Pěstební teplotní (klimatické) zóny a rostliny do nich vhodné

Zvláště u některých druhů rostlin je velmi důležité vědět, zda jsou natolik odolné, aby přežily i naše poměrně dosti chladné zimy. Je škoda, když rostlinám věnujeme čas, místo a péči a ony nezvládnou někdy i ojedinělé silně mrazivé dny v zimě, nebo pozdější jarní přízemní mrazíky. Proto existuje teplotní mapa pěstebních zón, abychom těmto škodám předešli.
shutterstock_768516340-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

V některých textech, literatuře a návodech na pěstování rostlin se setkáváme s členěním rostlin do teplotních zón. Evropský kontinent je členěn do zón podle průměrných minimálních ročních teplot. Tyto číslované zóny jsou převedeny do mapy, z níž lze snadno vyčíst, že většina naší republiky se nachází v oblasti zóny 6. Viz mapa.

Jak je to v našem zeměpisném pásmu

To tedy znamená, že by bez problémů u nás v těchto podmínkách měly růst rostliny, které jsou zařazeny právě do teplotní zóny č. 6. Pro ni je stanoveno minimální teplotní rozmezí -23°C až -18°C. Ne vždy však tomu tak opravdu je. Pro naše zeměpisné podmínky jsou tedy obecně spíše vhodné rostliny zařazené do teplotní zóny 5. Této zóně odpovídají minimální teploty v rozmezí – 29°C až – 23°C. V některých menšinových případech, například horských oblastech nebo místech s dlouhodobými mrazy dokonce spolehlivě přežijí pouze rostliny vhodné pro teplotní zónu 4. Pro klimatickou zónu 4 jsou stanoveny minimální teploty v rozmezí – 29°C až -34,5 °C.

Rostliny pro teplotní zónu 4

Pro klimatickou zónu 4 můžeme v našich podmínkách zvolit následující zcela otužilé rostliny: vrba jíva (Salix Caprea), borovice lesní (Pinus sylvestris), azalka Blaue Donau (Azalea Blaue Donau), dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergii Atropurpurea), vajgélie květnatá (Weigela florida Purpurea).

Rostliny pro teplotní zónu 5

Pro klimatickou zónu 5 lze zvolit na našem území největší množství rostlin. Uvádíme zde pouze několik příkladů: zerav západní (Thuja occidentalis), zlatice prostřední (Forsythia x intermedia), kostřava sivá (Festuca glauca Azurit), svída japonská – dřín (Cornus kousa chinensis), jedle korejská zakrslá forma (Abies koreana Blauer Pfiff), hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea).

Rostliny pro teplotní zónu 6

Do teplotní zóny 6 se hodí většina okrasných javorů, neboť ty vyžadují poněkud teplejší kraje a vhodná místa v závětří, nejlépe místa chráněná. Příkladem může být javor Acer conspicuum „Red Flamingo“ nebo javory japonské (Acer palmatum).

Text: Zuzana Bohdalová

23.4.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist