Jak si naplánovat správný trávník, typy trávníků v našich zahradách

Jak si naplánovat správný trávník, typy trávníků v našich zahradách

Péče o trávník, vydáno 05. 04. 2010

Nechcete se už letos dřít s trávníkem a to možná s nevalným výsledkem? A přitom závidět kamarádům nebo sousedům nádherný svěží pažit? Tak se do toho pusťte jinak, systematicky a důkladně.

Rostlina dne

Ramondie pyrenejská

Ramondie pyrenejská

Zelené listové růžice, na spodní straně obrvené. Podle kultivarů květy buďto tmavě modrofialové (Ramonda myconi) nebo...
Pokud trávník budete zakládat, zamyslete se ze všeho nejdříve důkladně, jaký typ trávníku vlastně potřebujete - jakým způsobem jej budete využívat a tedy i zatěžovat. A pokud jej už máte, promyslete, zda vám vyhovuje a nepotřebuje předělat; třeba jestliže na zahradě a na trávníku trávíte celé léto a objevují se vyšlapaná místa a cestičky, pak potřebujete \"vyměnit\" okrasný trávník za zátěžový. A jaké základní typy trávníků se tedy v domácích zahradách vyskytují?

Tipy trávníků: okrasný trávník - aneb když se na trávu jen díváme...


Takový trávník je třeba součástí květinového záhonu, nebo lemuje skupinu květin či odděluje jednotlivé záhony. Má svá specifika: skoro se na něj nešlape, takže se příliš mechanicky nezatěžuje. Protože jde o vysloveně estetickou plochu, vyžaduje co nejkvalitnější travní směs, která by měla pomalu růst, trávník by měl mít co nejkrásnější \"šťavnatou\" barvu, být co nejhustší, jednolitý a pečlivě upravovaný - vždycky dokonale sesekaný a zavlažený. Z travních druhů se používá kostřava červená doplněná ve směsi lipnicí luční, která  zelenému koberci propůjčuje krásnou sytou barvu.


Tipy trávníků: užitkový trávník
Jak si naplánovat správný trávník, typy trávníků v našich za

Plní okrasnou funkci, ale také se na něj nebojíme pustit děti, psa, denně po něm chodit. Ne ale stále jednou trasou, to by tento typ trávníku nevydržel a vyšlapala by se cestička. Na užitkové trávníky se používají travní směsi složené z  kostřavy červené, jílku vytrvalého a lipnice luční - a to v různém poměru. Přitom platí, že čím více jílku vytrvalého, tím větší zátěž trávník snese.
Tipy trávníků: namáhaný (fotbalový, zátěžový) trávník
Pokud na trávě opravdu často pobýváme - grilujeme nebo tady hrajeme badminton či fotbálek, je to už trávník zatěžovaný. A potřebuje osít zátěžovou travní směsí. Tato směs zajistí, že bude trávník odolný vůči chůzi a přes noc se vždycky rychle vzpamatuje; kombinace druhů trav je totiž namíchaná tak, že po pošlapání trávník rychle regeneruje i bez naší zvláštní péče.Základní druhem na namáhané trávníky je jílek vytrvalý, který však může vymrznout a musí se pak na jaře dosívat. Mráz ale dobře vydrží lipnice luční, která navíc snese minimální výšku sekání, což právě u zatěžovaného trávníku velice potřebujeme. Kvalitní střih a zejména oceňovaný efekt střídavých širokých pruhů jako na fotbalovém hřišti potom zajistí sekání vřetenovou sekačkou.
O sekání trávníku si můžete přečíst v článku Sekejte trávu s přehledem.

Alena Jansová
foto: Zahradnik-urban.sk, jakbydlet

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha