Stále zelená zahrada v zimě? Můžete ji mít!

Stále zelená zahrada v zimě? Můžete ji mít!

Péče o trávník, vydáno 07. 12. 2010

Chybí vám v zimě na vaší zahradě zelená barva? Poté, co opadne poslední listí a zbytky stromků a keřů zahalí sníh, vypadá zahrádka kouzelně. Co když ale sníh roztaje a odhalí chudé větvičky a trávník do hněda? V těch chvílích se vyplatí mít v záloze několik stálezelených keřů nebo stromů.

Rostlina dne

Barvínek menší

Barvínek menší

Jedná se o plazivou půdopokryvnou rostlinu. Dokáže se velmi rychle rozrůst. Množí se hlavně zakořeněním vegetativních...
Nemusíte hned staré stromky vykopat a nahradit novými, ze kterých listy nikdo neopadnou. Spíš opadavé stromy a keře doplňte těmi, které mají listí pořád, a vytvořte zahradu, která bude působit útulně a přirozeně v každém ročním období.

Výsadba se provádí sice nejlépe na jaře, ale je dobré už teď v zimě zjistit, co vaší zahradě chybí. A pokud na výsadbu i na jaře zapomenete, zkuste ještě na vysadit alespoň kontejnerované rostliny.

Stále zelená zahrada i s opadavými stromy

Dá se předpokládat, že opadavé stromy nebo keře v zahradě máte. Je jich totiž většina, proto není třeba doporučovat ty nejlepší opadavé tipy. Je jen na vás, které zvolíte. V zimě se můžete zaměřit na jejich kůru, která mnohem více vynikne teď, než v teplých měsících, kdy je zahalena listy. Zajímavou kůru má kromě klasické bílé břízy i například javor vlasonohý.

Z neopadavých keřů zkuste zvolit různé odrůdy brslenu (Euonymus), bobkovišeň (Prunus laurocerasus), cesmínu (Llex) se světle červenými plody nebo úplně jednoduše známé jehličnany. Borovice, smrky nebo jedle jsou klasickými zástupci jehličnatých dřevin, které by na zahradě neměly chybět. Navíc svou vizáží evokují zimu a vánoční čas i v letních měsících.
Stále zelená zahrada v zimě? Můžete ji mít!
I stále zelená zahrada obměňuje listí
Pokud neholdujete jehličnanům, zaměřte se na keře jako jsou rododendrony s podlouhlými až 12 cm velkými listy, zimostráz (Buxus), tis (Taxus), vřesovce (Erica), jehož některé odrůdy na začátku zimy začínají kvést, nebo ptačí zoby (Ligustrum).
Stále zelená zahrada v zimě? Můžete ji mít!
Tyto keře navíc můžete upravovat a prořezávat podle libosti přesně do takového tvaru, který se do vaší zahrady hodí. Zajímavé je, že i tyto keře, ač stále zelené, svoje listy obměňují. Dělají to ale nenápadně a obměňují je postupně, takže si toho mnohdy ani nevšimnete.

Stále zelená zahrada oživena barevnými bobulemi
Barevně jistě oceníte keře s bobulemi, které dodají zahradě tolik chybějící barvy snad ve všech ročních obdobích. Skalník (Cotoneaster) je oblíbený pro svoji nenáročnost, mrazuvzdornost a nenápadné červené malvičky, které tvoří na podzim, hlohyně (Pyracantha) nebo dřišťál (Berberis) vás svými barvami také jistě nezklamou. Stejně tak se věnujte keřům s barevnými listy.
Stále zelená zahrada v zimě? Můžete ji mít!
Kromě stále zelených keřů a stromů se můžete zaměřit i na poloopadavé. To neznamená, že z nich opadne jen polovina listů, ale že na nich většina starých listů zůstává přes zimu až do jara a pak jsou vyměněny všechny najednou. Jedná se o rododendron tupého (Rhododendron obtusum), hlohyni šarlatovou (Pyracantha coccinea) nebo právě ptačí zob obecný.

Martina Tlachová
Foto: wintergardeningtips.com, farleyerlodge.co.uk, publidoaminpictures.net

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha