Co dělat, když je trávník napaden chorobami

Co dělat, když je trávník napaden chorobami

Péče o trávník, vydáno 17. 07. 2017

Vždy je velmi nemilé, pokud dojde k napadení našich rostlin na zahradě. V případě trávníku to může být ještě složitější záležitost. Ne vždy jsme totiž schopni jednoznačně určit, která choroba či škůdce může za jeho nepěkný vzhled. Nejčastěji se vyskytujícími nepřáteli všech trávníků jsou rzi, plísně a padlí.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Plíseň sněžná (Fusarium nivale) – sněžná světlerůžová plísňovitost trav

Kvůli plísni sněžné odumírají kusy trávníku, ať už jsou elipsovitého, kruhového nebo nepravidelného tvaru. Tráva v těchto úsecích je pokryta mycéliem (podhoubím) bělavé až narůžovělé barvy. Nejčastěji se choroba projeví na trávníku, jakmile z něj sejde sníh.

Příčina a řešení
Neodklizená organická hmota, zhutnění půdy a v podzimním období nadbytek dusíku, to jsou příčiny vzniku plísně sněžné. Na zastíněných místech vždy pozorujeme silnější výskyt. Trávník s tímto onemocněním velmi pomalu regeneruje. Má nahnědlou až hnědou barvu. Odumřelou hmotu je nutné pravidelně vyhrabávat, trávník přihnojit ledkem vápenatým anebo ledkem amonným s přídavkem vápna. Při silném napadení již pomohou jen fungicidní přípravky.  

Padlí travní (Blumeria graminis)

Bělavý moučnatý povlak vytvářející se na listech trav. Povlak přechází až do hnědavých skvrn, které jsou stále rozsáhlejší. Travní listy v důsledku napadení odumírají.

Příčina a řešení
Přehoustlé extenzivně sekané trávníky mají tyto problémy nejčastěji. Zastíněné polohy a vysoká vzdušná vlhkost ke vzniku padlí výrazně přispívají. Rozšiřování choroby lze předcházet anebo alespoň omezovat častým sečením trávníku, jeho vyrovnanou výživou a volbou odolného travního osiva.

Rez travní (Puccinia graminis) – černá rzivost trav

Na spodní části stébel a v okolí kolének můžeme při tomto onemocnění pozorovat prašivé tmavě rezavé puchýřky, to jsou letní výtrusy. V pozdějším období se objevují zimní výtrusy, které jsou vypouklé tmavě červené. Listy trav se postupně kroutí, vlivem narušování jejich pletiv rzí. Nakonec listy zaschnou.

Příčina a řešení
Extenzivně ošetřované travní plochy, časté rosení anebo dešťové srážky při vyšších teplotách mají na svědomí vznik černé rzivosti. Řešením může být omezení zavlažování a jeho provádění pouze ve večerních hodinách.

Rez korunkatá (Puccinia coronata Corda) – korunkatá rzivost trav

Prašivé krupky žluté až oranžové barvy doprovázené nekrózami a chlorózami, tak to je rez korunkatá. Krupky jsou později vystřídány lesklými červenými skvrnami. Listová tkáň je postupně destruována. 

Příčina a řešení
Korunkatá rzivost vzniká v důsledku extenzivního sečení trav, ale je i následkem nedostatečné výživy trávníku. Vyhovuje jí vysoká vzdušná vlhkost při vysoké teplotě. Častější sečení a vyrovnaná trávníková výživa přispívá k omezení choroby.

Kornatka travní (Laetisaria fuciformis) – červená nitkovost trav

Je charakteristická svými nepravidelnými skvrnami. Ty později žloutnou a nakonec dostanou slámovou barvu. Je-li zároveň vyšší vzdušná vlhkost, začnou se vytvářet chomáčky vzdušného mycelia – houbových vláken, která mají růžovou barvu. S touto chorobou se u trávníků setkáváme nejčastěji v podzimním období.

Příčina a řešení
Nedostatečná výživa dusíkem, časté mlhy anebo dlouhodobé zamokření. Vznik této choroby lze omezit pravidelným vyživováním trávníku a jeho prořezáváním. V závažnějších případech lze zvolit i ošetřené fungicidy.

Čarodějné kruhy (Marasmius) oreades – čarodějná kruhovitost trávníku

Především ve starších trávnících můžeme pozorovat houby z řádu Basiodiomycetes. V oblibě mají písčité na živiny chudé a zároveň silně utužené půdy anebo půdy, které dříve bývaly lesní. V trávníku tyto houby či spíše jejich podhoubí vytváří tmavě zelené kružnice. Z rozkladu dřevní hmoty vzniká nadbytek dusíku. Vyskytnout se mohou i celé odumřelé travní zóny, které mají bělavá mycelia v půdě. Kruhy mohou vytvářet i samotné plodnice hub.

Řešení
V tomto případě je nutné zakoupit nové travní osivo, nejlépe velmi odolný druh, ale předtím vyměnit půdu v celém orničním profilu a v odpovídajícím průměru a následně zde vysít nové travní osivo.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Profimedia


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha