Péče o růže během celého roku

Královna květin si své prvenství vydobyla nejen díky překrásným květům, ale také kvůli nepřekonatelné vůni, která růžová keře zahalí na celé léto. Aby ovšem tyto rostliny fungovaly a prospívaly podle našich představ, je třeba jim věnovat během celého roku dostatek pozornosti. Zatímco hlavní řez vás bude čekat na jaře nebo v předjaří, občas budete muset vzít nůžky do ruky i během léta. V tomto období vás na růžích navíc mohou potrápit i různé choroby a škůdci, se kterými je třeba začít bojovat zavčasu.

Péče o růže během celého roku
Péče o růže během celého roku (Zdroj: shutterstock.com)

Jak už to tak bývá, na zahradě není nic bez práce. U růží to platí dvojnásobně, protože tyto krásné keře prostě a jednoduše vyžadují naši pozornost. Pravdou je, že dokáží přežít i bez údržby, ale brzy to poznáte na jejich vzhledu.

Růžové keře totiž bez pravidelného řezu rychle stárnou. Korunka se zahušťuje starým dřevem, které nepůsobí zrovna vzhledně.

Pokud růžím nebudete odstraňovat odkvetlé květy, dostanou se do stadia tvorby šípků, které jsou sice pro tyto rostliny přirozené, ale keře na jejich tvorbu vyžadují poměrně dost energie.

Stejně tak se na kvalitě i zdravotním stavu růží podepíše absence hnojení i zálivky. Pokud chcete své růže udržet v dobré kondici, bude nutné jim během roku dopřát pravidelnou péči. Tyto krásné keře jsou totiž navíc ještě náchylné na různé choroby a škůdce.

r-e-se-perfektn-hod-do-trvalkov-ch-z-hon-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Jaro a předjaří

V tomto období se zanedbání péče opravdu moc nevyplácí, protože právě tehdy se provádí poměrně radikální řez. Pokud byste ho vynechali, keře by byly přerostlé a zahuštěné starým dřevem, které je často zdrojem chorob a škůdců. Každoročně prováděným řezem naopak růže zmladíte, takže pak během léta bohatě kvetou.

Charakter řezu se odvíjí od typu růže. U keřových a pnoucích růží se zasahuje do struktury poměrně hluboko, aby se podpořila tvorba mladých výhonů. Řežeme vždy několik milimetrů nad očkem, které směřuje směrem ven z keře. Tím docílíme pravidelného rozložení výhonů do prostoru, keř se tedy pak zbytečně nezahušťuje. Na jaře také proveďte první hnojení hnojivem určeným pro růže.

Léto

Ani v létě práce nekončí, ačkoliv byste se jistě už jen chtěli kochat krásnými květy. U popínavých růží vyvazujte nové bujné výhony, některé lze zkrátit asi na třetinu výšky, aby se zpevnily a rozvětvily. U velkokvětých odrůd odstraňujte odkvetlé květy. Dále nezapomeňte na pravidelnou zálivku a hnojení.

V létě také nastává čas na kontrolu zdravotního stavu. Na růžích se může objevit padlí či jiná houbová choroba, ale stejně tak obtížné mohou svilušky nebo mšice. Pokud nechcete růže ošetřovat běžně dostupnými syntetickými přípravky, můžete využít přípravky biologické ochrany nebo bylinné jíchy, které jsou po zředění účinné například na padlí.

r-e-z-stanou-v-dobr-kondici-jen-v-p-pad-ka-doro-n-prov-d-n-ho-ezu-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Podzim a zima

V tomto období odstraňujte spíše odkvetlé květy, pokud jste tak již neučinili. Růže nakopčete kompostem a chvojím, aby během zimy nenamrzly.

Co vás bude během roku čekat:

  • jarní či předjarní řez
  • letní odstraňování odkvetlých květů u velkokvětých odrůd
  • letní redukce bujných výhonů u popínavých růží
  • zálivka během sucha
  • hnojení speciálním hnojivem na růže, v ekologické zahradě poslouží jíchy
  • v létě je nutné hlídat výskyt chorob a škůdců

Foto: Lucie Peukertová, shutterstock.com

Publikováno: 27.07.2021, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování dužnoplodé růže

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování dužnoplodé růže není složité. Zkuste si ji zasadit také. Šípky pak můžete využít třeba na přípravu šípkové marmelády.

Jarní péče o růže

Jarní péče o růže

Jak odzimovat růže

Jak odzimovat růže

Nyní je nejlepší čas na ošetření růží! Dopřejte jim požadovanou péči a těšte se na plný keř květů

Správné ošetření růží zajistí jejich vitalitu a krásné květenství. Nezapomeňte keře ochránit také před škůdci.

Péče o růže a traviny na podzim

Jak si poradit s růžemi a travinami na podzim?

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!