Zahrada > Rostliny > Květiny > Gerbera > Pěstujeme hrnkové gerbery
Pěstujeme hrnkové gerbery
K dostání jsou v květinářství nejrůznější zminiaturizované odrůdy v mnoha barvách květů. Vzhledově bychom mohli přirovnat gerbery ke křížencům kopretin s pampeliškami, nebo měsíčkem zahradním, kterým jsou podobné spíše květem.
Květy gerber byly vyšlechtěny do mnoha odstínů takřka všech barev s výjimkou barvy fialové a modré. Existují rovněž odrůdy velkokvěté, plnokvěté, ale také drobnokvěté mají rovněž své obdivovatele. Předností minigerber je nižší cena, dlouhé stonky a velmi zajímavé takřka svítivé barvy.
Před zhruba třiceti lety udělali šlechtitelé velkou radost pěstitelům pokojových rostlin, když díky nim přišly na svět hrnkové gerbery. Ty mají poněkud menší květy a zkrácené stonky. Odrůdy gerber nelze množit semeny, neboť se jedná o geneticky nestálé druhy. Z nových křížení se pro množení vybírají ti nejkvalitnější jedinci, jejichž genetický materiál slouží k vegetativnímu rozmnožování in vitro.
Abyste jako pěstitelé nebyli zklamáni, je třeba vědět, že mnoha květů se lze při pěstování těžko dočkat, neboť květináče doslova obsypané květy jsou výsledkem mnohých hormonálních zásahů do těchto druhů rostlin. Doma už se nám nepovede vypěstovat na jedné rostlině tolik květů, jako když jsme si ji přinesli z květinářství právě zakoupenou.
Pro pěstování doma musíme gerberám zajistit dobře větrané a co nejsvětlejší stanoviště. Pouze v období vrcholného léta rostliny přistiňujeme, chráníme je tak před prudkým sluncem. Pro zálivku použijeme dešťovou anebo převařenou odstátou vodu. Zásadně nesmíme používat právě natočenou vodu z kohoutku, je pro rostliny příliš studená a správně by měla být přizpůsobená teplotě okolí rostliny. Gerbery zaléváme vždy odspodu.
Pokud trsy gerber dobře prosperují, můžeme je v průběhu přesazování zkusit rozdělit a tím, si rostliny namnožit. Po odkvetení je dobré vyměnit rostlinám substrát. Ten, ve kterém jsme je zakoupili, odstraníme a připravíme si sami vlastní substrát z rašeliny a směsi hrubšího písku. Ideální je, když můžeme před použitím rašelinu sterilizovat párou anebo varem. Na dno nového květináče přichystáme vrstvu drenáže z kamínků či drobného štěrku, případně z hliněných střepů.
Zimování gerber je opravdovou pěstitelskou maturitou. Je třeba si uvědomit, odkud gerbery pocházejí, že jsou to rostliny původem ze sušších oblastí, rostoucí v přírodě v sutích a proto rozhodně nesnášejí přemokřený substrát. Na přemokření jsou zvláště citlivé v zimním období, a proto se často stává, že právě přes zimu nám tyto krásky doma uhynou. I v průběhu zimy musíme dbát na umístění gerber na co nejsvětlejším místě, navíc je třeba je přenést na chladnější místo, například na chodbu, rozhodně nemohou zůstat v přetopeném panelákovém bytě.
Text: Zuzana Bohdalová