Péče o exteriérovou dlažbu

Žádná zahrada se neobejde bez venkovní dlažby. I nejzarytější milovník trávníků potřebuje minimálně přístup k domu z pevného materiálu. Možností, jak vkusně a účelně zakomponovat exteriérovou dlažbu do zahrady, je vícero. Avšak všechny materiály mohou vlivem působení různých činitelů ztrácet na své původní kráse.
shutterstock_613989476-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Materiálů pro venkovní dlažbu se nabízí několik. S ohledem na různé nároky v různých částech zahrady je však vhodné přemýšlet již při výběru dlažby prakticky. Příjezdová cesta musí být připravená na časté přejíždění autem. Vysokou nosnost, a tedy i ideální volbu pro tuto část zahradních prostor, nabízí betonové dlažby (můžete volit zámkový typ, ale i jiné tvary). Před pokládkou dlažby je dobré se dále zamyslet nad výběrem i v té části, kde plánujete grilovat a tedy předpokládáte větší znečištění. S ohledem na minimální nároky na údržbu se pro tuto část hodí keramické exteriérové  dlaždice. Ty ale musí být odolné proti mrazu, otěru a musí mít protiskluzový povrch.

Nemilá překvapení a co s nimi

Zejména u betonové a cihlové dlažby se setkáme s problematickou vysokou savostí materiálů, což zapříčiňuje vsak nejen vody, ale i různých nečistot. Kromě skvrn způsobených odkapáváním motorového oleje či benzinu z auta a odkapáváním živočišných olejů například při grilování se může venkovní dlažba potýkat se znečišťováním organického původu. Nepodceňujte proto ani spadané listí na dlažbě, které za sebou nechává stopy během tlení. Stejně tak dokáží napáchat škodu cukernaté roztoky uvolňující se ze stromů (javor, lípa). V neposlední řadě se neubráníte špiněním dlažby ochozením, prací se zeminou či s dřevěným uhlím. Problematické je i samotné zavlažování zahrady, ale i působení deště, které postupem času ovlivní stav dlažby vápennými a solnými výkvěty.

Porézní povrchy, jako je beton či kámen, nejlépe očistíme pomocí vysokotlakého čističe. Nemusíte investovat přímo do jeho nákupu, řada hobby center vapky za poplatek zapůjčuje. Levnější, ale fyzicky namáhavější variantou je koště, které je možné připojit přímo k zahradní hadici. Při intenzivním čistění skvrn se s tímto pomocníkem zapotíte, na pravidelnější drobný úklid dlažby je však neocenitelným.

Pro odstranění odolnějších skvrn budete nuceni sáhnout po chemických přípravcích. Zde je nutné vybírat specifické prostředky na daný typ materiálů. Věnujte zejména pozornost prostředkům na bázi kyseliny, které výrazně naruší betonovou dlažbu, ale i některé (zejména leštěné) kameny. Skvrny ropného původu a skvrny od olejů dostanete z dlažby nejlépe pomocí prostředků na bázi odmašťovadel.

Jak na mechy a plevely

Působením vody v prostorech dlažby může docházet k pokrytí povrchu mechem. Viníkem není pouze zavlažování zahrady, ale i působení deště. K jejich absolutnímu odstranění je vhodné použít speciální prostředky. Opět je ale důležité vybírat s ohledem na materiál dlažby. Na trhu se objevují i ekologicky šetrné přípravky pro čištění exteriérových ploch (například prostředky HG Holland).

Častým nešvarem zahradních dlažeb je prorůstání spár plevelem. I zde je možné využít ekologicky šetrné přípravky, nenásilnou a poměrně efektivní cestou je i zalití plevele horkou vodou. Poté je možné plevel snadno odstranit. Nejrychlejší, zato neméně ekologickou cestou, je využití prostředků Roundup, který ale může ovlivnit barevnost dlažby. Pokud přesto chcete s plevelem skoncovat touto cestou, volte raději Roundup gel a aplikujte na samotné rostliny.

Snažte se defektů předejít

Chcete-li minimalizovat negativní dopady na lidské i přírodní působení na dlažbu, snažte se dodržovat základní zásady prevence.

1. Pravidelně zametejte drobné nečistoty z dlažby. Na kráse se podepíší i tlející zbytky listí, trávy a podobné.
2. Před „špinavými“ aktivitami (jako je výměna motorového oleje, mytí auta, přesazování truhlíků a podobné) pokryjte dlažbu krycí folií. Postačí i kus starého koberce či lina.
3. Dbejte na zakrytí dlažby zejména při stavebních pracích. Zbytky malty, tmele či lepidla jsou téměř neodstranitelné.
4. Pravidelně opravujte spáry a vyplňte pískem. Po nanesení písku není vhodné povrch ihned zametat, písek je potřeba postupně do spár zašlapat. Ideální dobou pro opravy dlažby je podzim, než přijdou přízemní mrazíky.
5. Po čištění porézních povrchů je vhodné použít hydrofobizační nátěr, který napomůže zamezit pronikání vody a mastných nečistot.

Lenka Malá
Foto: Pinterest.com

21.7.2016 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist