Jarní péče o trávník

Jarní péče o trávník

Péče o trávník, vydáno 08. 04. 2011

Sešel sníh, vyšlo slunko a váš pohled padl na trávník v okrasné zahradě. Zdá se vám zničený a smutný? Nebojte se, tráva přežije i velké mrazy, mokrou půdu po tání sněhu, rytí hlodavců pod sněhem.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Tráva je zkrátka velmi odolná rostlina, ovšem pokud chcete mít hustý porost, na kterém můžete spokojeně relaxovat, potřebuje celoroční péči. Už proto, že podobně jako lidské vlasy pro ni platí, že čím víc ji stříháme, tím lépe roste. Každý zahrádkář to zná – čtrnáct dnů svítí jarní sluníčko a trávník, který vypadal jako mrtvý, je najednou sytě zelený a vyrostl tak, že je třeba ho začít zkracovat.

Na prvním místě hrábě
Trávník se probouzí k životu, když teplota půdy stoupne na asi 5 °C. Sotva se tak stane, je třeba se chopit hrábí a důkladně zbavit celou plochu odumřelých částí trávníku po napadení plísní sněžnou, suchých zbytků nadzemních částí rostlinek a zároveň lehce provzdušnit povrch půdy. Nejvhodnějším nářadím jsou obyčejné ruční hrábě, na velké plochy můžete použít různé typy prutových bran a vyřezávačů, ale pozor – na čerstvě probuzený trávník byste neměli vyjíždět s těžkým strojem, ten by totiž napáchal víc škody než užitku.

Jarní péče o trávník

Dodejte čerstvou výživu
První jarní přihnojení trávníku by mělo následovat hned po prvním vyhrabání, tedy v březnu. Půda je po zimě vysílená, některé živiny trávník spotřeboval, jiné vyplavila voda mimo kořenovou zónu. Pro rozvoj kořenového systému mladého trávníku je v této době důležitý fosfor, u starších trávníků je třeba dodat hlavně dusík podporující růst nových výhonů. Ideální je použít granulované speciální hnojivo pro trávníky s dlouhodobým účinkem. Ve vlhkém prostředí se z něj postupně uvolňují živiny, takže jedno použití vystačí na osm až deset týdnů. Když zvolíte klasické travní hnojivo, bude dobré proceduru opakovat zhruba po čtyřech týdnech.

Jarní péče o trávník

Vertikální řez neboli vertikutace
Na jaře všechno potřebuje nejen sluneční paprsky, ale také vzduch pro pořádné rozdýchání. Asi tři týdny po prvním vyhrabání, když už se kořeny pod zemí i rostlinky nad zemí vzpamatovaly, je tedy vhodné „pustit vzduch ke kořenům trávy“. Ideálním pomocníkem je vertikutátor, mechanika podobná sekačce, ovšem s noži vertikálními, které se zanořují několik milimetrů do půdy, rozsekají mech a také růžice dvouděložných plevelů, které do trávníku nepatří. Vertikutace by měla být dubnovým krokem jarní údržby trávníku těsně před prvním kosením. Na velké plochy si asi pořídíte stroj s elektrickým nebo naftovým motorem, na menší vám bude stačit ruční vertikutátor a na docela malé třeba jen speciální hrábě s ostrými noži, které se zařezávají do země.

Jarní péče o trávník

Doséváme několik let
V našich podmínkách je třeba trávník obnovovat i doséváním do vyschlých nebo vyležených míst, případně i „zahušťovat“ dosetím v celé ploše. Po očistě trávníku tedy na prořídlá místa rozhodíme travní semeno a hrabičkami ho lehce zapravíme do nakypřené zeminy.Co je důležité? Abyste měli trávník kompaktní, sejte vždy stejnou travní směs. A když vám někde vyraší nepříjemný bodlák, okamžitě ho vydloubněte. Tomu, že k vám zaletí semínko bodláku nebo pampelišky, nezabráníte, pokud je ale likvidujete v zárodku, alespoň se vám v trávě moc nerozrostou. Perfektní anglický (golfový) trávník je směs několika druhů jednoděložných travin. V tom běžné českém ovšem najdeme často jetelíček, sedmikrásky, pampelišky, z hlediska trávníku plevel. Abyste se jich úplně zbavili, bude třeba se spolehnout na chemii a použít některý ze selektivních herbicidů – hubí právě plevely, zatímco trávě neuškodí. Vhodnou dobou pro jejich použití je duben po prvním posekání. Nechte působit týden až čtrnáct dní, pak po dalším sekání prázdná  dosejte vhodnou směsí trav

Jarní péče o trávník

TIP: Devatero lučních květů
Krátce střižený hustý zelený pažit bude dělat parádu před domem i kolem terasy a záhonků. Pokud máte k dispozici opravdu velkou zahradu, přecházející pohledově do okolních luk a strání, můžete si část osázet jako polodivokou zahradu, která bude samozřejmě také potřebovat udržovat, prořezávat a sekat, zároveň ale bude budit zdání svobodného růstu. Tady můžete dát i trávě volnost a nechat ji zarůst lučními květinami. Koutek s vlčími máky, pryskyřníky, kopretinami, lupinami, zvonky, diviznami, rozrazilem, růžovým jetelem, na vlhké loučce z jara i pomněnkami a blatouchy vás potěší svou divokou krásou. Posekat stačí až vzrostlou trávu tak dvakrát až třikrát za sezonu – ovšem kosou nebo srpem, tady sekačka neuspěje.

Text: Gabriela Koulová
Foto: cdiscount.com, gardena.de, thegreenery.de, wolf-garten.ch, maz-creations.com, marylinsworld.com,crinklecrankle.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha