Péče o zahradu během ledna

Během zimy práce na zahradě nelze zrovna moc uspěchat, i když třeba zrovna nemrzne nebo nepadá sníh, dá se toho dělat poměrně málo. Na druhou stranu se můžete už teď zaměřit na péči o skleník a ovocné stromy, stejně tak můžete prořezat celou zahradu a udělat si tak náskok na jarní období. Při silných mrazech pak dopřejte ptactvu příkrmy.

Péče o zahradu během ledna
Péče o zahradu během ledna (Zdroj: archiv redakce)

Jen málokterý zahrádkář vydrží sedět doma se založenýma rukama a čekat jen tak na příchod jara. I během zimy lze na zahradě pracovat, budete ovšem mnohem více závislí na počasí. Zima má ovšem i jistá omezení, která spočívají třeba v tom, že sice v tomto období můžeme prořezávat jádroviny a některé skupiny okrasných keřů, ale nůžky do ruky bychom rozhodně neměli brát tehdy, pokud teplota klesne výrazně pod bod mrazu. Už při teplotě –5 °C se totiž výrazně mění fyzikální vlastnosti dřeva. Nůžky i pilky po sobě nezanechávají zrovna čistou ránu, která se pak déle hojí.

Opatrní buďte také při pohybu po okrasném trávníku. Ve vlhku zde snadno vyšlapete ve vlhké zemině dolíky a celkově ji zhutníte. Při námraze by se zase na trávník nemělo vstupovat z toho důvodu, že se listy trav přitisknou k půdnímu povrchu. Kvůli omezenému přístupu vzduchu se pak na trávníku mohou rozvinout houbové choroby. Ať chceme, nebo ne, zima je pro zahradu vždy velkou zkouškou a je tedy třeba sledovat průběh počasí a některé práce v případě nutnosti odložit na dny s příznivějším počasím.

Příprava skleníku

Na jaře většinou nevíme, kam dřív skočit, takže skleník si můžete připravit už nyní. V silných mrazech to opět moc nepůjde, proto počkejte na teploty nad bodem mrazu.

Už teď můžete vydezinfikovat stěny skleníku a nahnojit půdu. Na povrch zeminy lze pak nasypat sníh, který se bude pozvolna rozpouštět a doplní tak půdu o potřebnou vláhu.

Pokud se ptáte, jakému hnojivu letos dáte přednost, pak máte na výběr z mnoha možností. Skvělou volbou je vlastní kompost, ale některým plodinám připravíte nejlepší podmínky kravským nebo koňským hnojem. Všeobecně nejkvalitnější je hnůj, který je co nejméně vodnatý, právě proto stojí na špičce kvality hnůj koňský a teprve za ním ten kravský. Syntetická hnojiva jsou samozřejmě také možným řešením, ale půdu během let zasolí a navíc neobsahují organickou hmotu, která je tolik důležitá pro fungování půdy jako celku.

Péče o zahradu během ledna
Péče o zahradu během ledna
Péče o zahradu během ledna
Péče o zahradu během ledna
Péče o zahradu během ledna
Péče o zahradu během ledna

Péče o ovocné stromy

V lednu je vhodná doba na prořez ovocných stromů. Dokonce se můžete pustit i do radikálního zmlazení starých dřevin. V této roční době si s řezem poradí jádroviny, tedy hrušně a jabloně, s řezem ostatních skupin ovocných stromů počkejte na jaro.

Při řezu je vždy třeba respektovat daný pěstební tvar, zcela jinak postupujeme v případě zákrsku, čtvrtkmenu, polokmenu, vysokokmenu nebo štíhlých vřeten a špalírů. Při řezu vždy přednostně odstraňujeme větve a výhony napadené chorobami a škůdci, větve kolmé, křížící se nebo mechanicky poškozené.

Zimní termín je pro jádroviny vhodný především díky tomu, že se rostliny nacházejí v klidovém období, nehrozí u nich mízotok jako u peckovin a navíc je v tomto období i nejnižší aktivita chorob a škůdců. Problémy ovšem mohou nastat s příchodem silných mrazů, během nichž řez neprovádějte, rány by zbytečně vysychaly a dřevo by se více třepilo.

Nabídněte ptactvu přirozenou potravu, přikrmujte až v silných mrazech

Pokud se staráte také o užitečné opeřence, měli byste jim vždy v první řadě nabídnout hlavně přirozené zdroje potravy. Ptáci ocení především plody na okrasných a ovocných dřevinách, ale také semena v suchých semenících rostlin. V trvalkových záhonech tedy klidně ponechte suchou hmotu rostlin, ptáci už si potravu sami vyberou.

Lojové příkrmy se semeníky na stromy rozvěšte až ve chvíli, kdy se krajina zahalí do sněhových závějí a teploty trvale klesnou pod bod mrazu. Právě v této době totiž mají ptáci problém s vyhledáním potravy. S tučnými příkrmy skončete hned, jakmile se oteplí, ptáci by si na ně zvykli a nesnažili by se vyhledávat potravu přirozeného charakteru.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 27.01.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstujete jádroviny? Znáte správnou techniku udržovacího řezu?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak správně provádět udržovací řez u jádrovin a ovocných stromů

Proč v létě řezat ovocné stromy?

Tzv. letní řez u jádrovin se provádí pro podporu kvetení v příštím roce, zatímco u peckovin se provádí zcela běžně. Jak na něj?

Obaleč jablečný

Jak likvidovat obaleče jablečného.

Očkování rostlin

Očkování rostlin

Myslivost v létě

Myslivec Oldřich Tripes vypráví o své práci. Během letních měsíců musí připravit dostatek zásob krmiva na zimu

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!