Dřevoplast - ideální materiál pro terasy. Jak ho čistit?

Dřevoplast - ideální materiál pro terasy. Jak ho čistit?

Pergoly a altány, vydáno 15. 09. 2015

Moderní terasové materiály jakými jsou dřevoplasty neboli WPC si v poslední době získávají stále víc příznivců. Není divu, od dřeva jsou téměř k nerozeznání, ale na rozdíl od něho jsou téměř bezúdržbové. Ale během používání, může dojít k drobným nehodám, kdy na povrch třeba kápne olej z grilování. Co s tím?

Rostlina dne

Muchovník

Muchovník

Muchovník je opadavá dřevina. My ho řadíme mezi opadavé keře, ve své domovině roste jako menší strom. Obvykle dorůstá...

Obecně platí, že by se terasová prkna měla omýt hned po montáži terasy, nejlépe pod tlakem maximálně 80 bar ze vzdálenosti asi 40 cm. Dojde tak k vyplavení prachu, který vznikl během výroby a montáže. Samotné kompletní čištění terasy stačí jednou, dvakrát ročně. Ideálně na jaře a na podzim. Terasu je ometeme nebo vysajeme od základních nečistot, jako je listí a organická špína.  Poté je nejlepší omýt terasu čistou nebo mýdlovou vodou. Využít lze i vysokotlaký čistič pod tlakem opět max. 80 bar. V případě většího znečištění  a odolných skvrn můžeme terasu i lehce okartáčovat v podélném směru.

Na vše stačí saponát a voda

Během roku ale může na terase dojít k menším nehodám. Mastné fleky se na terase mohou objevit hlavně v době, když se na terase griluje nebo během teplých letních dnů, kdy se používají opalovací přípravky. „Mastné fleky jako je olej nebo opalovací krém stačí nejprve umýt čistou vodou, poté dočistit jarovou vodou a houbičkou. Pokud je flek stále trochu vidět, díky působení slunce a deště se časem zcela ztratí. Materiál totiž není nasákavý a fleky nejdou do hloubky materiálu prkna,“ vysvětlila Zuzana Krucká ze společnosti WPC – WOODPLASTIC. Vždy platí, že čím dříve mastné fleky odstraníme, tím lépe. V případě, že se vám skvrny přesto nedaří vyčistit, použijte speciální prostředek, který vám při koupi terasy prodejce doporučí. Určitě nepoužívejte agresivní rozpouštědla a ředidla.

Během party mohou na terasu odlétnout žhavé uhlíky z grilu, některým hostům upadne nedopalek od cigarety. Pod gril se doporučujeme instalovat nehořlavou podložku. Když už k nehodě dojde a žhavý uhlík se dostane na prkna, není třeba panikařit. Místo, kam uhlík dopadl, opláchneme čistou vodou. „Jakmile je prkno suché, středně zrnným papírem nebo brusnou houbičkou místo po směru prkna zbrousíme. Materiál u plných prken je plně probarvený a danému místu přebroušení nevadí,“ míní Krucká. Flek se poté sám ztratí jen působením slunce a deště.

Strašákem pro většinu lidí bývá červené víno, které dokáže například na textilu udělat pořádnou neplechu. V případě rozbité sklenice a vylitého vína na dřevoplastech platí stejný postup jako u mastnot. „Postižené místo opláchnete proudem vody a opět použijete vodu se zředěným saponátem,“ doporučuje Krucká.

Co je mokré, to je čisté

Z doporučení a zkušeností vyplývá, že dřevoplasty patří mezi nejméně náročné materiály na údržbu. Nejdůležitějším krokem je místo pořádně opláchnout a druhou pomůckou je voda s menším množstvím mycího prostředku na nádobí. Pokud se chystáte terasu pořádně očistit, požijte ideálně vysokotlaký čistič. „Majitelé WPC terasy někdy dělají chybu, že používají při čištění málo vody a špína se tak nedokáže z povrchu pořádně spláchnout,“ řekla Zuzana Krucká. Někteří zákazníci používají špatný vysokotlaký čistič nebo s ním špatně zachází. Výsledkem je nerovnoměrně vyčištěná plocha.

 Nejjednodušším řešením, jak se přesvědčit o kvalitě dřevoplastových teras a promluvit si osobně s odborníky, je navštívit jedno z Terasových center v České republice.

Text z dostupných zdrojů zpracovala redakce
Foto: WPC – WOODPLASTIC


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

26. 10. 2018 Reagovat
Jakub: To my prakticky vše čistíme vysokotlakým čističem a nemůžeme si stěžovat, samozřejmě neaplikujeme na materiály, o kterých víme, že by je to poškodilo. Je to ale vážně parádní věc, která dokáže ušetřit spoustu starostí. Teď jsem viděl když tak ve slevě v letáku Mallu - https://www.letakomat.cz/mall-cz/
23. 02. 2018 Reagovat
Denisa: dřevoplast je prakticky bezúdržbový. to můžu potvrdit. Máme na zahradě WPC Twinson (hned ten tmavě hnědý tady http://www.inoutic.cz/terasy-massive) a jenom oplachujeme hadicí když dlouho nezaprší. Ideální. předtím jsme měli kámen a v mezi nimi nám hodně rostl mech v dřevoplastu takový problém nemáme.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha