Exotické dřeviny vhodné pro terasové podlahy

Exotické dřeviny vhodné pro terasové podlahy

Pergoly a altány, vydáno 29. 04. 2016

Exotické dřeviny vhodné pro terasové podlahy a mají dobré mechanické, akustické, ale i tepelné vlastnosti. Navíc jsou velice půvabné a působí hřejivým dojmem. Díky všem těmto vlastnostem je exotické dřevo využíváno také na výrobu podlah. Terasové podlahy se dají pochopitelně rovněž vyrábět ze dřeva exotického. Dnes vám přinášíme kompletní přehled toho, které exotické dřeviny budou na vaší terase vypadat skvěle.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Výhody exotických dřevin

Exotické dřevo, srovnáme-li ho s evropským, má v mnoha směrech nezpochybnitelné přednosti. Atraktivnější vzhled patří k těm zásadním. Letokruhy na něm vytvářejí nádherné obrazce ve zcela neobvyklých tvarech. Exotické dřevo má celkově větší barevnou škálu odstínů. Další velkou výhodou je vyšší pružnost exotických dřevin a odolnost vůči sesychání a napadení hmyzem. Některé druhy exotického dřeva nabídnou uživatelům dokonce odolnost vůči vlhku. Nejlépe splňují tyto požadavky dřeva typu Teak, Ipe a Cumaru.

Země původu

Exotické dřeviny nejčastěji dovážíme z Jižní Ameriky, z Afriky a Indonésie. Masově jsou díky své velké stabilitě využívána k výrobě vrstvených podlah, podlah dýhovaných a také na podlahy masivní. Nábytkářský průmysl a podlahářský sektor je využívají takřka stejnou měrou. Ve formě podlah působí exotické dřevo zvlášť exkluzivně.

Teak
Teakové dřevo se volí pro výrobu podlah do koupelen, neboť je schopné odolávat extrémní vlhkosti. Platí za dřevo tvarově i rozměrově stálé s dlouhou životností mezi 20–30 lety.  Odolnost vůči houbám, plísním a dřevokaznému hmyzu je dalším nezanedbatelným plusem.

Ipe
 Z Brazílie především se dováží dřevo Ipe. Je extrémně pevné a těžké. To jsou důvody, proč se často využívá jako podlahovina v kuchyních. Ovšem uplatní se i v dalších těžce namáhaných prostorách. Dokáže odolávat i nezvykle velké zátěži. Dá se využít i na výrobu schodišť, neboť je dostatečně pevné, odolává i termitům. Široká škála jeho barevných odstínů od světle hnědé přes olivově hnědou až po zcela temně hnědou je rovněž fascinující.  

Cumaru
Dřevo Cumaru  je velmi dekorativní a dobře opracovatelné. Ve své domovině, v Jižní Americe se získává z 30 m vysokých stromů. Cumarin, který vydává sladkou vůni, je rostlinný toxin, který se ze dřeva při jeho získávání, průběžně uvolňuje. Běl dřeva Cumaru měří 3–6 cm a má šedobílou barvu. Jeho jádrové dřevo je nažloutle šedé.

Další skupina exotických dřev vhodných pro podlahy:

Bambus
Velmi ekologický zdroj materiálu je bambusové dřevo. Bambus roste několikrát rychleji než dřeviny, z nichž se získávají další druhy exotického dřeva. Bambusy řadíme spíše mezi traviny s dřevnatějícími lodyhami. Bambus má ale i další výhodné vlastnosti: Naprosto nezaměnitelnou strukturu a při tepelné úpravě má schopnost změnit barvu. Odolává rovněž vysoké zátěži.

Merbau
Merbau je původem z jihovýchodní Asie. Kmeny stromů jsou různého průměru. Nárůst je závislý na podmínkách stanoviště. Se změnou počasí může nastat i změna barvy tohoto dřeva. Bělové dřevo má bledě žlutou barvu, zatímco dřevo jádrové tmavě červenohnědou až hnědošedou.

Tauri
Tauri dřevo se získává těžbou v Jižní Americe. Patří ke světlejším dřevům s podobnými vlastnostmi, jako má dřevo dubové. Má velmi specifickou vůni, navíc vyniká stabilitou a právě ta ho předurčuje k výrobě podlahových krytin.

Wengé aneb Palisandr
Tmavě čokoládová barva jej naprosto odlišuje od ostatních exotických dřev. Vyniká odolností vůči oděru, hodí se tedy i na podlahy ve velmi namáhaných prostorách. Vysoká pevnost v ohybu a skvělá rázová houževnatost ho staví na první příčky oblíbenosti. Jedná se o skvěle opracovatelné dřevo. 

Padouk 
Okouzlující hřejivá barva ho dělá velmi dekoračním materiálem. Deformuje se minimálně. Díky vysoké pevnosti v ohybu a v tlaku a díky tvarové stabilitě je doslova předurčen pro výrobu podlah. Zároveň se jedná o dřevo dobře opracovatelné. Slouží jako výchozí materiál pro parkety a podlahové desky. Odolnost padouku vůči hnilobě je proslulá. Jeho původ nalezneme v západní Africe. 

Ceny podlahových materiálů

Pořizujeme-li exotické dřevo na podlahu terasy, musíme počítat s dosti pohyblivými cenami. Vyžádejte si proto před nákupem cenovou kalkulaci. Lišící se ceny jsou výsledkem mnoha faktorů: dodavatele, země původu, povrchové úpravy atd.

Ceny exotických podlahovin jsou odlišné rovněž podle způsobu zpracování. Otázkou je, zda je požadujete v podobě masivu anebo dýhy. K nejméně finančně náročným podlahám řadíme podlahy bambusové. Naopak finančně nejnáročnější jsou podlahy teakové. Cena je stanovena obvykle za metr čtvereční anebo za balení. 

Plánujete stavbu terasy? Čtěte: Stavíte terasu? Jaký materiál vybrat?

Text: Zuzana Bohdalová 
Foto: shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha