10 tipů na pohádkové zahradní terasy

10 tipů na pohádkové zahradní terasy

Pergoly a altány, vydáno 26. 08. 2011

Terasa v každé zahradě představuje jakýsi most mezi přírodou a lidským domovem. Pro mnohé je to jeden z nejdůležitějších prvků učení Feng-Shui, díky kterému lze dojít duševní i fyzické harmonie, pro jiné je terasa zkrátka synonymem odpočinku a relaxace.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...


Dokonalou oázu klidu v podobě pěkné zahradní terasy by neodmítl snad nikdo.  Na terase se dá odpočívat a lenošit, grilovat v kruhu přátel a rodiny nebo rovnou uspořádat garden party.  V podstatě se jedná o jakýsi ostrov komfortní relaxace v divoké přírodě, kterou představuje zahrada. Samozřejmě, že to je poněkud nadsazené, ale na každý pád by měla vaše terasa vždy ladit jak s domem, tak právě i s kompozicí samotné zahrady.

Trocha romantické klasiky
Při výběru zahradního nábytku, který plánujete na terasu umístit rozhodně neprohloupíte, když sáhnete po ratanu nebo proutíNábytek inspirovaný koloniálními styly, doplněný o pohodlné, nadýchané sedáky a polštářky, přinese o trochu víc romantiky i do vaší zahrady.Kouzlo symetrie
Obzvláště do moderních zahrad se velice hodí symetrické uspořádání terasy. Pravidelně rozmístěné kusy nábytku ostrých linií vypadají krásně vedle trelážových mříží, které tak vytváří pocit větší intimity. Precizně umístěné osvětlení pak navozuje dokonalou atmosféru, například pro nějakou romantickou večeři.Vítr do plachet
Textilní, ležérně zavěšená plachta nebo třeba dekorativní markýza poskytnou v horkém letním slunci příjemný stín a navíc dodají celé terase ten správný “šmrnc”.Mix barevných doplňků
Na terase, jako v pokojíčku – tak se budete cítit, pokud se i na své zahradě zařídíte pohodlně a obklopíte se barvami a dekoracemi. Vyzkoušejte třeba slunečník s barevnými proužky a k tomu hromadu veselých, měkoučkých polštářků.

Tvořte iluze
Pokud máte malou terasu, ne zrovna ideálního tvaru, můžete vytvořit iluzi většího prostoru pomocí správně umístěného, podlouhlého zrcadla. Místo rozměrného nábytku zvolte jednoduchý, “útlý” nábytek z kovu. Když vše doplníte o pěkný (třeba orientální) slunečník, který šikovně nakloníte nad posezení, dostanete tak terasu ve stylu nedbalé elegance s romantickým  nádechem.

Městská zahrádka
Terasy v městských centrech mají tu nevýhodu, že veškerá půda, která se kolem nich nachází a má suplovat skutečnou zahradu, nebývá příliš kvalitní. Udělejte si kolem terasy vyvýšené záhony a ty pak osaďte. Vypadají lépe než truhlíky a při péči o květiny v nich zasazené nenaděláte tolik nepořádku. Co se týká nábytku nemusíte se bát ani zdánlivě drsnějších materiálů, jako je kov či tmavé dřevo. Ve výsledku bude moderní nábytek s vyvýšenými záhony, představujícími přírodní “opevnění” originálně kontrastovat.

Chytré doplňky
Polštářky, sedáky nebo třeba nádobí představují detaily, jimiž můžete překvapivě oživit celou terasu. Například světlé látky propůjčují zátiší na terase překvapivé pohodlí. Velmi zajímavé zákoutí vytvoříte tak, že do jinak nevyužívaného rohu, kde se nedá nijak pohodlně opřít, umístíte staré vázy a amfory.

Večeře pod pergolou
Opět příjemná varianta terasy v městském prostředí. A přitom stačí tak málo – příjemně tónované světlo, které vám poskytne jemná pergola.

Jeskyně na terase
Velmi jednoduchým způsobem si můžete na terase vytvořit místečko pro lenošení, kde vás nebudou rušit  otravné sluneční paprsky. Pomocí základního zastřešení, kdy postavíte dvě zídky naproti sobě (v požadované rozteči) a na ně posadíte rovnou střechu (např. betonovou). Do “bunkru”  pak už jen stačí dát nějakou pohodlnou lavici a spoustu polštářů. V létě zde bude příjemný chládek a pokud máte terasu pod úrovní zahrady, jako je to na obrázku, můžete na střeše vaší “jeskyně” vykouzlit skalku nebo ji jinak důmyslně využít.

Střešní oáza
Rustikální stůl a židle z nerezové oceli jsou ideálním a elegantním řešením pro střešní terasy. Pokud si vypomůžete dřevěným obložením, získáte tak atraktivní povrchovou strukturu, která může v kombinaci například s bílým lakem vytvořit dokonalou iluzi otevřeného a vzdušného místa i v případě uzavřené střešní terasy.

Text: Lucie Sýkorová
Foto: housetohome.co.uk, cloutandabout.com, villas-andalucia.co.uk, gomera-individual.com, picasaweb.google.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha