Podzimní péče o zahradu

Podzimní péče o zahradu

Péče o trávník, vydáno 12. 09. 2016

Podzim si většina zahrádkářů neodmyslitelně spojuje s pečlivým úklidem. Postupně sklízíme poslední zbytky zeleniny a ovoce, dokončujeme seč trávníku, kdo si pospíší, stihne ještě vertikutaci trávníku, ale tím práce na zahradě určitě nekončí. Je jen na vás, jaký přístup při podzimní údržbě zahrady zvolíte. Zatímco některé práce jsou prakticky neodkladné, jiné zase mohou počkat do jara.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Konec zahradnické sezony je většinou spojen s opravdu hektickým úklidem, ale mnohdy se jedná o přespříliš pečlivý zásah, který může v některých případech spíše škodit.

Zatímco úklid listí z okrasného trávníku patří mezi důležitou rutinu, která zamezuje rozvoji plísní, odstraňování suchých listů trvalek je často spíše na škodu, protože mohou během zimy tepelně zaizolovat přezimující pupeny.

Určitě zbytečně neuspěchejte řezy dřevin. S těmi počkejte na zimu nebo předjaří, v tomto období by měly zbytečně tendenci opět rašit. Na podzim se pusťte do čištění okrasných jezírek, která pak před zimou ještě zazimujte.

Péče o trávník na podzim

Zatímco o květnatou louku se v této době již starat nemusíte, okrasný trávník se bez pravidelného dozoru obejde jen těžko. Pokud to počasí dovoluje, pokračujte v seči. Září a říjen je skvělé období pro provedení podzimní vertikutace, kterou možná znáte pod označení prořez. Pro okrasný trávník je to opravdu důležitý zásah, díky kterému porost zbavíte mechu a odumřelé organické hmoty, která snižuje schopnost půdy vstřebávat efektivně vodu s rozpuštěnými živinami a důležitý vzduch.

Pokud si na vertikutaci nechcete pozvat odbornou zahradnickou firmu a chcete se do ní pustit sami, berte v úvahu, že špatně provedený prořez je spíše na škodu než k užitku. Právě při této činnosti se na kvalitě trávníku projeví jakákoliv chyba. Pokud se i přesto do prací chcete pustit sami, používejte pouze kvalitní a výkonné vertikutátory. Okraje trávníku a okolí postřikovačů automatické závlahy ošetřete vertikutačními hráběmi.

Plochu pak pečlivě pohnojte optimálně pomalu rozpustným hnojivem určeným pro podzimní aplikaci a nakonec trávník zalijte, aby se živiny rychle dostaly ke kořenům.

Touto činností ovšem s péčí o trávník nekončíme. Pravidelně odstraňujte také spadané listí, které dokáže zvláště při deštivém počasí napáchat značné škody, protože se trávník pod ním zapařuje a vznikají zde skvělé podmínky pro rozvoj trávníkových plísní.

Péče o trvalkové záhony

Údržba trvalkových záhonů se může případ od případu značně lišit. Záleží na typu výsadby a na druhovém složení, ale stejně tak i na vašich požadavcích a časových možnostech.

Někteří majitelé zahrad provádějí na podzim mnohdy až zbytečně úzkostlivý úklid, který se týká právě trvalek. Velmi často například provádí řez okrasných trav, které jsou ovšem efektní i během zimy, kdy na nich mráz a první sníh vykouzlí zajímavou podívanou. Pokud trávy ořežete již na podzim, o tento zajímavý aspekt se ochudíte.

V trvalkových záhonech můžete již na podzim uklidit odumřelou hmotu včetně semeníků a listů, ale stejně tak tuto hmotu můžete bez problémů ponechat v záhonech do jara. Některé suché semeníky vypadají stejně jako květenství trav atraktivně a navíc jsou dobrým zdrojem přirozené potravy třeba pro ptáky a zároveň skrýší pro hmyz. Odumřelé listy zase chrání přezimující pupeny v zemi před holomrazy, které jsou v posledních letech časté díky absenci sněhové pokrývky.

Pokud na záhonech ponecháte tytu odumřelou hmotu, často není nutné rostliny dodatečně zakrývat jehličnatou chvojí, ve které se jinak ukrývají hlodavci. 

Řez dřevin

Ačkoliv k tomu podzim svádí, s řezem okrasných i ovocných dřevin určitě počkejte na příhodnější období. Během zimy je možné provést řez hrušní a jabloní, v brzkém předjaří pak některých okrasných dřevin. 

Doplňte mulčovací materiál

Mezi další práce, do nichž se můžete pustit, patří určitě doplnění některých materiálů, které se na zahradě běžně používají. Patří mezi ně například mulče, které sice snižují během sezony výpar vody a zaplevelení, ale zároveň také tvoří izolační vrstvu, která během zimy chrání kořenový systém před nízkými teplotami.

Foto a text: Lucie Peukertová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

18. 01. 2017 Reagovat
Robin Hudec: Děkuji za video, rád bych se zeptal, jako doporučujete sekačku? Preferujete spíše křovinořezy na rameno, nebo sekačky pojízdné, jako například tato sekačka: http://www.maister.cz/Zahrada-... ? uvažuji nad koupí, samozřejmě ještě mám čas, ale již se zajímám. Hezký den.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha