Jarní spuštění závlahového systému

Jarní spuštění závlahového systému

Péče o trávník, vydáno 23. 03. 2016

Spolu se začátkem jarní sezóny musí mnozí z nás kromě běžných zahradních prací řešit i spuštění závlahového systému. Pokud byl celý systém správně namontován a zazimován, je jeho spuštění otázkou několika málo minut. Většina firem provádí oživení závlahového systému spolu s vertikutací trávníku, kdy už nehrozí pokles teplot pod bod mrazu.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Než se rozhodneme pustit do závlahového potrubí vodu, je vhodné místa, která jsou přístupná, vizuálně zkontrolovat. Podívejte se, jestli nedošlo k prasknutí armatur v hlavní sestavě nebo v šachticích s ventily, které rozvádí vodu do jednotlivých sekcí. Zkuste také ručně nebo s pomocí vhodného nářadí dotáhnout spoje, u kterých hrozí jejich povolení. V neposlední řadě zkontrolujte také vložku filtru, v případě poškození vložky neváhejte s její výměnou. Nyní můžete celý systém zavodnit. Po krátké chvilce se přesvědčte, že voda nikde nekape a všechny spoje jsou suché a těsní. Během této chvilky se věnujte ovládací jednotce závlahového systému.

Počítač na zalévání

U ovládacích jednotek nestačí přepnout vypínač z polohy OFF do polohy ON. V první řadě je nutné zjistit, zdali se nevybila záložní baterie. Dále si zkontrolujte naprogramování jednotky. Může se stát, že v případě nějaké chyby dojde ke smazání všech programů. Mnoho jednotek je vybaveno funkcí uložení celého programu do neprchavé paměti, kterou neovlivní ani restart jednotky. Dojde-li ke smazání celého programu, obnovte jej z paměti a překontrolujte jeho správnost.

Vždy je vhodné si dny a časy zalévání napsat například na papír. Správné nastavení jednotky může trvat i celou sezónu, během které zjistíte, kdy je vhodné zalévat a také kolik minut stačí trávníku, aby byl řádně zalit a nestála na něm voda. Časy i doba zálivky se tak několikrát upraví, proto se vyplatí mít správné nastavení jednotky vždy někde zapsané. V případě kvalitnější jednotky je možné spustit celou řadu kontrolních programů, které prověří celý systém od samotné ovládací jednotky až po spínání sekčních ventilů. Pokud máte k jednotce připojené různé typy čidel a senzorů, postupujte pro jejich zprovoznění vždy dle návodu, se kterým byly dodány.

U čerpadla pozor na vodní kámen

V případě použití čerpadla doporučuje mnoho firem jeho spuštění i během zimy. Vlivem nejen vodního kamene může dojít k jeho zatuhnutí, nezbývá pak než navštívit odborný servis a nechat si čerpadlo opravit nebo koupit nové. Máte-li jako hlavní zdroj vody například jímku s čerpadlem, musí prvotní kontrola začínat v jímce a u čerpadla.

Zkontrolujte čistotu vody v jímce, je-li voda znečistěná, jímku odčerpejte kalovým čerpadlem a vyčistěte. Jinak vypadá voda, která v jímce stála několik měsíců než ta, která se neustále během sezóny čerpá. Nezapomeňte také na kontrolu a případné dotlakování expanzní nádoby.

Spouštějte po částech

Po kontrole, ověření a správném nastavení všech prvků v závlahovém systému se můžeme pustit do jeho kompletního spuštění. Při zavodňování postupujte vždy po částech. Prvně zavodněte hlavní sestavu, dále potrubí k sekčním ventilům a v poslední řadě jednotlivé sekce. Po natlakování systému sledujte také manometr, neběží-li jednotlivé sekce, voda z žádné viditelné části systému nekape a tlak i přesto klesá, hrozí poškození trubního vedení pod zemí. Vizuálně zkontrolujte také samotné trysky postřikovačů, kde hrozí jejich ucpání. V případě, že stříkají nedostatečně, nechte postřikovač propláchnout instalací proplachových trysek.

V případě, že nedošlo k řádnému spuštění systému a například trubní vedení nebylo celé zavodněno, je nezbytné postupovat při zjišťování chyb vždy krokově. Spusťte prvně čerpadlo a zkontrolujte zavodnění trubního vedení k hlavní sestavě. Dále pak postupujte až k samotným sekcím. Jestliže například nedojde k zavodnění hlavní sestavy, může být na vině čerpadlo a jeho ovládací systém. Takto je nezbytné postupovat v případě každé chyby, která může nastat.

Závady na elektrickém vedení nebo zapojení nechte vždy proměřit kvalifikovaným odborníkem, nikdy to nezkoušejte sami. Mohlo by se jednat i o poslední spuštění, které provedete. Pamatujte, že u závlahových systémů neřešíte pouze vodu, ale také i elektřinu a kombinace těchto dvou prvků je mnohdy životu nebezpečná.

Foto a text: Lucie Peukertová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha