Nastartujte trávník pro novou sezónu

Nastartujte trávník pro novou sezónu

Péče o trávník, vydáno 16. 03. 2015

Jaro je nejen novou sezónou pro zahrádkáře a zahradníky, ale rovněž pro ty, kteří mají kolem svého domu třeba jen trávník. I o ten je třeba se pečlivě starat, aby vypadal zdravě a udržovaně. Brzy nastane čas s touto činností opět začít.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

První sečení sezóny

Oschlá půda a nově rašící tráva jsou neklamnými signály pro první nastartování travní sekačky v nové sezóně. Trávník se však nesmí séct příliš nízko. Jedno sečení by mělo zkrátit trávu pouze o polovinu. Běžný užitkový trávník se má podle doporučení odborníků séct na výšku 3 až 5 cm. Na stinných místech je doporučováno dodržovat vždy spíše horní hranici sečení.

Vertikutace nutností

Máte-li po zimě v trávníku vytvořenou plsť, neobejdete se pravděpodobně bez vertikutace. Díky vertikutaci se naruší celistvost zplstnatělé vrstvy a voda i vzduch budou moci proudit opět ke kořenům trav. Nemusíte se obávat, vertikutací pocuchaný trávník se zotaví velmi brzy, postačí, když jej budete za suchého počasí zalévat a rozhodíte do něj hnojivo s okamžitým účinkem.

Hnojení trávníku

Máte-li to štěstí a váš trávník je v dobré kondici hned po prvním sečení, postačí jeho přihnojení hnojivem postupně se uvolňujícím. Takové hnojivo bude trávě poskytovat živiny i několik měsíců. Myslete ale na to, že pokud trávník přihnojíte a následně nezaprší, musíte jej zavlažit sami. Je to opravdu nezbytné.

Potřebujete-li osít novou plochu, počkejte s touto činností do konce dubna. Tehdy už bývá půda dostatečně prohřátá.

Relaxační zahrada pro celou rodinu

Na tento typ zahrad se nejlépe hodí rychle klíčící travní semeno, například Král trávníků anebo Floria Park, případně Aros Standard. Takový typ trávníku pak snese zatížení brzy, ovšem ne příliš silné. Dopřejte mu 1x za týden sečení a respektujte jeho střední potřebu zálivky.

Trávníky v předzahrádkách

Pomalu rostoucí trávníky, které nacházíme nejčastěji v předzahrádkách a také u chat, vyžadují vysokou hustotu s možností pochozu a měly by rovněž snášet sucho. U těchto typů trávníků provádíme sečení jen 1x za 6 týdnů a hnojení jen 1x za rok. Jako travní osivo pro ně využijeme například Wolf Garden Supra.

Trávník do stínu potlačující růst plevelů a mechů

Na stinných místech, ale i na slunci dobře roste trávní semeno Floria stín nebo Wolf Garden Supra. Tento typ trávníku mívá husté drny a tak přispívá k potlačení růstu plevelů a mechů. Má poměrně vysokou potřebu vody, je nutné jej 1 x týdně séct.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: bhg.com, stretcher.com, vtwonen.nl, bobvila.com, valscrapbook.tumblr.com, dream-yard.com, getcuttingedgenow.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha