Zahradní besídky, altánky a letní pavilóny – inspirace pro vás

Zahradní besídky, altánky a letní pavilóny – inspirace pro vás

Pergoly a altány, vydáno 02. 04. 2014

Pokud se podíváme na zahradu z hlediska malých staveb, setkáváme se v nich s jejich celou pestrou škálou. Každý vlastník zahrady má v oblibě jiný typ přístřešku. Záleží na tom, jak ho hodlá využívat a jestli jím zvolená malá stavba bude v souladu s celkovým pojetím zahrady.

Rostlina dne

Rozrazil

Rozrazil

Jsou to rostliny rozšířené převážně v Holarktidě, kde v mnoha druzích rostou v mírném a subtropickém podnebném pásu a v...

Zahradní altánky, letní pavilony a besídky patří k těm nejoblíbenějším. Altány se sice původně stavěly jako dvoupatrové stavby, a to proto, aby z jejich horního patra byl dobrý výhled na zahradu a přilehlé okolí. Dnešní altány jsou však zcela jiné, jsou po stranách otevřené, nízké a v zahradách se umisťují obvykle jako středový dominantní prvek. Kromě altánů, které jsou zcela otevřené, se také setkáváme s altány s větší trelážovou plochou po stranách. Tu pak necháváme porůst plaménkem, zimolezem, pnoucími růžemi a dalšími popínavými rostlinami. Takto obrostlé altány vypadají zvlášť působivě.

Je rozhodně škoda, když se z našeho letního pavilonu či zahradní besídky stane skladiště nářadí, květináčů a různých dalších předmětů více či méně potřebných k zahradním pracem. K takovému uskladňování jsou určeny jiné zahradní přístřešky. Letní pavilóny a besídky by rozhodně měly zůstat zajímavými objekty vhodnými pro pozorování okolí, zahrady a pro příjemné chvíle odpočinku.

Co se zahradních pavilónů týče, existují ještě dva typy. Jedním z nich jsou vyhlídkové pavilony poskytující ochranu osob proti dešti a větru. Umožňují přitom velmi dobrý výhled do okolí. Za teplých letních dnů by se rozhodně mělo dát vyvětrat v takovém pavilonu okny i dveřmi.

 

Víceúčelové pavilony představují spíše jakési rozšíření obytného prostoru domu a mohou sloužit i k určitým zájmovým činnostem, případně k práci či zábavě. Ve víceúčelovém pavilonu bývá méně oken než ve vyhlídkovém pavilonu a velmi často může mít takový pavilon podobu malé chatky.

K článku jsme dnes pro vás vybrali pestrou škálu různých zahradních besídek, altánků a pavilonů, snad si z nich vyberete i vy. Hezkou inspiraci.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com, youramazingplaces.com, bhg.com, landscapejuicenetwork.com, axsoris.com, theownerbuildernetwork.co, aquascapeinc.com, countryliving.com, diyideas.com, indulgy.com, ilikesheds.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

19. 11. 2014 Reagovat
vašek: Moc pěkné altány. Jsme se rozhodovali, jestli altán nebo pergolu a nakonec jsme si vybrali přesně tento altán s názvem Besítka. Ovšem ty fotky ve článku vypadají moc krásně.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha