Pajasan žláznatý – rychle rostoucí invazivní dřevina

Pajasany patří v dospělosti a ve stáří ke vzhledově poměrně atraktivním stromům. Vysazují se tam, kde je potřeba mít rychle narůstající zeleň. Jejich vysoká odolnost vůči nepříznivým podmínkám výrazně přispěla k tomu, že se z nich stal invazivní druh. Celkově je známo přibližně 15 druhů pajasanů. Bývají využívány jako parkové solitérní dřeviny nebo na stavební dřevo.

Pajasan žláznatý (Ailathus altissima) je velmi běžný strom, který může dorůstat až do výšky 30 metrů. Je to druh původem z Číny. I ve své domovině se šíří invazivně až agresivně. U nás je plně mrazuvzdorný.

Vzhledem k tomu, že se jedná o teplomilnou dřevinu, zplaňuje hlavně v nížinných oblastech. Roste hlavně v městském prostředí a podél dopravních koridorů, na ruderalizovaných plochách, v železničních koridorech na nádražích a v okolí průmyslových objektů. Jeho borka je hladká, šedá podélně pruhovaná. Mladé větévky a letorosty jsou červenohnědé, tlusté a sametově chlupaté. Jeho listy mohou mít 40–60 cm na délku. Květy jsou spíše nenápadné, světle zelené a rostou v latách.

Možná záměna pajasanu

Laikové často zaměňují pajasan buďto za jasan ztepilý (Fraxinus excelsior) anebo za škumpu orobincovou (Rhus hirta). Velmi snadno zaměnitelné jsou na první pohled mladé porosty pajasanu a zplanělé porosty škumpy. Podobnost je značná jednak v lichozpeřených listech, ale i v okřídlení nažek. Listy pajasanu žláznatého poznáte i podle zápachu. Rozdrcené mezi prsty zapáchají po myšině, a to dosti nepříjemně.

Proč se pajasanům tak daří?

Především je to proto, že pajasany jsou nenáročné dřeviny, které jsou schopné odolávat i znečištěnému prostředí, a to včetně zasolení. Jsou prakticky schopny obsadit jakoukoli opuštěnou plochu. A nejen tam pak vytvářejí husté porosty vytlačující původní druhy. Za optimálních podmínek jsou pajasany schopny proniknout i do světlých lesů, zvláště na narušená místa.

I na velké vzdálenosti se šíří jak větrem, tak vodou. U semen pajasanů je prokázána klíčivost mezi 65–85 %. I když je klíčivost krátká, nemění to nic na tom, že semenáčky jsou schopné vyrůst prakticky kdekoli. Stromy jsou proslulé svou schopností vytvářet obrovské množství semen, které dosahuje u jednoho stromu až 325 tisíc semen.

Další faktor napomáhající jejich šíření je výrazné a intenzivní zmlazování z pařezů a kořenů, přičemž výmladky se mohou objevit až ve vzdálenosti 300 m od mateční rostliny. Další, i když skrytou zbraní pajasanů vůči jiným rostlinným druhům je vylučování kvasinoidního ailanthonu, který se dostane do prostředí jak výluhem z listů, tak kořenovým systémem.

Tato látka funguje jako omezovač růstu pro 34 druhů jehličnatých a 35 druhů listnatých dřevin. Mladší stromy, které tuto látku produkují ve větší míře, jsou jasnými vítězi v boji o světlo, který vyhrávají nad ostatními rostlinami. Za vše hovoří to, že pajasany žláznaté dokážou vytlačit i velmi agresivní trnovník akát.

Vysazovat nebo ne?

Vzhledem k tomu, že v teplejších oblastech již nyní výskyt pajasanu mění strukturu původních rostlinných společenstev a tato situace bude vzhledem k oteplování narůstat, je třeba zamezit jeho výsadbě v blízkosti přirozených biotopů.

V krajině působí jako větrolam, v okrasném zahradnictví jako dekorativní dřevina. Na Slovensku je pěstován jako produkční dřevina. Všechny části pajasanu jsou pro člověka mírně jedovaté. Kořenový systém pajasanu je natolik silný a schopný dalšího růstu i po pokácení stromu, že od něj hrozí poškození staveb, zdí a chodníků.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

13.3.2018 4:00

Čtěte dále

  • shutterstock_2273463287-729x410.jpg

  • Nejnovější

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist