Pergola - atypická řešení

Pergola - atypická řešení

Pergoly a altány, vydáno 17. 05. 2010

Při hledání ideální pergoly mějte vždycky na paměti nejen styl a charakter vašeho domu, ale i celé zahrady. A nebojte se odvážných řešení, nebuďte uniformní. Přinášíme dnes pell mell tipů, rad a nápadů!

Rostlina dne

Rozrazil

Rozrazil

Jsou to rostliny rozšířené převážně v Holarktidě, kde v mnoha druzích rostou v mírném a subtropickém podnebném pásu a v...

Neotřelá řešení chtějí trochu námahy, a také zpravidla, i když ne vždy - více financí. Jde především o to někde se inspirovat nebo dostat vlastní nápad - nebo většinou něco mezi tím. A potom jít s vlastní ideou např. za uměleckým kovářem nebo za truhlářem (ale také třeba do bambusária) a tam se začít bavit o realizaci. Dnešní produkce trpí trochu uniformitou, ať už jde o barvy nebo materiál a tvary. A je to škoda, protože moderním domům určitě více odpovídá moderní výraz zahradní architektury. Takže třeba ani plastová pergola není utopií; leckdo nad tím zavrtí hlavou, ale víme přece, že existuje i dokonalý designový nábytek z plastu - takže proč ne dokonalá designová - plastová pergola ? Ale pokud jde o výrobu na zakázku, snáze než s plastem pochodíme s kovem.

Pergola - atypická řešení
Kovová pergola

Inspirovat se lze leckde - mohou to být staré ocelové zahradní altány i  minimalistické zahradní konstrukce například moderních hotelů nebo jiných veřejných budov. Produkce uměleckých kovářů je široká, stačí jen toho pravého. Zapátrejte na adresách ukovame.cz nebo kovarina.com.

Pergoly a altány - velká fotogaleriePergoly a altány inspirace fotogalerie     


Pergola zavěšená

Pergola
nemusí nutně vždycky stát pevně na zemi, nemusí mít sloupy či podpěry. Někdy je možné vidět v podstatě jenom \"strop\", třeba z kovových prutů nebo plochých pásů, natažený mezi sloupy nebo dvě budovy. Realizace není složitá ani svépomocí - materiál seženete leckde, začněte v železářství. Strop ale můžete vyrobit i z jiných vodorovných tyčí - v úvahu připadá odolný bambus (do určité délky bambusové stvoly seženete v zahradních centrech).
TIP: Dobrý nápad, který popínavým rostlinám dá oporu v růstu, je zavěšení provázkové nebo jutové sítě na stěnu pergoly. Instalujeme síť od stropu podél stěny - a až se popínavky dostanou nahoru na úroveň střechy, můžeme síťovinu odstranit, nebo ji ponecháme. Stonky prorostou a listy síť skryjí. A kdyby ne, je to docela zajímavý ozvláštňující prvek. 

Bambusová pergola

Bambus je materiál krásný a odolný, takže o něm lze uvažovat jako o stavebním materiálu celé pergoly. Poptejte se  na možnosti koupě a stavby v některém bambusáriu, třeba rosteto.cz nebo bambusarium.cz. Jestli vám ale stačí jenom bambusové stěny nebo střecha, pusťte se do toho i sami. Strop dřevěné nebo kovové konstrukce vytvoříte z bambusové rohože, silnější stvoly (koupí se například jednotlivě v různých tloušťkách v Hornbachu) použijete na stěny. Stvoly k sobě vzájemně nejprve připevňujeme drátem - obtáčíme postupně jednotlivé stvoly, a potom fixujeme ke sloupům pergoly.

​Pergola z textilu - a proč ne?  

Dřevěná konstrukce plus stanová impregnovaná tkanina. Ta je napnutá na stropě pergoly a také na jednom nebo dvou bočních dílech. To je všechno, stačí to jen vymyslet a realizovat. Efekt je nečekaný - neobyčejné a vkusné řešení zahradního koutu.

TIP: Vrbová pergola

Jděte proti proudu a experimentujte! Netradiční, kreativní, jedinečné a navíc levné - to je pergola z vrbového proutí. A jak také může vypadat, najdete na freitag-weidenart.com.

O pergolách také čtěte v článku Jak a z čeho postavit zahradní posezení.

Alena Jansová
Foto: Archiexpo, Frischenwindt, Pegeonnier, Buzzzilions, Bambusero


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

27. 06. 2018 Reagovat
Ludmila Pešková : Dobrý den, měli by jsme zájem o pergolu, terasu máme 9x5,5 m, bylo by to možné v tomto rozměru? Děkuji Pešková
17. 01. 2018 Reagovat
Robi6: Existují i takzvané stínící plachty. Myslím si že je to takový kompromis mezi cenou a kvalitou. Hlavně ji hodně používají v Americe. U nás jsem moc neviděl. Každopádně mám v plánu koupit - https://www.houpanicko.cz/stinici-plachta-proti-slunci. Snad jediný obchod, kde jsem ji našel a za slušný peníz.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha