Pergola – atypická řešení

Při hledání ideální pergoly mějte vždycky na paměti nejen styl a charakter vašeho domu, ale i celé zahrady. A nebojte se odvážných řešení, nebuďte uniformní. Přinášíme dnes pell mell tipů, rad a nápadů!
shutterstock_1201484752-1100x618.jpgCelá galerie 32 Zdroj: shutterstock.com

Neotřelá řešení chtějí trochu námahy, a také zpravidla, i když ne vždy – více financí. Jde především o to někde se inspirovat nebo dostat vlastní nápad – nebo většinou něco mezi tím. A potom jít s vlastní ideou např. za uměleckým kovářem nebo za truhlářem (ale také třeba do bambusária) a tam se začít bavit o realizaci. Dnešní produkce trpí trochu uniformitou, ať už jde o barvy nebo materiál a tvary. A je to škoda, protože moderním domům určitě více odpovídá moderní výraz zahradní architektury. Takže třeba ani plastová pergola není utopií; leckdo nad tím zavrtí hlavou, ale víme přece, že existuje i dokonalý designový nábytek z plastu – takže proč ne dokonalá designová – plastová pergola ? Ale pokud jde o výrobu na zakázku, snáze než s plastem pochodíme s kovem.

Kovová pergola

Inspirovat se lze leckde – mohou to být staré ocelové zahradní altány i  minimalistické zahradní konstrukce například moderních hotelů nebo jiných veřejných budov. Produkce uměleckých kovářů je široká, stačí jen toho pravého. Zapátrejte na adresách ukovame.cz nebo kovarina.com.

Pergoly a altány – velká fotogalerie

Pergola zavěšená

Pergola nemusí nutně vždycky stát pevně na zemi, nemusí mít sloupy či podpěry. Někdy je možné vidět v podstatě jenom „strop“, třeba z kovových prutů nebo plochých pásů, natažený mezi sloupy nebo dvě budovy. Realizace není složitá ani svépomocí – materiál seženete leckde, začněte v železářství. Strop ale můžete vyrobit i z jiných vodorovných tyčí – v úvahu připadá odolný bambus (do určité délky bambusové stvoly seženete v zahradních centrech).
TIP: Dobrý nápad, který popínavým rostlinám dá oporu v růstu, je zavěšení provázkové nebo jutové sítě na stěnu pergoly. Instalujeme síť od stropu podél stěny – a až se popínavky dostanou nahoru na úroveň střechy, můžeme síťovinu odstranit, nebo ji ponecháme. Stonky prorostou a listy síť skryjí. A kdyby ne, je to docela zajímavý ozvláštňující prvek.

Bambusová pergola

Bambus je materiál krásný a odolný, takže o něm lze uvažovat jako o stavebním materiálu celé pergoly. Poptejte se  na možnosti koupě a stavby v některém bambusáriu, třeba rosteto.cz nebo bambusarium.cz. Jestli vám ale stačí jenom bambusové stěny nebo střecha, pusťte se do toho i sami. Strop dřevěné nebo kovové konstrukce vytvoříte z bambusové rohože, silnější stvoly (koupí se například jednotlivě v různých tloušťkách v Hornbachu) použijete na stěny. Stvoly k sobě vzájemně nejprve připevňujeme drátem – obtáčíme postupně jednotlivé stvoly, a potom fixujeme ke sloupům pergoly.

​Pergola z textilu – a proč ne?

Dřevěná konstrukce plus stanová impregnovaná tkanina. Ta je napnutá na stropě pergoly a také na jednom nebo dvou bočních dílech. To je všechno, stačí to jen vymyslet a realizovat. Efekt je nečekaný – neobyčejné a vkusné řešení zahradního koutu.

TIP: Vrbová pergola

Jděte proti proudu a experimentujte! Netradiční, kreativní, jedinečné a navíc levné – to je pergola z vrbového proutí. A jak také může vypadat, najdete na freitag-weidenart.com.

O pergolách také čtěte v článku Jak a z čeho postavit zahradní posezení.

Alena Jansová

17.5.2010 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist