Péče o trávník před zimním odpočinkem

Trávník na podzim stejně jako další části zahrady potřebuje vaši péči, než přijde čas na zimní odpočinek. Díky několika krokům bude trávník na jaře plný síly a bude vám dělat další rok radost. Jaké činnosti byste na podzim neměli opomenout?
depositphotos_316024546_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Trávník na podzim vyžaduje vaši péči

Trávník na podzim nejprve vyčistěte a posečte

Stejně jako před každou činností, i trávník na podzim je třeba před jeho úpravou na zimu důkladně vyčistit. Proto proveďte pečlivý úklid trávníku od listí, větviček, kamenů a dalších předmětů. Čeká vás totiž poslední sekání. To by mělo přijít někdy v listopadu, a to ve chvíli, kdy teploty klesnou pod 7 °C a tráva pak pozastavuje svůj růst. I posečenou trávu důkladně odstraňte, aby se pod ní přes zimu nevytvořila plíseň, mulčování je v tuto chvíli na škodu.

Vertikutaci si trávník na podzim zaslouží

Vertikutace představuje důležitý proces, v péči o trávník na podzim, dochází při něm k vytváření drobných otvorů v trávníku, kterými se ke kořenům dostane vzduch, voda a živiny. Vertikutátor současně s tím odstraní i travní plsť, tedy odumřelou trávu, mech a další rostlinné zbytky, které zabraňují trávě v růstu, jako i vyklíčení a růstu nově zasetého travního osiva. Vertikutaci byste měli provádět dvakrát do roka, na jaře a právě na podzim, ideálně v září až říjnu. Trávník by měl mít v tu chvíli výšku kolem 4 cm.

Hnojení jako další nezbytný krok

Po vertikutaci je vhodné trávník na podzim také pohnojit, živiny mají v tuto chvíli volnou cestu až ke kořenům. Pro podzimní hnojení vyberte hnojivo speciálně určené pro chladné období roku, které by mělo mít zvýšený obsah draslíku. Ten napomáhá obnově trávníku, který je tak dobře připraven na zimu. Zároveň ho činí odolnějším proti houbovým chorobám. Hnojivo můžete rozsypat ručně, na větší plochy se pak hodí přístroj na rozmetání. Použít se dá samozřejmě i kompost.

Sem tam se najde místo, které by si zasloužilo dosít. Po předchozí vertikutaci a hnojení je na dosev správný čas. Budete to mít jednodušší vzhledem k častějším dešťům, protože dostatek pravidelné závlahy zajistí rychlý růst. Sáhněte v takovém případě vždy po osivu, které je určené přímo pro dosévání.

Péči potřebuje nejen trávník na podzim

Pro udržení dlouhodobě kvalitního stavu je klíčová prevence, trávník na podzim ji potřebuje stejně jako na jaře. Dbejte na vyváženost při hnojení, sečení a zalévání, a to po celý rok. Pravidelná péče, včasné odstraňování plevelů a včasný zásah vám umožní udržet trávník stále zelený, zdravý a krásný i do budoucna. S touto strategií si zajistíte trvale krásný a vitální trávník.

6.9.2023 11:58| autor: Lenka Tajbrová | zdroj: obi.cz, zahradkarskaporadna.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist