Pergola – jak a z čeho postavit zahradní posezení

Samotná stavba zahradní pergoly je věcí odborné firmy, která ji přiveze hotovou a nainstaluje na vámi vybrané místo. Letní sezení pod stříškou můžeme ale realizovat i sami, pokud máme dost odvahy, času a truhláře nebo zdatného člena rodiny k ruce. Případně se nabízí třetí cesta a spojení obou možností: konstrukci pergoly koupíme a necháme ji nainstalovat odborníky. A potom si ji podle svého vkusu a potřeb upravíme sami.
shutterstock_1145158076-1100x618.jpgCelá galerie 32 Zdroj: shutterstock.com

​Variace na různé individuální dostavby pergol

V případě, že už vaši zahradu pergola zdobí, že jste si vybrali otevřenou konstrukci, a teprve nyní po čase zjistili, že potřebujete přece jenom trochu soukromí, nic není ztraceno. Než vyrostou vysoké popínavky a dokonale zakryjí interiér pergoly, můžete stavbu částečně uzavřít. V úvahu tak například přichází vyplnění prostoru mezi masivními sloupy pergoly trelážemi, čili mřížovými konstrukcemi dřevěnými, kovovými nebo třeba bambusovými. Treláže budou částečně zastiňovat pohled do vnitřku přístřešku, časem po nich až na střechu pergoly porostou popínavé květiny nebo třeba vinná réva.

​A kde treláže koupit?

Treláže koupíte u výrobců pergol, ale také v zahradních centrech. Nebudete-li spokojeni, pak vám je na míru a podle vašeho návrhu vyrobí šikovný truhlář. Na treláže je pak ideální instalovat květinové závěsy s bohatými girlandami barev. Inspirujte se například na adresách mostky-korbel.vyrobce.cz nebo vladeko.cz.

Pergoly a altány – velká fotogalerie

TIP: místo třeláží lze mezi sloupy rychle a jednoduše připevnit bambus: například velmi efektní bambusové rohože. Nebo na vybraná místa po obvodu pergoly postavit neméně krásné paravány ze silného bambusu.  A kde hledat? Například iratan.cz, sconto.cz, carovna.sk.
Pergola ale nabízí i další variace: kdo má rád kombinaci dřeva a cihel, ten možná obvod pergoly obestaví ze dvou nebo tří stran nízkou zídkou z lícových červených nebo bílých cihel.

TIP: Jedna strana zídky přitom může být i vyšší a  sloužit jako barový pult a odkládací plocha na nádobí a drobnosti. V takovém případě stojí za úvahu vršek zídky potáhnout trvanlivou a odolnou deskou – třeba i z luxusních materiálů. Například z teakového dřeva. Nižší zídky budou určeny na stylové květináče s květinami, ale může se na nich i sedět. Takže nebude na škodu po zídkách rozložit i nějaké dekorativní polštáře k sezení. Pergola tak dostane konečný vzhled a potřebný šmrnc.

Další inspiraci ohledně pergol hledejte v článku Pergola – příjemná zahradní architektura.

Alena Jansová

13.5.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist