Jak si naplánovat správný trávník, typy trávníků v našich zahradách

Jak si naplánovat správný trávník, typy trávníků v našich zahradách

Péče o trávník, vydáno 05. 04. 2010

Nechcete se už letos dřít s trávníkem a to možná s nevalným výsledkem? A přitom závidět kamarádům nebo sousedům nádherný svěží pažit? Tak se do toho pusťte jinak, systematicky a důkladně.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...
Pokud trávník budete zakládat, zamyslete se ze všeho nejdříve důkladně, jaký typ trávníku vlastně potřebujete - jakým způsobem jej budete využívat a tedy i zatěžovat. A pokud jej už máte, promyslete, zda vám vyhovuje a nepotřebuje předělat; třeba jestliže na zahradě a na trávníku trávíte celé léto a objevují se vyšlapaná místa a cestičky, pak potřebujete \"vyměnit\" okrasný trávník za zátěžový. A jaké základní typy trávníků se tedy v domácích zahradách vyskytují?

Tipy trávníků: okrasný trávník - aneb když se na trávu jen díváme...


Takový trávník je třeba součástí květinového záhonu, nebo lemuje skupinu květin či odděluje jednotlivé záhony. Má svá specifika: skoro se na něj nešlape, takže se příliš mechanicky nezatěžuje. Protože jde o vysloveně estetickou plochu, vyžaduje co nejkvalitnější travní směs, která by měla pomalu růst, trávník by měl mít co nejkrásnější \"šťavnatou\" barvu, být co nejhustší, jednolitý a pečlivě upravovaný - vždycky dokonale sesekaný a zavlažený. Z travních druhů se používá kostřava červená doplněná ve směsi lipnicí luční, která  zelenému koberci propůjčuje krásnou sytou barvu.


Tipy trávníků: užitkový trávník
Jak si naplánovat správný trávník, typy trávníků v našich za

Plní okrasnou funkci, ale také se na něj nebojíme pustit děti, psa, denně po něm chodit. Ne ale stále jednou trasou, to by tento typ trávníku nevydržel a vyšlapala by se cestička. Na užitkové trávníky se používají travní směsi složené z  kostřavy červené, jílku vytrvalého a lipnice luční - a to v různém poměru. Přitom platí, že čím více jílku vytrvalého, tím větší zátěž trávník snese.
Tipy trávníků: namáhaný (fotbalový, zátěžový) trávník
Pokud na trávě opravdu často pobýváme - grilujeme nebo tady hrajeme badminton či fotbálek, je to už trávník zatěžovaný. A potřebuje osít zátěžovou travní směsí. Tato směs zajistí, že bude trávník odolný vůči chůzi a přes noc se vždycky rychle vzpamatuje; kombinace druhů trav je totiž namíchaná tak, že po pošlapání trávník rychle regeneruje i bez naší zvláštní péče.Základní druhem na namáhané trávníky je jílek vytrvalý, který však může vymrznout a musí se pak na jaře dosívat. Mráz ale dobře vydrží lipnice luční, která navíc snese minimální výšku sekání, což právě u zatěžovaného trávníku velice potřebujeme. Kvalitní střih a zejména oceňovaný efekt střídavých širokých pruhů jako na fotbalovém hřišti potom zajistí sekání vřetenovou sekačkou.
O sekání trávníku si můžete přečíst v článku Sekejte trávu s přehledem.

Alena Jansová
foto: Zahradnik-urban.sk, jakbydlet

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha