Altánek nebo pergola?

Altánek nebo pergola?

Pergoly a altány, vydáno 27. 07. 2012

Altánek funguje spíše jako lehká zastřešená zahradní stavba sloužící k oddechu. Pergola, ta vlastně představuje určitý druh plotu. Svým více méně okrasným vzezřením se hodí spíše do zahrad venkovského typu. Oba tyto typy staveb řadíme k drobné zahradní architektuře. Vhodným zakomponováním do prostředí zahrad vytvářejí oba typy vynikající relaxační podmínky pro všechny generace.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

U altánku jde ve většině případů o samostatně stojící konstrukci. Jako nosná konstrukce je zde využíván nejčastěji systém sloupků, které jsou v zemi pevně ukotveny ať už pomocí betonových patek anebo zemních kotev

U pergoly jde o samostatně stojící lehkou zahradní konstrukci sloužící ke stínění a optickému oddělení relaxační části zahrady. To je řešeno pomocí konstrukčních prvků anebo vysázením popínavých rostlin, které se povinou po konstrukci pergoly. Při jejím ukotvení platí stejná pravidla jako u altánků.

 

 

Pergoly a altány - velká fotogaleriePergoly a altány inspirace fotogalerie

Vnitřní prostor altánku lze vydláždit betonovou dlažbou, dalším řešením může být i dřevěná podlaha. Tehdy je však potřeba celou stavbu altánku vyzdvihnout nad úroveň okolní ho terénu.

Svislé prvky se u altánku zapojují ve spodní části zábradlím, popřípadě souvislým bedněním.  Zastřešení altánku vychází jednoznačně z jeho půdorysného tvaru. 


 
Pergola není jen prvek drobné zahradní architektury, ale hlavně estetický doplněk menších zahrad. Jelikož bude sloužit převážně jako opora popínavých rostlin, je zapotřebí řešit její povrchovou úpravu šetrně. Zvolíme tedy prostředky netoxické a zároveň takové, které zabrání napadení dřeva hnilobou. Není ani vhodné vytvářet uměle jakékoli barevné kontrasty, nejlépe totiž působí vzájemné prolínání barvy a struktury dřeva použitého na tvorbu pergoly a propletajících se zeleně olistěných rostlin. Kombinací příbuzných tónů vytvoříme dojem jednoty s přírodou.


 
Při povrchové úpravě altánků platí obdobná praxe jako u zahradních domků.  O těch se více dočtete v našem článku: Chaty a zahradní domky.

Z architektonického hlediska je samozřejmě optimálním řešením nechat vyniknout krásu dřeva jednoduchou a transparentní úpravou, což platí u pergol i altánků. Dřevo, jako organický materiál rostlinného původu se vždy bude nejlépe hodit do přírodního prostředí, jakým jsou zahrady. Dřevo má vynikající fyzikální vlastnosti, je obnovitelné a dá se všestranně využívat. Takže pokud zvolíte pro výrobu altánku či pergoly dřevo, jako stavební materiál, jistě nepochybíte.

O dalších možnostech využití zahradních staveb si můžete přečíst v našem článku: Zahradní domek pro okrasu i užitek.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: foreverredwood.com, tropicalfloridagardens.com, yellowpages.com.au, northwalessheds.co.uk, westmount-living.co.uk, logcabins.co.uk, impactglazing.co.uk, mansfieldtourism.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

04. 04. 2017 Reagovat
Anežka096: Pěkná inspirace, nicméně pěkná pergola či altánek vyžadují i pěkný, odolný a hlavně pohodlný nábytek k relaxaci. My si třeba nechali dělat od firmy http://zamecnictvi-hajny.cz/ a mohu jen doporučit. Vše je neskutečně odolné, pevné a pohodlné :)

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha