Pěstování melounů v našich podmínkách není problém

Pěstování melounů v našich podmínkách se může zdát nemožné. Meloun znali už lidé v pravěku a nápisy ze starověkého Egypta podávají svědectví o tom, že byl považován za vybranou lahůdku, kterou dostávali společně s dalšími pokrmy faraonové na poslední cestu do zásvětí.

Pěstování melounů v našich zahradách?

Obliba melounů vydržela lidstvu i další tisíciletí a my si dnes můžeme vybrat z několika druhů. Vedle asi nejrozšířenější varianty – vodního melounu – existuje i několik poddruhů jeho příbuzného, cukrového melounu. Dodnes ale není rozhodnuto o tom, zda se jedná o zeleninu, nebo ovoce. Pusťte se do pěstování melounů i vy.

Nejasným zařazením se netrapte

Pro sladkou chuť melounové dužiny a proto, že se podává často jako dezert, bývá zařazován do „ovocné“ rodiny. Jenže botanicky patří do čeledi tykvovitých, takže stejně jako ostatní tykvovité plodiny je vlastně zeleninou. Naštěstí běžnému konzumentovi tato nejasnost nevadí a trápit se s ní nemusí ani zahrádkáři, kteří se rozhodnou melouny pěstovat.

Protože pochází ze subtropů a tropů, jedná se o rostlinu náročnější na přísun tepla, nicméně v klimaticky mírnějších oblastech naší republiky, jako jsou například některé části Moravy nebo Polabí, ho lze pěstovat na zahrádkách zcela běžně. Existují ale odrůdy vodního melouny, třeba ta s názvem Sugar Baby, které dozrávají i ve vyšších polohách a nejsou tolik náročné na pěstební podmínky.

Milovníci slunce a hojné zálivky

Ale i tam, kde panuje chladnější podnebí, není třeba se pěstování melounů vzdávat, protože velmi dobře prospívají ve sklenících, případně pařnících. Obecně platí, že jednodušší je pěstování vodních melounů, ale stále častěji se setkáváme na našich zahradách některého druhu melounu cukrového.

Melouny potřebují teplo, dostatek vláhy a výhřevnou půdu bohatou na živiny, takže venkovní záhony by měly být v podstatě celý den na slunci. Akumulaci teple jim lze zajistit třeba použitím netkané textilie nebo fólie, které zároveň přitahují sluneční paprsky. A protože jsou melounové plody hodně vodnaté, potřebují rostliny neustálou zálivku, protože s tou z nebe si rozhodně nevystačí.

Sazenice vypěstujeme podobně jako u řady jiných rostlin v kelímku od jogurtu. Duben je ideální měsíc pro zahájení výsadby semen, které potřebují teplo, takže je neukládáme do chladných místností, sazenice pak lze dát do půdy během května. Na počátku léta začnou melouny kvést. Na venkovních záhonech se o jejich opylení postará hmyz, ve skleníku si musí zahrát na opylovače zahrádkář. Melouny dozrávají v našich podmínkách na sklonku léta a velikost plodů je závislá na množství živin a vláhy i na teplotě – v chladnějších letech je úroda celkově menší.

Pravidlo při pěstování melounů: Přivonět a poklepat

Vyznat se v melounech není nijak složité. Pro odrůdy toho vodního je typická růžová až červená dužina s pecičkami (ale už máme i odrůdy bez nich) a zelenou nebo zeleně a bíle pruhovanou slupkou. Cukrových melounů existuje velké množství, těmi nejznámějšími jsou galia a cantaloupe. A jak poznáme, kdy nastal čas sklizně naší melounové úrody? Zralý plod začne vonět, kolem stopky praská a při poklepání vydává krásně dutý zvuk. Plody melounů jsou odolné, takže jim nějaký škrábaneček vzniklý při manipulaci neuškodí, nicméně zvláště u vodních melounů platí, že zdravý je jen takový plod, který je tvrdý, hodně vybarvený a má lesklou slupku.

10.4.2023 12:15| autor: Romana Slaninová | zdroj: www.abecedazahrady.cz, www.itesco.cz
Více o tématu: pěstování melounu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist