasných trav dokážou v zahradě udělat pravé divy a vypadají stejně nádherně ve smíšených záhonech, i jako solitéry. Jednou z takovýchto nejkrásnějších trav je Miscanthus sinensis, (ozdobnice čínská) kterou si můžete do své zahrady pořídit v mnoha variantách.
ozdobnice-cinska-miscanthus-sinensis-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Velmi pěkný druh ozdobnice (Miscanthus) zvláště působivý svým okrasným listem, který vypadá, jako pruhovaný, je druh Miscanthus sinensis ‚Zebrinus‘. Pruhování tohoto druhu ozdobnice je závislé na teplotě, nemusíte se tedy obávat, pokud brzy z jara vaše tráva na zahradě nebude mít pruhy, získá je později s přicházejícími vyššími teplotami. Trsy této trávy dosahují výšky okolo 2 až 2,5 metru a šířky do 1,2 metru. Vytváří kupolovité vyšší kupy listů ve srovnání s odrůdou ‚Stricta‘.

Pojmenování „Zrzoun“ (Rotfuchs) skvěle vystihuje druh ozdobnice (Miscanthus sinensis), která má červenohnědá květenství objevující se na trsech koncem léta a začátkem podzimu. Zcela vzpřímený ‚Rotfuchs‘ vytváří kolmý sloup. Tato odrůda je vhodná jak do středních, tak i do malých zahrad.

Ladným fontánovitým tvarem disponuje Miscanthus sinensis ‚Morning Light‘, panašovaná forma ozdobnice čínské. Její úzké listy mají středový bílý pruh široký a tenčí okraje jsou žluté. Celá rostlina dosahuje výšky okolo 1,5 metru a šířky do 1 metru. Vzhledem k tomu, že kvete velmi pozdě, stává se, že v chladných oblastech nevykvete vůbec.

Do středních a velkých zahrad se skvěle hodí středně velký Miscanthus sinensis ‚Malepartus‘. Jeho načervenalé velké hnědé laty jsou obzvláště krásné na podzim, tehdy listy změní barvu do oranžova, posléze na sivorudou až nakonec zcela zežloutnou. Může se rozrůst až do šíře 2 metrů a na výšku dosahuje obvykle okolo 1,5 metru.

Další střední odrůdou je Miscanthus sinensis ‚Variegatus‘ se širokým bílým pruhem přebíhajícím podél listu. Jeho trsy jsou klenuté, vykvétají počátkem podzimu. Jeho květenství však nepřetrvávají tak dlouho jako u většiny dalších kultivarů. Dorůstá rovněž výšky okolo 1,5metru.

Zakrslý kultivar zastupuje Miscanthus sinensis ‚Yakushima Dwarf‘, velmi podobný kultivaru ‚Little Kitten‘. Pravý kultivar Yakushima Dwarf má na rozdíl od něj větší laty barvy ovesných vloček.

Nejen ozdobnice, ale i jiné druhy trav jsou v zahradách vhodné i ke kombinování s kvetoucími trvalkami, například se zápleváky, floxami anebo řebříčkem. Některé druhy je možné pěstovat i jako hrnkové rostliny v přenosných nádobách zdobit jimi například posezení na terase nebo balkoně.

Text: Zuzana Bohdalová

20.12.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist