Sekejte trávu s přehledem

Sekejte trávu s přehledem

Péče o trávník, vydáno 30. 03. 2010

Elektrická, benzinová, vřetenová, sekaček je několik druhů a pokud právě hodláte odhodit srp a kosu a přemýšlíte, kterak upravit trávník efektivněji, nezapomeňte se vybavit přesně tím, co potřebujete. Každý trávník stejně jako osoba, která se chystá trávu posekat, má totiž jiné požadavky.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Ze začátku si ujasněte, k čemu vám vlastně má sekačka sloužit. Jak velký máte pozemek? Leží v rovině nebo se jedná spíše o kopcovitý terén? Budete mít čas stroj udržovat? Pak už se stačí jen pořádně porozhlédnout, co prodejci nabízejí.

Sekejte trávu s přehledem: vřetenová sekačka na menší trávníky


Pokud máte menší trávník, který není větší než 150 metrů čtverečních a leží spíše na rovině, zkuste sáhnout po vřetenové sekačce. Nože na rotující spirále trávu dokonale zastřihnete a zarovnáte. Nezapomeňte ale na pravidelnost v sečení, a to alespoň jednou za týden. S přerostlou trávou, vyšší než osm centimetrů, si sekačka ne vždycky umí poradit.

Pokud nehodláte do sekačky investovat žádné jmění, postačí vám ruční varianta, kterou pořídíte za zhruba dva tisíce korun. Elektrická je potom třikrát dražší, a sekačku s akumulátorem pořídíte za cenu ještě o nějakou tisícikorunu vyšší.

Sekejte trávu s přehledem: rotační sekačky na větší plochy


Na větší zahrady se hodí sekačka rotační, a pokud se nechcete úplně udřít, pořiďte si elektrickou nebo benzinovou. Přízvisko rotační nese sekačka proto, že trávu žne pomocí dvoulistého žacího listu, který rotuje. Takovou sekačku můžete bez obav využít i na vyšší trávníky, pamatujte ale, že čím nižší tráva, tím vyšší podá sekačka výkon.

Pokud se nemůžete rozhodnout mezi benzinovou nebo elektrickou, mějte na paměti, že elektrické jsou lehčí, lépe se ovládají, téměř nevyžadují údržbu, stačí je občas vyčistit a ve vhodných chvílích nabrousit nože. Jejich výhodou je i to, že nevydávají tolik hluku jako sekačky benzinové.

Sekejte trávu s přehledem: benzínová nebo elektrická?

Ty mají naopak mnohem vyšší výkon a jejich největší výhodou bezesporu je, že nevyžadují stálý přístup ke zdroji elektrické energie. Jsou zároveň i náročnější na údržbu, vyžadují vyměnit olej, svíčky nebo vzduchový filtr.

Ostatní varianty

S klasickou sekačkou se bohužel mnohdy nedostanete všude, kam byste chtěli, a sekání trávy podél plotu, zdí nebo v rozích zahrady tak zůstává na manuální práci a srpu nebo kose. Pokud máte ovšem větší zahradu a plocha kolem plotu vám vždycky zabere nejvíc času i sil, pořiďte si strunovou sekačku, křovinořez nebo vyžínač.

Většinou se jedná o přístroje na elektrický pohon, výjimkou ale nejsou ani typy benzinové nebo s akumulátorem, které se dají pořídit velice levně, rozhodně se vejdete pod tisíc korun.

Další inspirace ve článku Zahrada plná překvapení

Martina Tlachová
Foto: Mountfield


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

14. 07. 2009 Reagovat
Michal Dvořák: Před časem jsem si pořídil vřetenovou sekačku od Atca. Trávu ale nikdy nestíhám sekat každý týden, ale tak obtýden, někdy se k tomu dostanu dokonce až po cca 20 dnech, a nemám problém se sečením.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha