Patio jako ideální řešení pro malé domy a pozemky

Víte, co to je patio a k čemu slouží? Proč se vyplatí si patio vytvořit, pokud se chceme obklopit zelení, ale nemáme místo na vytvoření zahrady? Jak by takový prostor, označený jako patio měl vypadat? Vše se dozvíte, pokud budete číst dále.
depositphotos_8701264_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Patio můžeme definovat jako zastřešený či odkrytý prostor u domu, kde není místo pro klasickou zahradu

Patio, ideální řešení pro malé domky a pozemky

Patio je v podstatě takový vnitřní dvorek, často doplněný o zeleň podobně jako atrium. Můžeme takto definovat i otevřený prostor uvnitř domu, ve kterém se nacházejí nejrůznější rostliny, a tento prostor může být doplněný o jednoduchý nábytek. S označením patio se můžeme setkat třeba v restauracích, označuje se tak prostor pro venkovní posezení.

Samotný pojem dvorek značí spíše vydlážděnou a nezastřešenou prostoru, pod pojmem atrium se rozumí zpravidla dvůr zastřešený prosklenou střechou, někdy takovýto zastřešený prostor označujeme slovem dvorana. Patio může být rovněž zastřešená terasa nebo veranda, která navazuje na pevnou stavbu či konstrukci.

Pokud budeme pojem patio používat pro klasickou terasu u domu, umíme si již snadněji představit, co by měl tento prostor obnášet. Patio nemusí být vždy vydlážděné nebo povrch zakryt dalšími materiály. Avšak zpevněný povrch dlažbou, terasovými prkny nebo vyložený kameny bude daleko praktičtější.

Nábytek pro patio

Patio by naopak nemělo být pevně zastřešené. Můžeme nad tento prostor umístit spíše jednoduchou konstrukci z latí, která bude propouštět sluneční svit. Pokud ale chceme alespoň částečnou ochranu před sluncem či nepřízní počasí, necháme tuto konstrukci porůst popínavkami – vhodný je loubinec, vinná réva, břečťan nebo lonicera (zimolez).

Tyto prostory budeme používat zejména pro odpočinek nebo venkovní stolování. Lze samozřejmě spojit obojí dohromady. Do vybavení patia tak jednoznačně zahrneme venkovní nábytek sestávající z pohodlného posezení – zahradní křesílka, židle nebo lavice, dostatečně velký stůl. Sezení můžeme doplnit matracemi, futony nebo polštářky. S ohledem na to, že nábytek bude sloužit pouze pro venkovní použití, by měl být z odpovídajícího materiálu. Tedy takového, který jen tak nepodlehne povětrnostním podmínkám (anebo je dobře povrchově ošetřený).

Vhodná zeleň pro patio

Patio nabízí celou řadu kreativních nápadů, jak začlenit zeleň do tohoto specifického konceptu. Přímo na ploše terasy můžeme postavit hrnkové a kontejnerové rostliny. Výběr je opravdu jen na nás. Lze sem umístit trvalky stejně jako exotické rostliny (u kterých ale počítáme se zazimováním ve vnitřních prostorách), můžeme použít vyvýšené záhony s bylinkami či drobnou nenáročnou zeleninou. Velké nádoby mohou hostit i okrasné nebo ovocné stromky. Vystavíme-li vhodnou oporu, budou se zde dobře vyjímat také popínavé okrasné rostliny nebo bobulovité ovoce (ostružiny, maliny, kanadské borůvky nebo jahody).

Ideální je, pokud patio osadíme tak, abychom zde po celý rok měli originální skladbu rostlin. Na jaře zde tedy mohou kvést jarní cibuloviny, které se po odkvětu zatáhnou pod zem a na jejich místě začnou rozkvétat letničky. Po odkvětu letniček se vlády ujmou podzimní květiny. Na zimu zde můžeme nechat odolné rostliny typu konifery, vřesy nebo keře a trvalky, které nepotřebují zazimovat.

Aktivity

Protože prvořadě využijeme patio jako relaxační zónu, místo pro setkávání s přáteli a rodinou, místo pro pořádání společenských akcí či jako prostor venkovní kuchyně, měli bychom sem kromě již zmíněného zahradního nábytku umístit také další důležité prvky. Jestliže to legislativa patia např. ve vnitrobloku dovoluje, nastěhujeme sem zahradní gril nebo vystavíme otevřené ohniště, samozřejmě s ohledem na požární předpisy.

Protože se jedná o zónu, která je přizpůsobena zejména pro venkovní stolování, bude vhodné mít po ruce další prvky venkovní kuchyně, jako jsou úložné prostory, přenosná lednice nebo místo pro oplachování nádobí a mytí rukou.

S ohledem na velikost patia sem můžeme dále umístit několik prvků pro děti, které ale nebudou dominantně opanovat prostor. Stejně tak můžeme toto místo zvolit jako „přechodné“ sportoviště zaměřené na společenské aktivity (šipky, ruské kuželky, bowling a další společenské hry).

Patio můžeme využívat i během zimního období. Pak zde nesmí chybět zdroje tepla, ať už ve formě otevřeného ohně (např. venkovní krb) nebo jako infrazářiče, venkovní ohřívací lampy a teplomety.

Patio je místo, které je neskutečně variabilní. Můžeme jej vytvořit jako spojnici dvou budov, stupňovitou terasu k bazénu nebo směrem ke komunikaci, venkovní kuchyni nebo uzavřený prostor. Možností je neomezeně mnoho a záleží na našich možnostech a představě.

11.8.2023 12:53| autor: Martina Pilzová | zdroj: bhg.com, decoracionesbonitas.com, familyhandyman.com

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist