Pergoly - příjemná zahradní architektura

Pergoly - příjemná zahradní architektura

Pergoly a altány, vydáno 12. 05. 2010

Pojem pergola se používá v několika významech, ale primárně se jím označují zahradní stavby různých charakterů. Pergola může být jednoduchá dřevěná i kovová konstrukce určená k podepření popínavých rostlin, stejně tak jako polootevřený nebo otevřený obytný přístřešek k venkovnímu posezení. Pergola je klasickým příkladem zahradní architektury. Máte pro ni na své zahradě dostatek místa? I kdyby ne, zkuste některé z našich tipů!

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Pergola- altánek je stavba otevřená, vzdušná, jejíž stěny jsou buď vyrobeny z kovového nebo laťového mřížoví, anebo pergolu tvoří jen sloupy a střecha. Ta může být z efektních přírodních materiálů jakou jsou došky, ale také z asfaltových šindelů nebo polykarbonátových desek. Anebo je pergola shora zcela otevřená, tvoří ji jen dřevěné fošny a latě, připravené na popínavky. Z historického hlediska je to zahradní stavba typická pro barokní, klasicistní i romantické zahrady i parky, kdy byla spolu s různými altánky, besídkami, kašnami, schodišti a balustrádami základem zahradní architektury. Později se stala oblíbenou v měšťanských zahrádkách a zůstala do dnešních dnů i v parcích.

TIP: pokud pergolu chcete na svou zahradu, pak pamatujte, že pro volně stojící budete potřebovat alespoň 25 m2 plochy. Pokud pergolu přisadíte ke zdi domu, postačí vám přibližně poloviční prostor.

Pergoly a altány - velká fotogaleriePergoly a altány inspirace fotogalerie  

Pergola v dnešních exteriérech

Pergola
se postupně dostala i do dnešních moderních zahrad, kde někdy poněkud trpí jednotvárným výtvarným projevem. Měla by být dokonale vzhledově propojena s obytným domem, který je dominantní, ale i s dalšími stavebními prvky na zahradě - garáží, chatkou a podobně. A to se vždy úplně nedaří, projevuje se někdy určitá jednotvárnost - lidé jakoby automaticky sahali jen po tmavohnědých masivních sloupech a šikmo seříznutých latích nahoře. Musí se však brát v potaz, že pergola je opravdu určena k těsné symbióze s květinami, s popínavými rostlinami, se kterými teprve bude tvořit konečný efekt a dojem na své okolí. Jsou ale k mání i jiné, odlišné dřevěné konstrukce a i kovové pergoly. Výběr je velmi široký a tak to chce jenom vybírat s přihlédnutím k vzhledu domu a stylu zahrady.
Zahradní architektura a umístění pergoly

Místo na pergolu se vždy musí najít zcela individuálně, stejně jako materiál, tvar a velikost pergoly. Pergola může stát v prostoru zahrady samostatně, nebo může být napojena na jinou stavbu - třeba na verandu domu. Pergola se ale může stát i pokračováním a estetickým prodloužením garáže, zahradního domku nebo ji lze přisadit ki zahradní zdi, u které je také zahradní gril nebo udírna. Pergola pak tvoří vlastně letní kuchyni i místo k odpočinku. Právě takové komponování vašeho obytného exteriéru - zahrady, je předmětem zahradní architektury, která pak navazuje a ovlivňuje i architekturu obytné budovy - rodinného domu.

TIP: pergolu lze představit  před francouzské okno obývacího pokoje a zastřešovat tak terasu před nimi! Je to velmi efektní a v teplých měsících si prodloužíte obývací pokoj o plochu terasy!

Zahradní pergoly všech druhů můžete vybírat například na adresách:  pergoly-pristresky.cz, vladeko.cz, vetas.cz, konrad.cz, pergolykucera.cz.

A o popínavých rostlinách na pergoly si přečtěte v článku Které popínavky si vybereme?

Alena Jansová
Foto: Vladeko, Jane Love, Dailydecor, Vixenhill


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha