Udělejte si pergolu jako Jana: levně a po svém!

Udělejte si pergolu jako Jana: levně a po svém!

Pergoly a altány, vydáno 14. 05. 2010

Pergola někdy zahradě dominuje - to když ji postavíte na viditelné místo, třeba doprostřed trávníku. To ale není takové umění. Využít však dokonale potenciálu pergoly a esteticky s její pomocí pozvednout místo méně pěkné, to už umění je. Pergola má totiž tu výbornou vlastnost, že zkrášlí jakékoliv zákoutí a nezajímavý kout pozemku.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

​Pergola v kombinaci tmavého dřeva a bílých cihel

Do stavby pergoly vlastními silami se pustila paní Jana Lásková z Prahy 6, která nám poslala fotografie své zútulněné zahrady. Pomáhali jí jen synové. Vymysleli a na míru postavili do limitovaného prostoru dřevěnou konstrukci z trámů, s dřevěnou střechou pokrytou kanadským šindelem. (Krytiny prodávají například Hornbach, dvorak-strechy.cz, strechy-krovy.cz.) Pergola je ze dvou stran uzavřená, třetí stranu tvoří nízká zídka, zpředu je otevřená. A efekt? Přístřešek  je chráněn před větrem, deštěm i zraky kolemjdoucích! Z původně nevábného koutu zahrady tak vznikla oáza klidu, která má půvab, zahradní centrum domácí gastronomie a společenských setkání.

Udělejte si pergolu jako Jana: levně a po svém!
 ​Jak to všechno začalo

\"Koupila jsem dům u Prahy s nevelkou zahradou - byl tu trávník, pár keřů a stromů - a také hromada uhlí za garáží. Prostor s uhlím byl vymezený zdmi dvou garáží na hranici pozemku, ze strany pak nízkou zídkou. Co jen s tímhle koutem udělat? Protože jsem právě tou dobou dostala od kamarádů krásné trámy a kvalitní dřevo, bylo rychle rozhodnuto: bude tady pergola! Uhlí se zlikvidovalo a do volného prostoru jsme vymysleli a na míru postavili masivní konstrukci z trámů.\" Tak popisuje průběh výstavby na své zahradě paní Jana a pokračuje: \" Bylo to celkem náročné, ale těší mě, že mohu říci, že je to moje práce. Navíc jsem ušetřila za hotovou pergolu, která by navíc do limitovaného prostoru úplně nepadla - buď by kus přebýval nebo chyběl. Tohle byla práce přímo na míru, každý centimetr místa se využil.\"

Pergoly a altány - velká fotogaleriePergoly a altány inspirace fotogalerie  


Radost z práce i finanční úspory

\"Díky tomu, že jsem veškeré dřevo dostala, zaplatila jsem vlastně jenom za spojovací materiál a kotvicí prvky - asi 2000 korun. Šindelové tašky stály zhruba 3000 korun. A to byla vlastně cena celé konstrukce - pergoly. A ušetřila jsem ještě víc: pokud bych pergolu koupila, platila bych i její instalaci, což by mohlo vyjít mezi 3 a 7 tisíci korunami.\" Za peníze, které tak ušetřila vlastními stavebními pracemi, nechala paní Jana v rohu pergoly postavit to nejdůležitější - krb z bílých cihel s udírnou. Kovové prvky - stříška a dvířka - jsou dílem uměleckého kováře. Pokud se i vám kov v zahradě líbí, inspirujte se třeba na adresách stastnykovar.cz, sousedik.cz,  kovarnaurablu.cz.​
A když byla nakonec pergola vydlážděná odolnou pojezdovou dlažbou, bylo hotovo. \"Do okolí jsem ještě vysadila květiny a keříky. Pergola je obklopena i vzrostlou zelení, lehce ji stíní koruna ořešáku a jabloně, takže je tady mimořádně příjemně. Mohu říci, že vzniklo opravdu prostorné (téměř 20 m2) a útulné posezení, a to skoro do jakéhokoliv počasí; grilovat se tady dá i mimo sezónu.\"uzavírá paní Jana.  

O pergolách si také přečtěte v článku Pergola - jak a z čeho postavit zahradní posezení.

Alena Jansová
Foto: Jana Lásková


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

13. 10. 2017 Reagovat
Hanka: Ta vypadá moc pěkně, jak je ještě obrostlá kytkami, fakt útulné :) My letos na jaře pergolu zrovna dělali. Sami bychom to ale nezvládli, takže jsme si z velké části nechali pomoct od firmy Alubau. Zaujali nás čistým designem zastřešení a pak zejména kvalitou použitých materiálů. Některé jejich reference najdete třeba tady - http://alubau.cz/pergoly.html :)
22. 02. 2017 Reagovat
tereza.kloky: Hezká pergola :) Už nějakou chvílí nad ní přemýšlím. Navíc si v ní, nebo někde blízko ní chci postavit zahradní krb (asi tenhle: http://www.gsmagazin.cz/postavit-venkovni-krb). Ale můžu říct, že jsem příjemně inspirován tímto článkem :))
27. 05. 2010 Reagovat
: Vyobrazená údajná pergola je ve skutečnosti altán - má střechu. To je pro autorku asi detail.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha