Zelená pastva pro oko

Zelená pastva pro oko

Péče o trávník, vydáno 04. 04. 2010

Pokud máte pocit, že trávník roste sám o sobě, bez cizího přičinění, nemáte pravdu. I když takový typ trávníku můžete najít ve městě, v parcích nebo na neudržovaných soukromých zahradách, nezapomeňte, že kdo se o trávník nestará, tomu nakonec zmizí před očima. Jak tomu tedy předejít?

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...
Trávník neexistuje pouze jeden, což může lehce komplikovat situaci. Abyste zvolili správnou travní směs, musíte si být předem naprosto jistí, k čemu travnatá plocha bude sloužit. Základní rozdělení zahrnuje šest různých směsí, které můžete použít.

Parková směs je vhodná, pokud nepotřebujete reprezentativní trávník a nechcete jeho údržbou trávit hodně času. Hodí se ale spíše do okrasných zahrad. Směs hřištní se hodí pro trávník, který bude nejspíše velmi zatěžovaný.

Jako na golfovém hřišti

Chcete-li vypadat reprezentativně, zvolte golfovou travní směs. Počítejte ale s tím, že bude nutné udržovat jej opravdu pravidelně a starat se o něj doslova s láskou. Rekreační směs je ideální na zahrady, kde si hrají děti. Je odolnější, proto dokáže čelit i jejich vysokým nárokům.

Stínová směs je výborná pro plochy, kde příliš nesvítí slunce, směs univerzální s příměsí plevele se potom hodí se na louky nebo jako výplň míst kolem vlastní zahrady.

Bez sekání ani ránu

Jestli jste se někdy zamýšleli, proč vlastně musíte trávu sekat, zde je hlavní důvod: pokud trávě zabráníme růst do výšky, začne se postupně rozpínat i do šířky a navíc zhoustne. V opačném případě se nám začne do trávníku míchat plevel.

Důležité je sekat trávu klasickou sekačkou. Strunová totiž nesestřihne trávník rovně, a proto se doporučuje pouze na sekání čerstvě nasazené trávy. Sekačku je třeba pravidelně čistit od posekané trávy, aby byly nože stále ostré. Účelem sekání přece není trávu drtit.

Poprvé je třeba trávu posekat zjara, někdy v polovině března, přičemž platí, že velmi vysokou a přerostlou trávu nejprve posekáme do jedné třetiny a o pár dní později ji více krátíme.
Jakmile se dáte do sekání, pak je jen na vás, jak často budete tento rituál opakovat. Platí však, že čím častěji, tím je trávník kvalitnější.

Sekejte často a s přehledem

U zahradních trávníků je ideální sekat minimálně jednou za dva týdny, doporučuje se ale spíš jednou až dvakrát týdně. U lučních porostů je trávu třeba posekat aspoň dvakrát za rok, aby se travní semeno zachovalo.

Odborníci doporučují sekat nejprve plochy na okraji trávníku a pak postupně sekat plochu uvnitř. S přístrojem se pak nemusíte složitě vracet zpátky a sekání je plynulejší.

Nezapomínejte na vodu

I tráva je rostlina a potřebuje vlhkost. Nenechávejte zalévání jen na parné dny. Aby tráva dobře rostla, potřebuje pravidelně svlažit a jeden prudký liják za týden ji v horkých letních měsících nepomůže. Zalévat byste ji měli během léta raději každý den.

Další isnpirace pro trávníkMartina Tlachová
Foto: abduzeedo.com, gardening.about.com

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha