Vřetenová sekačka vyrobí luxusní trávník

Vřetenová sekačka vyrobí luxusní trávník

Péče o trávník, vydáno 05. 05. 2010

Hledáte investici, která se vrátí v podobě dokonalého trávníku? Po péči, kterou mu dá vřetenová sekačka, bude trávník reprezentativní; se svěží zelenější barvou, bude nižší a hustší a navíc jej budou zdobit efektní plastické pruhy jako na fotbalovém nebo golfovém hřišti. Tato hřiště se také silnými vřetenovými sekačkami běžně sekají. Prestižní anglická vřetenová sekačka má dlouhou tradici, sahající do počátku 20. let 20. století.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

Sekačka, která trávu stříhá

Vřetenová sekačka (např. ATCO) využívá úplně jiného systému než  rotační sekačky. Nůž není uchycený centrálně a jeho konce nerotují. Sekacím respektive žacím prvkem je tady takzvané žací vřeteno s několika noži. V základní provedení je to 5 nebo 6 nožů, vřeteno s deseti noži stříhá dokonaleji. Odborníci říkají, že trávník je tímto sekáním zelenější, což je sice na první pohled divné, ale pokud vezmeme v úvahu ostřeji useknutý konec trávy, která potom nežloutne, je to zřejmé. Výška trávníku se dá sestřihnout na pouhých 6 milimetrů.

TIP: sekačku si můžeme na své zahradě vyzkoušet, přičemž nám ji prodejce přiveze a za pár dní zase odveze. Poplatek za půjčení se v případě, že se nám sekačka líbí a koupíme ji, odečte od kupní ceny.
​Sekačka bez obvyklých čtyř koleček

Sekačka místo po kolečkách jezdí po dvou válcích, což je k trávníku šetrnější - netvoří se koleje. Přední válec kopíruje terén a určí, jak moc se trávník stříhá. Válce naklání stébla jedním směrem, což přispívá k dokonalosti střihu. Plastické pruhy  pak tvoříte jednoduše: sekejte trávu tam a zpět - nejezdí se ještě kolmo. A protože vřetenová sekačka díky své koncepci trávu vlastně neseká ale stříhá žacím vřetenem, stačí jí nižší otáčky. To vede k nižší hlučnosti, což oceníme my i sousedi. Dalším příjemným momentem je potom nižší spotřeba benzínu nebo elektřiny.

TIP: K některým typům sekačky se může instalovat navíc ještě pročesávač, který čistí trávník od starých suchých zbytků trávy.
​Kam se vřetenová sekačka nehodí
Vřetenová sekačka vyrobí luxusní trávník
Hrbolatý a nedokonalý terén, trávník špatně založený, prudké svahy a ostré terénní vlny. Naopak mírné vlny kopíruje vřetenová sekačka výborně.

O trávníku také čtěte v článku Aby byl trávník krásný - vybíráme travní směsi.

Alena Jansová
Foto: ATCO, Lawn.Ltd, Zeman,Stationarengine, Moweroutlet, GreenGrass Gardeners, Laurenslandscaping


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha