Palma na vaší zahradě po celý rok

Ano, slyšíte dobře. Nechceme však, abyste se odstěhovali do tropických oblastí. I tady v Čechách je to možné. Na způsob, jak mít palmy v zahradě po celý rok přišel Libor Lešner, který přiváží palmy a cycasy z celého světa.

Pan Lešner dlouhá léta spolupracuje s Botanickou zahradou v Praze Tróji. Tím, že vymyslel způsob, jak palmy v našich podmínkách zazimovat se stal vyhledávaným odborníkem.

Jak tedy palmu zazimovat?

Některé palmy  jako například nejvysazovanější Trachycarpus fortunei jsou krátkodobě mrazuvzdorné, nikdy však nemůžete dopředu určit jak tuhá zima náš čeká a proto je dobré se na ni připravit. Pokud venkovní teplota nepřekročí – 12°C není potřeba s palmou cokoliv dělat. Jak ale zajistíte přežití palmy, pokud nastanou dvacetistupňové mrazy? Použijete topné kabely  a jednoduše řečeno, musíte z palmy udělat mumii. Nejdříve svážete listy k sobě a pak vezmete topný kabel a obtočíte s ním palmu. Vezmete netkanou textilii a celou palmu omotáte. Vezmete další topný kabel a opakujete celý proces znovu i s netkanou textilií. Topné kabely mají koncovky, takže je prostřednictvím prodlužovacího kabelu propojíte se zásuvkou. Spínání kabelu regulujete buďto ručně, nebo si nastavíte termostat, aby se spínal, pokud teplota poklesne pod vámi nastavenou hodnotu. Spotřeba elektřiny topného kabelu při 24hodinovém provozu je cca 10Kč.

Palmu v zábalu můžete  ponechat maximálně dva měsíce, protože jakmile se bude blížit jaro, bude více slunce a také se změní teplota a pod zábalem může z vlhka vznikat plíseň. Pokud bude stále ještě na začátku února velká zima, obal alespoň nastřihněte na více místech.

Palmy jsou nádherným doplňkem designových zahrad a pokud víte, jak o ně pečovat, můžete si vybrat tu, která se  bude do vaší zahrady nejlépe hodit.

Sabrina Harisová

15.9.2010 6:42

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist