Trávník a vertikutace, čili prořezávání trávníku

Trávník a vertikutace, čili prořezávání trávníku

Péče o trávník, vydáno 02. 04. 2010

Začátkem dubna – podle počasí – bychom měli ideálně provést vertikutaci našeho trávníku. Je to nutný úkon, nezbytný k tomu, aby trávník vypadal nadále dobře a ještě lépe.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...
Trochu záhadné slovo vertikutace znamená jednoduše prořezávání trávníku a to nikoliv vodorovně jako u obvyklého sečení, ale svisle, vertikálně. A od anglického vertical cut vzniklo české vertikutace a sloveso vertikutovat.

Trávník a vertikutace: co je podstatou vertikutace, čili prořezávání trávníku? 

Cílem vertikutace je udržovat krásný vzhled zahrady a její koruny:trávníku. Cílem je tedy odstranění z trávníku zbytků mechů rozrostlých od posledního podzimního sekání, zbytků posekané trávy a plevel. To vše je směstnáno do zplstnatělé nepropustné vrstvičky, která postupně zamezuje přístup vody, hnojiv a kyslíku do půdy. Tím se stává trávník méně odolný a náchylnější k působení škůdců a chorobám. Plstnatou vrstvu se tedy třeba vertikutací rozrušit. Při vertikutaci se nože zařezávají svisle do travního drnu asi 3 mm, jemně se prořezává svrchní vrstva půdy. Tím se trávník provzdušňuje a pootevře živinám a vodě. V létě tak nebude náchylný k vysychání. Současně se pomocí vertikutace trávník zmlazuje, řezy podporují vytváření nových travních výhonků.

Trávník a vertikutace, čili prořezávání trávníku

Jaký vybrat vertikutátor vhodný na prořezávání trávníku?

Může to být motorový zahradní stroj, anebo ruční nástroj – takzvané vertikutační hrábě. Speciální hrábě mají ostré nožíky, kterými se drny ostře prosekávají. Hrábě použijeme na menší travnaté plochy, na větší trávník je rozhodně ekonomické pořídit si vertikutátor motorový anebo alespoň mechanický s rotačním válcem s noži.

Správná vertikutace, správné prořezávání trávníku

Nejprve je potřeba vystihnout správný čas – trávník musí být při vertikulaci suchý, aby se nevytrhávaly drny. Počkáme až zahrada zmokne a pak ještě lalespoň dva dny po jarním deštíku a potom trávník nakrátko posečeme (nejlépe na 3 cm). Pak nastavíme nože vertikutátoru na pevném rovném terénu (nejlépe na cestě) tak, aby se jenom dotýkaly terénu; tak zajistíme, že do trávníku se budou zařezávat jen na dva až tři milimetry. Hlubším prořezáním drnů by se poškodily kořeny trávy i nože vertikutároru. S vertikutátorem potom jedeme trávníkem nejprve jedním směrem a potom napříč, jako při sekání. Drny se rozřežou důkladně a omezí se tak i rozrůstání plevelů.
Úprava trávníku po vertikutaci

Travní
plsť se potom musí z trávníku mechanicky odstranit. Některé nové vertikutátory současně po prořezání drnů mech a zbytky trávy rovnou vyčešou. Případná holá nebo poškozená místa trávníku dosijeme kvalitním travním semenem a trávník potom pohnojíme. A pak už musíme dbát jen o pravidelné zalévání. Další vertikutace pak přijde  na podzim.

Další tipy na péči o trávník najdete v článku Zelená pastva pro oko

Alena Jansová
Foto Wolfgarten

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

11. 03. 2014 Reagovat
Lukeš: Dobrý den Chtěl bych se zeptat co s odpadem po vetikulaci-je možno ho dát na kompost? Děkuji Lukeš
16. 04. 2010 Reagovat
: Správná vertikutace je věda...

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha