Altánek na spaní nebo postel s nebesy?

Altánek na spaní nebo postel s nebesy?

Pergoly a altány, vydáno 14. 07. 2010

Nechce se vám kombinovat plátěný nebo plastový zahradní přístřešek s drahou zahradní postelí? Většinou se k sobě stylově nehodí a výsledný efekt není dobrý. Nic ale není ztraceno - poohlédněte se po luxusní zahradní posteli s nebesy, která představuje velkou novinku mezi zahradním nábytkem.

Rostlina dne

Vánoční hvězda (Poinsetie)

Vánoční hvězda (Poinsetie)

V adventním čase se tyto exotické rostliny stávají nedílnou součástí výzdoby našich domovů. Ve skutečnosti nejsou ozdobou...

V zahradní posteli s nebesy se dá spát, odpočívat, relaxovat, číst si.... A to všechno ve zcela srovnatelném pohodlí, jaké nabízí kvalitní postel v ložnici; navíc ale s tím obrovským bonusem, kterým je čerstvý vzduch, vůně květin, ptačí zpěv a šumění stromů i vody v zahradě. A to všechno už rozhodně stojí zato, abyste se o altánek - postel s nebesy - blíže zajímali. Tento kus moderního a náročného zahradního nábytku u nás ještě není úplně zabydlený. Proto jej také najdete především u zahraničních výrobců a pod anglickými názvy \"garden canopy bed\" nebo \"garden daybed\". Na rozdíl od výrazu gazebo (altánek s normální podlahou), je garden canopy bed jakýsi altánek, kde podlaha chybí a celý půdorys vyplňuje matrace.


Český název a český trh

Termín v češtině, označující tento rozměrný kus zahradního nábytku, není jednoznačný a zažitý, proto se vyskytují výrazy jako zahradní postel z baldachýnem, zahradní postel s nebesy, altánek na spaní a podobně. Například na stránkách akce-nabytek.cz  je \"postel s nebesy\" (Love lounge Bellini) za 42 000 korun. Zbozi-vybereme.cz  prodává nikoliv postel, ale dvě polohovatelná lehátka vedle sebe (s nebesy) pod česko-anglickým názvem \"lehátko daybed\". Tento model Destiny můžete pořídit za 81 200 korun.

Pergoly a altány - velká fotogaleriePergoly a altány inspirace fotogalerie

​Materiály a styly 

Jak je vidět z obrázků, zahradní postel s baldachýnem může být pojednána mnoha způsoby - tradičně, moderně i na orientální nebo rustikální způsob. Tomu odpovídá šifónová, plátěná, došková nebo rákosová stříška, případně stříška z tropické trávy. Ať je ale z čehokoliv, stříška je vždy nepromokavá a maximálně stínící před slunečními paprsky. Konstrukce bývá z bambusu nebo teaku, kovové prvky moderních modelů zastupuje konstrukce hliníková, potažená vrstvou polyesteru. Stěny a stříška mohou být variabilní - střídají se PVC nebo hliníkové panely a těžké textilní závěsy. Pod lůžkem se najde místo i na rozměrné zásuvky, které pojmou deky, polštáře i různé drobnosti. A pokud jde o půdorys, altánek na spaní mívá rozměry 2x2 metry nebo 3x3, respektive 3,5x3,5 metru.

Altánek vyberte podle stylu zahrady

S moderním výrazem si pohrává například firma Kettal.com, která prodává tyto zahradní postele s nebesy s minimalistickém provedení. Geometrické tvary, čisté linie, jasné syté barvy. A také napnuté plátno stříšky - žádné řasení, nabírání textilií, žádné mušelíny a jiné splývavé látky. Podobný sortiment vyznává také společnost Deesawat. To firma Honeymoon-world.com naopak romantickou polohu akcentuje a nabízí  zahradní altánek s postelí v pojetí zámeckém, rustikálním i safari. Její další model s křišťálovým lustrem a hedvábnými poduškami zase připomíná ze všeho nejvíce ilustraci orientálních Pohádek tisíce a jedné noci.  

O podobném zahradním nábytku si přečtěte v článku Zahradní nábytek, který sám stíní.

Alena Jansová
Foto: Kettal, Archiexpo, Honeymoon


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha