Pěstování bylinek v nádobách je radost

Bylinky jsou skvělým průvodcem v životě každého, kdo se doslova zamiloval do jejich krásy, vůně a léčivých vlastností. Je až k neuvěření, že jsou tyto rostliny tolik nenáročné a dokáží si mnohdy poradit v opravdu nevyhovujících podmínkách. Kromě toho, že se jim dobře daří v tematických bylinkových zahradách, se dají snadno pěstovat i v nádobách za oknem, na terase nebo nějakou dobu dokonce i doma.

Pěstování bylinek v nádobách je radost
Pěstování bylinek v nádobách je radost (Zdroj: archiv redakce)

Jak už to tak bývá v celém zahradnickém oboru, i bylinky potřebují to svoje. Rozhodně vždy neplatí, že každá bylinka vyžaduje plné slunce a dobře propustnou půdu, některým vyhovuje dokonce pravý opak. Pěstování v nádobách je další možností, jak si zajistit zdravou sklizeň léčivých rostlin pro různé příležitosti. V květináči nebo truhlíku na okně si tak snadno vypěstujete kvalitní koření, ale i bylinky do přírodní kosmetiky nebo do bylinkových čajů. Tento způsob pěstování má ovšem svá specifika, která si společně představíme.

Ideální řešení pro malý prostor

Zvláště v některých interiérech se s bylinkami setkáme jako s krátkodobou dekorací, což je případ především některých restaurací. Bylinky jsou vzhledově opravdu atraktivní, navíc i krásně voní, takže jsou jasnou volbou všude tam, kde od květinových dekorací očekáváme i tyto přidané hodnoty, nikoli tedy pouze zajímavý vzhled.

Pro bylinky v nádobách se rozhodujeme ze třech nejčastějších důvodů. Prvním z nich je nedostatek místa pro založení bylinkových záhonů. Do této skupiny řadíme i milovníky bylinek, kteří nevlastní žádnou zahradu, na které by mohli bylinky pěstovat. V případě druhém je to dobré řešení pro ty, kteří bylinky považují jednoduše za estetickou dekoraci a nechtějí při výzdobě domu či jeho exteriéru sáhnout po letničkách nebo tradičních balkonových květinách. Ve třetím případě jsou bylinky v květináči jedinou možností, jak získat čerstvé bylinky také v době, kdy je příroda zahalená do sněhu, tedy v zimě.

Nehodí se pro všechny bylinky

Pokud se o bylinky zajímáte více podrobně, jistě je vám také známé, že tyto rostliny řadíme do různých skupin podle jejich požadavků na stanoviště. Zatímco některým se dobře daří na plném slunci a snesou i krátkodobý přísušek, jiné vyžadují dostatek vody a přistíněné stanoviště.

Pěstování v nádobách není vhodným řešením pro všechny bylinky, které se u nás běžně prodávají. V první řadě je třeba se rozhodnout, zda má bylinka v té samé nádobě vydržet jediný rok jako krátkodobá dekorace nebo jestli v ní má růst i několik dalších let. Právě v tomto bodě nastává totiž mnoho chyb, kterých se milovníci bylinek dopouštějí z důvodu neznalosti požadavků rostlin.

V nádobách budou dlouhodobě prosperovat spíše ty bylinky, které nerostou příliš bujně, a nebude jim tedy vadit stísněný prostor, který nabídnou stěny nádoby. Je třeba také vyřešit zazimování rostliny i s nádobou, pokud se chcete zdravé sklizně dočkat i v dalším roce.

Stanoviště pro přezimování by mělo být světlé a chladné. V případě oblíbeného rozmarýnu lékařského (Rosmarinus officinalis), který se v České republice poměrně často pěstuje v mobilních nádobách, protože v tuhé zimě silně namrzá nebo dokonce zcela odumírá, je třeba zajistit místnost s teplotou, která se pohybuje nad bodem mrazu, ale zároveň není také přetápěná, i to totiž tomuto keři nesvědčí.

Přezimování u nás otužilých bylinek není problém ani na zahradě nebo terase, je ovšem třeba nádobu vybavit polystyrénovým obložením. Nádoby lze také obalit silnou vrstvou juty nebo geotextílie.

V případě, že jsou bylinky vysazené do velkoobjemových nádob pravidelných tvarů, je všeobecně nejvhodnější na zazimování myslet ještě před samotnou výsadbou a polystyrénovými deskami vybavit vnitřní stěny nádob, obložení pak nebude rušit celkový vzhled výsadby.

Díky zálivce přežijí zimu bez problému

Při přezimování bylinek vysazených v nádobách ve venkovním prostředí nejčastěji myslíme především na ochranu rostlin před silnými mrazy, které hrozí především v poslední třetině tohoto ročního období.

V praxi se mnohdy zapomíná ovšem na úplně něco jiného, co může stejně jako pokles teplot způsobit úhyn bylinek. Tímto důvodem bývá často právě nedostatek vody. Během zimy totiž jen málokdo myslí na zálivku, proto i ji zařaďte do systému péče o bylinky. Jakmile teploty vystoupají nad bod mrazu, bylinky pečlivě zalijte, neměly by být ovšem trvale ponořené ve vodě. Stejně tak myslete i na to, že by při zálivce měl být zcela rozmrznutý kořenový bal, jinak se voda nedostane ke kořenům a zálivka bude zcela zbytečná.

Pěstování bylinek v nádobách je radost
Pěstování bylinek v nádobách je radost
Pěstování bylinek v nádobách je radost
Pěstování bylinek v nádobách je radost
Pěstování bylinek v nádobách je radost
Pěstování bylinek v nádobách je radost

Vydrží bylinky i přes zimu krásné?

I během zimy můžete v supermarketech a květinářstvích objevit krásně zelené bylinky, které si vyloženě říkají o to, abyste si je z obchodu odnesli domů. Pravda je ale taková, že v této skvělé formě nevydrží příliš dlouho, jsou totiž určeny spíše pro použití v kuchyni v blízké době nebo jako krátkodobá dekorace přibližně na jeden nebo dva týdny.

Proč se bylinkám v interiéru přes zimu nedaří? Důvodů je hned několik. Většina rostlin totiž touto dobou prochází klidovým obdobím, kdy je zatažená do půdy a přežívá ve formě pupenů. Jiné dokonce přežívají toto nehostinné roční období v podobě semen, což je případ jednoletých bylinek, jako je třeba bazalka pravá (Ocimum basilicum) nebo majoránka zahradní (Origanum majorana). Právě bazalka a majoránka jsou na pultech obchodů v zimě dostupné nejčastěji, protože nabízejí široké uplatnění v kuchyni.

Nechtějte od těchto rostlin, aby vydržely co nejdéle, nevyhovují jim ani podmínky v domě nebo bytu. Pro zimu je typický krátký den. V interiéru se navíc pravidelně topí. Nedostatek světla a teplo jsou pro bylinky opravdu špatná kombinace a neporadí si s ní opravdu žádná bylinka příliš dlouho.

Správná nádoba i kvalitní drenáž

Kvalitní výsadba je předpokladem pro správné fungování bylinek v nádobách. V první řadě vyberte správnou nádobu. Ta by měla být adekvátně objemná, vybírejte tedy takovou, která umožní co nejpřirozenější růst zvolených bylinek. Na dno rozprostřete asi pět centimetrů silnou vrstvu keramzitu nebo hrubého štěrku, na kterou rozprostřete výřez netkané textilie nebo geotextilii. Tato tkanina zabrání zanášení drenážní vrstvy z kameniva substrátem, který by funkčnost drenáže omezil.

Všeobecně platí, že většina bylinek pocházející ze Středomoří vyžaduje dobře propustnou zeminu a spíše si poradí se suchem než s dlouhodobým zamokřením. Zálivková voda by tedy měla z nádoby vždy nerušeně odtéct. Pěstební substrát by měl být bohatý na písek. Můžete si koupit speciální substrát určený pro bylinky nebo si namíchejte vlastní materiál z dobře zetleného kompostu, zahradní zeminy a křemičitého písku. Bylinkám nevyhovuje příliš hnojená zemina, proto nikdy nepřidávejte čerstvý hnůj nebo dusíkaté hnojivo.

Tip redakce: Asi nejvíce se budete zabývat výběrem vhodné nádoby. Důležitý je nejen její vzhled, ale také vybavení dna drenážními otvory. Pro pěstování bylinek po jednom nebo několika málo kusech jsou vhodné terakotové nádoby, které je během léta nutné častěji zalévat kvůli rychlému odpařování vody. Pro výsadbu většího množství bylinek jsou ideální velkoobjemové nádoby z lehkého sklolaminátu, které jsou dostupné v mnoha velikostech i barevných provedeních.

Bylinky vhodné pro pěstování v nádobách

Dlouhodobé pěstování

  • levandule lékařská (Lavandula angustifolia)
  • rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis)
  • šalvěj lékařská (Salvia officinalis)
  • pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum)
  • vavřín ušlechtilý, bobkový list (Laurus nobilis)
  • yzop lékařský (Hyssopus officnalis)
Pěstování na jeden rok
  • bazalka pravá (Ocimum basilicum)
  • majoránka zahradní (Origanum majorana)
  • tymián obecný (Thymus vulgaris) – výjimečně v nádobě prospívá i delší dobu

Text: Lucie Peukertová
Foto: Shutterstock

Publikováno: 24.01.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Výsadba bylinek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vysaďte si doma bylinky.

Pěstování bylinek v kontejnerech

Pěstujete bylinky? Zkuste je pěstovat v kontejneru.

Pěstování bylinek

Pavel Chlouba poradí, jak na pěstování bylinek. Jakou použít drenáž, jaký substrát a jak hnojit.

Pěstování rajčat v domácnosti

Pro pěstování rajčat v domácnosti pro vás máme několik skvělých rad.

Jak usušit bylinky pomocí součástek z počítače

Doc. Ing. Václav Koza divákům ukáže, jak je možné usušit bylinky pomocí komponentů z počítače.

ČTĚTE DÁLE

Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat
Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Rostliny

Pěstování zelí patří k tradici na nejedné zahrádce. Nehledáte však alternativu k listovým salátům? Pak určitě vyzkoušejte zelí čínské.

Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?
Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?

Rostliny

Česnek je modlou mezi zahradními plodinami, které si můžete vypěstovat. Pokud pěstování česneku sami zatím nezvládnete, poradíme vám, jak na to.

Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem
Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem

Rostliny

Léčivá pampeliška roste na každém kroku a patří k našim nejoblíbenějším léčivým rostlinám. Na trávníku se ale může stát postrachem.

Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina
Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina

Rostliny

Víceleté plevele, jako třeba jetel zvrhlý, jsou sice užitečné rostliny pro krmení hospodářských zvířat, ale na trávníku v zahradě je vidí lidé dost neradi.

Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte
Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte

Rostliny

Bledule a další chráněné jarní rostliny v přírodě netrhejte. Ohrožujete tím už tak ohroženou flóru a můžete se těmito jedovatými rostlinami i přiotrávit.

Některé listnáče jsou mistři barev i odolnosti
Některé listnáče jsou mistři barev i odolnosti

Rostliny

Okrasné listnaté stromy se hodí do malých i velkých zahrad a jejich listí je na podzim zaplaví plejádou barev, které jsou pastvou nejen pro oči.

Zaplevelil vám jitrocel kopinatý záhony? Vytrhejte ho a připravte si sirup
Zaplevelil vám jitrocel kopinatý záhony? Vytrhejte ho a připravte si sirup

Rostliny

Jitrocel kopinatý poskytuje včelám velké množství kvalitního pylu, ale jitrocel jako plevel je vnímán spíše negativně. Přesto se jej nemá smysl zbavovat úplně.

Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel
Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel

Rostliny

Jetel luční se jako plevel dokáže rozrůst opravdu rychle a zabírá spoustu místa, přičemž jeho následná likvidace zase tak jednoduchá není.

Rez není na hrušni jen kosmetická vada
Rez není na hrušni jen kosmetická vada

Rostliny

Hrušeň je krásný strom, který rodí chutné ovoce. Ale pokud ho napadne rez a vy to nebude řešit, můžete se rozloučit s bohatou úrodou.

Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte
Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte

Rostliny

Cukrová řepa je známou plodinou už od dávnověku. V našich zahrádkách se však již téměř nevyskytuje. A je to škoda, protože tato řepa má co nabídnout.

Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce
Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce

Rostliny

Plevel může být jedovatý a může růst na vaší zahradě, aniž byste o tom věděli. Možná by stálo za to znát alespoň ty nejčastější. Co myslíte?

Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami
Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami

Rostliny

Žlutá cizrna je skvělá potravina, která se u nás příliš nepěstuje. A to je škoda. Pojďme to změnit! Poradíme vám jak na to. Pěstovat ji můžete i na balkoně.