Péče o růže během celého roku

Královna květin si své prvenství vydobyla nejen díky překrásným květům, ale také kvůli nepřekonatelné vůni, která růžová keře zahalí na celé léto. Aby ovšem tyto rostliny fungovaly a prospívaly podle našich představ, je třeba jim věnovat během celého roku dostatek pozornosti. Zatímco hlavní řez vás bude čekat na jaře nebo v předjaří, občas budete muset vzít nůžky do ruky i během léta. V tomto období vás na růžích navíc mohou potrápit i různé choroby a škůdci, se kterými je třeba začít bojovat zavčasu.
shutterstock_385689208-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Jak už to tak bývá, na zahradě není nic bez práce. U růží to platí dvojnásobně, protože tyto krásné keře prostě a jednoduše vyžadují naši pozornost. Pravdou je, že dokáží přežít i bez údržby, ale brzy to poznáte na jejich vzhledu.

Růžové keře totiž bez pravidelného řezu rychle stárnou. Korunka se zahušťuje starým dřevem, které nepůsobí zrovna vzhledně.

Pokud růžím nebudete odstraňovat odkvetlé květy, dostanou se do stadia tvorby šípků, které jsou sice pro tyto rostliny přirozené, ale keře na jejich tvorbu vyžadují poměrně dost energie.

Stejně tak se na kvalitě i zdravotním stavu růží podepíše absence hnojení i zálivky. Pokud chcete své růže udržet v dobré kondici, bude nutné jim během roku dopřát pravidelnou péči. Tyto krásné keře jsou totiž navíc ještě náchylné na různé choroby a škůdce.

r-e-se-perfektn-hod-do-trvalkov-ch-z-hon-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Jaro a předjaří

V tomto období se zanedbání péče opravdu moc nevyplácí, protože právě tehdy se provádí poměrně radikální řez. Pokud byste ho vynechali, keře by byly přerostlé a zahuštěné starým dřevem, které je často zdrojem chorob a škůdců. Každoročně prováděným řezem naopak růže zmladíte, takže pak během léta bohatě kvetou.

Charakter řezu se odvíjí od typu růže. U keřových a pnoucích růží se zasahuje do struktury poměrně hluboko, aby se podpořila tvorba mladých výhonů. Řežeme vždy několik milimetrů nad očkem, které směřuje směrem ven z keře. Tím docílíme pravidelného rozložení výhonů do prostoru, keř se tedy pak zbytečně nezahušťuje. Na jaře také proveďte první hnojení hnojivem určeným pro růže.

Léto

Ani v létě práce nekončí, ačkoliv byste se jistě už jen chtěli kochat krásnými květy. U popínavých růží vyvazujte nové bujné výhony, některé lze zkrátit asi na třetinu výšky, aby se zpevnily a rozvětvily. U velkokvětých odrůd odstraňujte odkvetlé květy. Dále nezapomeňte na pravidelnou zálivku a hnojení.

V létě také nastává čas na kontrolu zdravotního stavu. Na růžích se může objevit padlí či jiná houbová choroba, ale stejně tak obtížné mohou svilušky nebo mšice. Pokud nechcete růže ošetřovat běžně dostupnými syntetickými přípravky, můžete využít přípravky biologické ochrany nebo bylinné jíchy, které jsou po zředění účinné například na padlí.

r-e-z-stanou-v-dobr-kondici-jen-v-p-pad-ka-doro-n-prov-d-n-ho-ezu-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Podzim a zima

V tomto období odstraňujte spíše odkvetlé květy, pokud jste tak již neučinili. Růže nakopčete kompostem a chvojím, aby během zimy nenamrzly.

Co vás bude během roku čekat:

  • jarní či předjarní řez
  • letní odstraňování odkvetlých květů u velkokvětých odrůd
  • letní redukce bujných výhonů u popínavých růží
  • zálivka během sucha
  • hnojení speciálním hnojivem na růže, v ekologické zahradě poslouží jíchy
  • v létě je nutné hlídat výskyt chorob a škůdců

Foto: Lucie Peukertová, shutterstock.com

27.7.2021 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist