Trávník, jak ho neznáte – inspirace pro vás

Trávník, jak ho neznáte – inspirace pro vás

Péče o trávník, vydáno 04. 09. 2013

Trávník na vaší zahradě nebo před domem nemusí být jen hladká zelená plocha. Pokud se necháte inspirovat, můžete vytvořit díky trávníku na vaší zahradě takové netradiční přírodní živé dílo.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Na některých zahradách se může objevit trávník v roli obdivované solitéry, jinde bude představovat šachovnici anebo může zdůrazňovat výškové rozdíly v zahradě. Zkrátka všichni ti, kdož si myslí, že trávník má předurčenou roli v podobě nudného rovného povrchu, jsou na velkém omylu. Trávníkový koberec má mnoho tváří a dokáže být velmi tvárný. Můžete z něj vytvořit dokonce nejrůznější zahradní objekty.

Máme-li například malé atrium a nechceme se v jeho rámci starat pouze o velkou trávníkovou plochu, přímo se nabízí možnost vysypat atrium například bílým štěrkem a trávník osít jen pod sezením. Jakmile vyroste, vytvoří dojem krásného zeleného koberečku.

Zkuste třeba dětem na zahradě vyrobit skvělou prolézačku. Využijte zároveň nepotřebnou betonovou skruž anebo starý plastový sud, ten umístíte do navršené hromady hlíny, a tu pak osejete travním semenem. Pro menší děti tak bude takový tunel znamenat zábavu a hry s kamarády a navíc pod vaším dohledem přímo u vás na zahradě.

Kopali jste na zahradě jámu pro zahradní jezírko? Máte kopec nepotřebné zeminy a stejné množství travních drnů, využijte tento přírodní materiál ke zbudování monumentální hliněné lavice s potahem s živé trávy. Takovou lavici uvítá jistě každá početná rodina na své zahradě. Ve stínu stromu tak můžete trávit na zahradě ve vlastnoručně vyrobeném posezení nejednu odpočinkovou chvilku.

Využijte také travní koberce. Skýtají stejně nepřeberné množství možností a skvělých nápadů pro vaši zahradu. Různě vysoké úrovně na vašem dvorku či zahradě jsou skvělým místem, kde se dá vyrobit posezení. Travní koberec může vytvářet působivé okolí plastových sedátek pravidelně rozmístěných v rovině úrovňového zlomu.

Kouzelně vypadají nášlapné břidlicové desky těsně obrostlé čerstvou travní zelení. Jako celek vytvoří působivý a praktický průchod vaší zahradou.

Jen nesmíte zapomenout, máte-li někde menší travní plochu, že bude rychleji vysychat. Bude tedy potřebovat vaši pomocnou ruku a pravidelnou zálivku, se kterou na ni nesmíte zapomenout hlavně v horkých letních dnech a v prvních dvou týdnech po výsevu.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: facebook.com, ecoplanners.net.in, verdantscape.com, hambrooks.co.uk, glorydesign.com, outdoortheme.com, angiebarker.co.uk, gardentherapy.ca, erotasbuildingcorp.com, plus.google.com, formboss.com.au, more-idey.ru, sunset.com, dream-yard.com, landscape.net.au, vivaterra.com, riversidecalandscaping.net, outside-spaces.com, grotech.in, decoist.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha