Péče o trávník po zimě

Po letošní mírné zimě nebude péče o trávník nijak vyčerpávající. Stačí ho pořádně uklidit, odstranit plevel či mech a pustit se do provzdušňování. Před prvním sekáním bude potřeba udělat řádný servis sekačky, abyste sekáním trávu netřepili.

Jarní úklid trávníků

Stejně jako každoročně děláte po zimě pořádek v šatní skříni, udělejte pořádek i na své zahradě. Z trávníků odstraňte vše, co na něj nepatří. Začněte napadaným listím, menšími i velkými větvemi a celý ho důkladně vyčistěte. Pokud se na trávníků objevil plevel nebo mech, snažte se vyhnout krátkodobým razantním řešením, ale raději volte cestu postupného odstraňování plevele jeho vypichováním i s kořínky. Řada zahrádkářů používá na plevel zelenou skalici, u ní je třeba dát si pozor na to, že při aplikaci na dlažbě způsobuje reznutí. Po použití zelené skalice musí navíc trávník alespoň dva týdny odpočívat.

Vertikulace travnaté plochy

Přibližně za další dva týdny byste měli provést vertikulaci trávníku. Vyhrabejte a prořežte stávající drny asi do hloubky 5 cm. Touto činností trávník provzdušníte a po celou sezonu vám lépe poroste. K vertikulaci můžete použít i speciální vidle a další nástroje. Po provzdušnění trávníku byste ho měli pohodit křemičitým pískem, a to ideálně ještě ve stejný den. Křemičitý písek totiž vytvoří přirozenou drenáž v jílovité půdě.

První sekání trávníku

Po zimě byste se měli zaměřit na stav své sekačky, zkontrolujte zejména, zda má dobře nabroušené nože. Kdyby byly její nože tupé, při sečení byste trávu jenom třepili. Esteticky by to asi nevadilo, ovšem roztřepená tráva by byla náchylná na nejrůznější houbové choroby. V případě většího jarního sucha by se pak mohlo stát, že by tráva postupně žloutla a usychala. Pokud na trávníku i tak najdete různé houbovité choroby, je to zřejmě proto, že půda je překyselená – v tom případě doporučujeme upravit její pH..
Kromě anglického trávníku i kousek přírody

Máte-li větší pozemek, na kterém každý druhý týden sekáte trávu, možná by pro vás bylo alternativou část zahrady upravit jiným způsobem. Anglický trávník totiž spotřebuje velké množství vody, musíte se mu náležitě věnovat a během letních veder dostává v naší krajině opravdu zabrat. Přirozenou variantou pro naši krajinu může být výsev květnaté louky – příprava je sice náročnější, je třeba půdu zorat a zjara osít speciálními semeny květin a trav.

„Květnatá louka v prvním roce po výsevu nebude vypadat nijak výjimečně, většina květin totiž ještě nevykvete. Na opravdovou pastvu pro oči se můžete těšit až v druhém roce, kdy už rozkvetou všechny nádherné původní květiny,“ vysvětluje Václav Mařík ml., zkušený zahradník z oblíbeného zahradnictví Flos. Rozkvetlá louka přináší navíc řadu výhod pro přírodu – žijí v ní drobní bezobratlí živočichové, útočiště a potravu tu najde i cenný hmyz a na louku rádi přiletí i krásní motýli.

1.6.2020 3:45| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist