Pergoly – příjemná zahradní architektura

Pojem pergola se používá v několika významech, ale primárně se jím označují zahradní stavby různých charakterů. Pergola může být jednoduchá dřevěná i kovová konstrukce určená k podepření popínavých rostlin, stejně tak jako polootevřený nebo otevřený obytný přístřešek k venkovnímu posezení. Pergola je klasickým příkladem zahradní architektury. Máte pro ni na své zahradě dostatek místa? I kdyby ne, zkuste některé z našich tipů!
shutterstock_693815845-1100x618.jpgCelá galerie 32 Zdroj: shutterstock.com

Pergola- altánek je stavba otevřená, vzdušná, jejíž stěny jsou buď vyrobeny z kovového nebo laťového mřížoví, anebo pergolu tvoří jen sloupy a střecha. Ta může být z efektních přírodních materiálů jakou jsou došky, ale také z asfaltových šindelů nebo polykarbonátových desek. Anebo je pergola shora zcela otevřená, tvoří ji jen dřevěné fošny a latě, připravené na popínavky. Z historického hlediska je to zahradní stavba typická pro barokní, klasicistní i romantické zahrady i parky, kdy byla spolu s různými altánky, besídkami, kašnami, schodišti a balustrádami základem zahradní architektury. Později se stala oblíbenou v měšťanských zahrádkách a zůstala do dnešních dnů i v parcích.

TIP: pokud pergolu chcete na svou zahradu, pak pamatujte, že pro volně stojící budete potřebovat alespoň 25 m2 plochy. Pokud pergolu přisadíte ke zdi domu, postačí vám přibližně poloviční prostor.

Pergoly a altány – velká fotogalerie

Pergola v dnešních exteriérech

Pergola se postupně dostala i do dnešních moderních zahrad, kde někdy poněkud trpí jednotvárným výtvarným projevem. Měla by být dokonale vzhledově propojena s obytným domem, který je dominantní, ale i s dalšími stavebními prvky na zahradě – garáží, chatkou a podobně. A to se vždy úplně nedaří, projevuje se někdy určitá jednotvárnost – lidé jakoby automaticky sahali jen po tmavohnědých masivních sloupech a šikmo seříznutých latích nahoře. Musí se však brát v potaz, že pergola je opravdu určena k těsné symbióze s květinami, s popínavými rostlinami, se kterými teprve bude tvořit konečný efekt a dojem na své okolí. Jsou ale k mání i jiné, odlišné dřevěné konstrukce a i kovové pergoly. Výběr je velmi široký a tak to chce jenom vybírat s přihlédnutím k vzhledu domu a stylu zahrady.

Zahradní architektura a umístění pergoly

Místo na pergolu se vždy musí najít zcela individuálně, stejně jako materiál, tvar a velikost pergoly. Pergola může stát v prostoru zahrady samostatně, nebo může být napojena na jinou stavbu – třeba na verandu domu. Pergola se ale může stát i pokračováním a estetickým prodloužením garáže, zahradního domku nebo ji lze přisadit ki zahradní zdi, u které je také zahradní gril nebo udírna. Pergola pak tvoří vlastně letní kuchyni i místo k odpočinku. Právě takové komponování vašeho obytného exteriéru – zahrady, je předmětem zahradní architektury, která pak navazuje a ovlivňuje i architekturu obytné budovy – rodinného domu.

TIP: pergolu lze představit  před francouzské okno obývacího pokoje a zastřešovat tak terasu před nimi! Je to velmi efektní a v teplých měsících si prodloužíte obývací pokoj o plochu terasy!

Zahradní pergoly všech druhů můžete vybírat například na adresách:  pergoly-pristresky.cz, vladeko.cz, vetas.cz, konrad.cz, pergolykucera.cz.

A o popínavých rostlinách na pergoly si přečtěte v článku Které popínavky si vybereme?

Alena Jansová

12.5.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist