Patio – inspirace pro vás

Otevřený prostor, velmi často ukrytý mezi zahradními zdmi volně navazuje na dům, tak by se dalo charakterizovat patio. Patio jako výraz má původ ve španělštině, kde znamená otevřený vnitřní prostor španělského domu, například dvůr osázený květinami a vybavený jednoduchým nábytkem. Angličtina tento výraz rozvádí ještě více a patio charakterizuje jako dlážděný nezastřešený prostor sousedící s domem. Všechny tyto definice mají určité shodné prvky, kterých se budeme držet i my, abychom, si ukázali, co ve správném patiu nesmí chybět.
shutterstock_1077379496-1100x618.jpgCelá galerie 12 Zdroj: shutterstock.com

Ideální řešení pro malé pozemky

Především pro menší pozemky je patio skvělým řešením. V zahradě nebo na pozemku za domem vymezený prostor je tím pravým místem pro vznik patia. I na 100 m2 se dá vytvořit místo klidu a relaxace. Na malém prostoru není příliš žádoucí, aby patio bylo uzavřeno mezi zdmi. Funkci zdí mohou nahradit například živé bambusové ploty.

Jak postupovat při tvorbě patia

Nejprve je třeba zvolit materiál vhodný na povrch. Dobrým příkladem může být například jemný temně šedý štěrk. Další skvělou volbou je povrch dřevěný. Dále zvažte, zda v patiu chcete mít ohniště, bazének nebo obojí. Tady bude záležet spíše na celkových rozměrech patia, a podle toho by se měla ubírat vaše volba. V patiu můžete počítat také s menším trvalkovým záhonem, který zpestří chvíle při vašem posezení. Částečně dlážděná plocha bude ideální pro umístění zahradního nábytku.

K štěrku se budou hodit šedé dlaždice, například z tvrdého vápence. Nedělejte zbytečně velké spáry, aby se v nich později nedržel plevel. Pro posezení v nočních hodinách je dobré počítat se zabudováním vhodného osvětlení. Jako ohniště zkuste zvolit například vyvýšené kruhové litinové ohniště umístěné na již zmíněné štěrkové ploše. Sálající oheň se postará o příjemnou atmosféru v průběhu kteréhokoli večera, který se rozhodnete strávit ve svém novém patiu. Výsledkem vašich snah by mělo být patio, k němuž z každého místa v zahradě směřují pohledy na dokonale zrealizovaný celek. Inspiraci pro vzhled vašeho budoucího patia můžete najít třeba právě mezi našimi tipy ve fotogalerii.

Text: Zuzana Bohdalová

9.2.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist