Péče o zahradní jezírka v průběhu roku

Ať už máte jezírko jakéhokoli objemu a velikosti, vždy se vyplatí starat se o ně pravidelně a mít přehled o všech změnách a aplikaci přípravků, které jste pro své zahradní jezírko použili. Je jasné, že málokdo z nás si vzpomene, kdy a jaké množství vody v jezírku bylo k určitému datu anebo jaké jste zaznamenaly změny ve společenství ryb, jakmile bude zapotřebí tyto záležitosti vylovit z paměti. Piště si tedy raději deník, či vyplňujte záznamník s důležitými informacemi, které vám kdykoli později mohou být k užitku.
shutterstock_188368565-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

JARO

Na jaře, stejně jako celá zahrada, se začíná probouzet i zahradní jezírko. Je dobré se co nejdříve přesvědčit, že v jezírku není nadbytek živin, aby se dalo zastavit nadměrné bujení řas. K vhodným činnostem, které můžete v tomto období provádět ve prospěch jezírka, patří například odstranění listí, vyčištění bahna ze dna jezírka, odstranění odumřelých rostlin anebo částečná výměna vody. Dá se rovněž nainstalovat UV sterilizér s filtrem. Pokud je voda o teplotě pod 10 °C, je doporučováno používat pro ryby krmivo lehce stravitelné.

LÉTO

Předpokládejme, že je běžné léto, kdy slunce svítí dostatečně a silnou měrou a tak vaše zahradní jezírko postupně rozkvetlo do krásy. S trochou vaší nezbytné péče by to tak v průběhu hlavní sezóny mělo i zůstat. Protrhejte rychle rostoucí rostliny, a v horkých letních dnech bedlivě sledujte hladinu vody. Pokud by to bylo nutné, dolijte vodou z vodovodu a doplňte tak hladinu jezírka na stálou výšku. Máte-li pocit, že je cirkulace nedostatečná, možná je čas na kontrolu filtru. Může být zanesený anebo bude potřeba vyčistit čerpadlo. Aby měly ryby dostatek kyslíku, je vhodné uprostřed léta provzdušňovat třeba i celou noc. V tomto období je tedy velmi důležité, aby právě čerpadlo a filtr dobře fungoval. V teplých obdobích sledujte hodnoty vody a důraz klaďte na uhličitanovou tvrdost vody, rovněž sledujte bedlivě pH. Nezapomeňte s krmením na ryby!

PODZIM

Podzim je obdobím, kdy se jezírko začne vracet postupně do klidu. Zvířata i rostliny se začínají připravovat na zimu. V této době se vypravte vyčistit jezírko od zvadlých částí rostlin a napadaného listí. Jestliže mají být filtry a čerpadla na zimní období vyjmuta, udělejte to nyní a důkladně je vyčistěte a uskladněte na vhodném místě. Proti zamrznutí jezírka můžete nyní začít používat vzduchovací sadu. Dbejte na to, aby byl vzduchovací kámen umístěn těsně pod hladinou. To proto, aby teplejší voda zůstávala u dna jezírka, tam, kde přezimují ryby.

ZIMA

Jezírko v průběhu zimy žádnou zvláštní péči nepotřebuje. Jen pokud v něm máte ryby celoročně, kontrolujte, aby celé nezamrzlo. Jinak i ryby v tomto období uvítají klid a odpočinek, nestresujte je tedy zbytečně. A tak nechoďte na své zamrzlé zahradní jezírko ani bruslit.

Text: Zuzana Bohdalová

28.8.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist