Pestrý svět chryzantém

Krásné podzimní květiny, někdy nazývané listopadky jsou pravým symbolem podzimu v květinovém provedení. Největší předností chryzantém je jejich velká trvanlivost. Vynikají ovšem i nepřebernou barevnou škálou odstínů a dokonce i tvarů květů. Mají opravdu mnoho důvodů, proč si je oblíbit. Jejich barevné květy vdechnou svěžest všem podzimním záhonům.
shutterstock_1131863870-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Chryzantémy (Dendrathema indica) oživí nejen zahradu, balkon ale i interiér nebo dokonce mohou tvořit nádhernou svatební kytici. Jsou typickou podzimní květinou, která neztrácí svůj půvab ani vedle konkurence. Jsou po růžích druhými nejpěstovanějšími a nejprodávanějšími květinami u nás. Díky šikovným pěstitelům a umělému zatemňování se dostávají chryzantémy na trh po celý rok. V sortimentu jsou rostliny jak s květenstvími jednoduchými, tak i poloplnými, plnými či pomponkovitými. Obvykle kvetou nejčastěji od září do listopadu, a to v pestré škále barev, v bílých, červených, oranžových, žlutých, okrových a růžových odstínech. Marně budete pátrat pouze po chryzantémě modré. A pokud ji přece jen někde v květinářství objevíte, bude uměle dobarvovaná.

Rané odrůdy kvetou právě v tomto období. Jsou buď drobnokvěté pro ozdobu zahrady, nebo dekorační typy, které patří k těm nejokázalejším a určeny jsou především k řezu do vázy.

Chryzantémám vyhovuje jakákoli běžná propustná půda a místo, na které svítí slunce alespoň několik hodin denně. U odrůd, které se používají k ozdobě zahrad, se nevyštipují postranní poupata a na každém stonku pak rozkvétá mnoho malých květů. Chceme-li však docílit velkých květů při pěstování, musíme z vyrašených výhonů ponechat pouze tři, na nichž zůstane hlavní středové poupě, ostatní odštípneme.

Pěstování všech druhů chryzantém začíná výsadbou zakořeněných řízků koncem května. Rostliny není potřeba sázet příliš hluboko. Během suchého počasí je dobré dopřát jim vydatnou zálivku a pak ještě do doby, než se začnou zvětšovat poupata, rostliny přihnojovat.

 

Chryzantémy se těšily velké oblibě již ve staré Číně a Japonsku. Čínští básnící opěvovali chryzantémy jako symbol věčného života. Také v japonské mytologii hraje chryzantéma důležitou roli. Byla zde po staletí symbolem císařů a její květ zbavený okvětních lístků prý dokonce znázorňuje červený kruh na japonské státní vlajce. Hindové a budhisté používají chryzantému při mnoha ceremoniích. Girlandy, kterými se zdobí chrámy, sochy a oltáře se vytvářejí právě z chryzantém ve žluté a bílé barvě.

Chryzantémy byly do Evropy přivezeny kolem roku 1700. V Holandsku je chryzantéma nejběžnější smuteční květinou. I u nás často zdobí hroby anebo je přidávána do smutečních kytic a vazeb.

Text: Zuzana Bohdalová

25.10.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist