Živé altány - lákavé posezení

Živé altány - lákavé posezení

Pergoly a altány, vydáno 07. 08. 2013

Lákavé posezení na zahradě vám v průběhu léta nemusí zprostředkovat pouze montované konstrukce, altány ze dřeva nebo pergoly z různých materiálů. K vybudování letního přístřešku, kterým spolehlivě ochrání před sluncem a navíc zajistí dokonalou vzdušnost, mohou být i tak trochu pozapomenuté konstrukce živé, vyplétané z proutí vrbových větví. Pojďte se s námi podívat, jak takové vzdušné živé altánky vypadají.

Rostlina dne

Muchovník

Muchovník

Muchovník je opadavá dřevina. My ho řadíme mezi opadavé keře, ve své domovině roste jako menší strom. Obvykle dorůstá...

Možná ani netušíte, jak široká je paleta staveb, které je možné zbudovat, nebo spíše vypěstovat z vrbových prutů.  Zapuštěny do země velmi brzy vytvoří kořeny a váš živý altán získá svěže zelenou podobu. Postavit z nich můžete kromě altánků nejrůznější teepee, tunely, iglú, bludiště, také ploty anebo si třeba vypěstovat i živou židli.

Živé stavby mají obrovskou výhodu v tom, že je možné vystavět je prakticky v kteroukoli roční dobu. Je nutné ale rozlišovat podle ročního období práci s vrbovými proutky, která je v různém období rozličná. Například předem nezakořeněné proutky můžete sázet od prosince do března. V období květen až říjen se musí ponechat proutkům klid na zakořenění. Výsadba v tomto období představuje nejdřív vykopání patřičné brázdy pro pruty a poté pravidelné zalévání v dalších měsících. Výsadba proutků se provádí skrz mulčovací tkaninu, což zabrání okolní zeleni v prorůstání do blízkosti prutů, ty pak lépe a rychleji zakořeňují. Tkanina po založení altánku z proutí je zasypána buďto mulčovací kůrou, dřevěnými oštěpky anebo oblázky, aby nepůsobila rušivě a nebyla v okolí vidět.

Živé stavby z vrbového proutí jsou stavbami ekologickými. Poté, co doslouží, je jejich návrat do přírody velmi jednoduchý. V jejich případě není třeba se obávat žádných složitějších úprav ani použití nevhodných či škodlivých materiálů, jedná se vlastně o techniku spojující prvky zahradních úprav a přírodního stavitelství.

U nás se tímto druhem staveb z živého proutí již zabývají profesionálně některé firmy, u kterých si můžete konstrukci do vaší zahrady objednat. Jiné společnosti mají možnost dodat stavební materiál, vrbové proutí potřebné délky, s jehož využitím si můžete zkusit své stavební umění sami na vlastní kůži a na vlastní zahradě. Doporučujeme nejdříve začít s nějakou méně náročnou stavbou, která bude prubířským kamenem vašich konstrukčních schopností. Podle toho, jak vám půjde práce od ruky, můžete se příště pustit třeba do náročnějšího projektu. Pokud své stavbě budete v následujících letech věnovat dostatečnou péči, je možné, že se dočkáte doslova impozantního výsledku a tato zábavná tvůrčí práce vás zcela nadchne nebo doslova pohltí. 

Pokud byste se chtěli setkat s některými typy těchto přírodních vrbových staveb na vlastní oči, stačí, když se vydáte na výlet k našim sousedům do Německa, kde například v ZOO v Tierparku Zittau tvoří nedílnou součást tohoto příjemného výletního místa právě vrbové altány a další podobné vrbové konstrukce.

Doufáme, že jsme vám našim typem na vytvoření živých přírodních altánů poskytli dobrý námět, jak si na své zahradě vytvořit příjemný koutek pro radost i užitek. Další inspiraci na živé stavby najdete v našem článku s názvem „Vrbové proutěné ploty a hatě“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: cbsingapore.blogspot.com, nobodyhikesinla.com, georgeweigel.net, farm8.staticflickr.com, ourlifeinidahi.blogspot.com, assets.curbly.com, creativewillow.com, mary-annfeatherstone.webs.com, apps.rhs.org.uk, woho.co.uk, deviantart.com, saffroniabaldwin.com, myredhen.co.uk, ivstatic.com, inspirationgreen.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

10. 10. 2014 Reagovat
AlA: Zajímalo by mě jak dlouho to trvá takový živý altán "postavit", oproti klasickému altánu ze dřeva, kde je podle mě realizace mnohem rychlejší. navíc by mě zajímalo jaka je z toho efektivita v tom jestli na vás neprší, cloní to atd.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha