Zahrada > Vybavení zahrady > Altány a pergoly > Pergoly a altány ze dřeva potřebují vaši ochranu
Pergoly a altány ze dřeva potřebují vaši ochranu
Již staří Egypťané
První pergoly se skutečně používaly ve starověkém Egyptě, ale nejčastěji si je spojujeme s čínskými a japonskými zahradami. Konstrukčně jsou altány i pergoly téměř totožné, přesto mezi nimi existuje rozdíl. Ten spočívá především v jejich zakomponování do exteriéru. Zatímco altán patří spíše k zahradě, pergola často přímo navazuje na stavbu a mnohdy dokonce slouží třeba jako její součást. Například v prodloužení střechy, v krytí terasy a dokonce přilehlého bazénu. Používají se nejrůznější materiály – kámen, cihly, bambus v nejroztodivnějších kombinacích či kovové a dokonce plastové konstrukce. Ale upřímně řečeno, co je to za altán či pergolu, pokud není ze dřeva? Fantazii se meze nekladou, nepsaným pravidlem je ale stabilita a tuhost konstrukce. Měkké dřevo se většinou nechává pouze nahrubo opracované s následnou povrchovou úpravou. Lze však zvolit i pečlivě hoblované, penetrované, mořené a lakované montážní prvky. Povrchová úprava je velmi důležitá, neboť dřevo je prakticky celoročně vystaveno rozmarům počasí, kolísání vlhkosti i teplot.
Pergoly a altány – velká fotogalerie
Jedině pod ochranou
Povrchová úprava dřeva rozhodně není jen estetickou záležitostí. Slouží zejména k zabezpečení dlouhé životnosti materiálu a brání jeho strukturálním změnám (například kroucení v důsledku nadměrné vlhkosti a vysychání). Nejúčinnější ochranou jsou nejrůznější nátěry. Zde je však třeba upozornit na správné načasování prací, které by se nemělo řídit jen návody na plechovkách s barvami, ale také na konkrétních klimatických podmínkách ve vaší zahradě.
Platí zásada, že
- nátěry se provádějí jedině v suchém prostředí s teplotami okolo 20 oC. Při nižších teplotách se totiž snižují účinky ochranných materiálů.
- jestliže laky a barvy plní funkci ochrany povrchů, dřevo je třeba chránit i zevnitř. K tomuto účelu se používají například insekticidní přípravky, které se aplikují bezprostředně před výletem dřevokazného hmyzu, tedy nejlépe v květnu!
Pergoly a altány stojící vystavené všem povětrnostním vlivům si vyžadují maximální péči.
Sázka na správnou značku
Pergoly a altány ale nejsou jediné dřevostavby. Dřevo najdeme i v podbití střech, na zábradlí teras, balkonů a lodžií, samozřejmě na dřevěných dveřích a rámech oken, na roštech kolem bazénů a na spoustě jiných míst. Stačí rozhlédnout se. Bez výjimky zde platí zásada:
- nátěry by na povrchu dřeva rozhodně měly vždy vytvořit souvislý povlak. Jakékoli „šmrdlání“ jen tak pro efekt a vlastní uspokojení je naprosto k ničemu. Jedině tak totiž zabráníte vlivu slunečního záření s následných prudkým poklesem teplot, vlhka (nejde jen o déšť nebo sníh, ale také o každodenní rosu, padající mlhu a podobně.
- dřevo by mělo zůstat trvale pružné a zachovávat si přirozené vlastnosti přírodní suroviny. Skrýt krásu dřeva pod vrstvu barvy není umění, lépe je zvýraznit ji bezbarvými nátěry. Venkovní lak je ovšem nutné nanášet alespoň ve třech a více vrstvách v intervalu stanoveném výrobcem.
- pro lepší přilnavost jednotlivých vrstev není od věci zlehka přebrousit právě zaschlou vrstvu smirkovým (brusným) papírem.
Pavel Hluchý